Tällaista pelleilyä on kotilataus BZ:lla.

Anonyymi-ap

Tästä voi katsoa miten surkea BZ:n yksivaiheinen kotiltaus käytännössä on.

https://youtu.be/6kCc93S3Q4w?t=440

Onnea vaan lähteä tarjoamaan tuollaista vaihdossa eteenpäin. Kaikissa muissa kolmivaiheinen lataus on ollut normi jo vuosia. Miten Toyota edes kehtaa tarjota tällaista myyntiin ja pyytää tuosta jotain 60.000 euroa?

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1-vaiheinen lataus sopii vielä plugariin, mutta ei sitä sähköauton lataukseen ole. Varsinkin kun Suomessa yleinen kiinteistöliittymä on 3x25A, josta lataukseen saa otettua 3x16A. 1x32A istuu huonosti täkäläiseen verkkoon.
      Itse lataan plugaria 1x10A teholla, jota voisi vielä hidastaa 1x7A tehoiseksi, ja käytännössä auto olisi aina ladattuna lähteissään.

    • Anonyymi

      Tämä juuri tulee ilmi tuossa videolla että kun tojo osaa käyttää vain yhtä vaihetta niin latausteho jää surkeaksi ja siitä tulee ikävä kuorma sille yhdelle vaiheelle talossa. On melkein pakko ostaa tuollainen kallis pömpeli jotta lataus onnistuisi edes jotenkuten.

      Lisää huonoja uutisia on maahantuojan kommentti että oikeasti ei ole mitään tietoa milloin kolmivaihelatauksella varustettuja BZ:ja aletaan toimittamaan.
      Oikeesti, tuollaisen yksivaihe-BZ:n hyvitys on täysin surkea jos ei saa höynäytettyä jotain yksityistä.

    • Anonyymi

      Vähintä mitä Toyotan pitäisi tehdä on antaa tuollainen latauslaite kaupanpäälle jotta saisi edes kaksivaihelatauksen.
      Ja kaksi kapaletta jos ostajalla on kesämökki.

      • Anonyymi

        Eiköhän Toyota tapansa mukaan venkoile, eikä hyvitä mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe