Mikä olis paras kattomateriaalivalinta?

Simon

Mikä olis hinta/laatusuhde huomioituna paras kattomateriaalivalinta? Huomioituna aluskatteet, ponttilaudoitukset ja mahdolliset ristikkoerot?

14

4096

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SE ON

      ..IKUINEN JA VARMASTI PITÄÄ VETTÄ!!!!

    • on ehdottomasti

      vanhanaikainen aaltopeltikatto sinkityn värisenä.

      Paras hinta/laatusuhde.

      Mutta liian halpa ja hyvä eli ei kelpaa rakentajille. Pitää olla vähintäin tiilikuvioinen peltijäljitelmä muovikuorimaaleineen ettei naapurit luulisi köyhiksi.

      Joskus kaava määrää värin ja materiaalin.

      Esim tiilikatto on hyvä ja nopea laittaa ja edullinenkin, mutta niillä lisätarvikkeilla sitten rahastetaan tosisaan. Ja tavalliset kattoristikot kestää hyvin uusissa taloissa.

      • Simon

        Kiitos peltivinkistä, mutta näkyy kaava määräävän, että pitää olla punainen katto! Kaltevuus 1/2-2,5.


      • voi maalata
        Simon kirjoitti:

        Kiitos peltivinkistä, mutta näkyy kaava määräävän, että pitää olla punainen katto! Kaltevuus 1/2-2,5.

        punaiseksi ennen lopputarkastusta.


      • maalari
        voi maalata kirjoitti:

        punaiseksi ennen lopputarkastusta.

        sinkkikattoa EI saa heti maalata.maali hilseilee irti. pitäis olla pari vuotta luonnon armoilla, häipyis öljy ja vaha pinnasta.peltipesu ei yksin auta.


    • lastu

      Paanukatot on kestäneet yleensä 200-300 vuotta melko pienellä huollolla. Riittää useimmille.

      • Zabadak

        värjätty terva siihen.
        A vot! Siitä ei katto lisää komistu.


    • se peltikatto

      ole edullisin osta vain valmiiksi maalattua kun maalitkin maksavat 200m2 n.200-300 euroa ja työ n. 1000 euroa

    • timpuri

      se on tiilikatto, Ormaxin ikuinen...hiljainen,pysyy lumi, ei lähde maali, hyvän näköinen, paljon värejä, ei ole parempaa

    • peukku68

      huopa hiljainen, mutta tekeminen kallis kun pitää laittaa pontti alle koko allalle, lumet ei tipu eli katon kantokyky ja kaltevuus, sammaloituminen?

      pelti halpa mutta ropisee sateella, lumet tulee vauhdilla alas, huoltovapaa

      tiili vaatii hoitoa ja hauras sammaloituu jyrkkänäkin, tiiviimpi ei loivanakaan, vaatii huomiota kattotuoleihin ja ruoteisiin koska painaa enemmän, kallis ja työläs jos työstettävää eli kulmia tms, suht äänetön

      eka ainoa vedenpitävä ja muut vaatii aluskatteen. huopa jos 1½krs ehdoton muihin käy kaikki.

      • timpuri

        se tiilikatto tarvitsee, meinaatko että kasvaa sammalta ? ei sitä tule kuin ehkä 35 v. asumisen jälkeen, siihen mennessä huopa on laitettu 2. uusiksi...ja eikä nyky taloja tehdä sen "heikommilla" rakenteilla tulipa pelti tai tiili, kyllä se kestää vielä luntakin 240 kg/m2.
        Peltikatot ovat nykyäänmyös kaikkea muuta kuin huoltovapaita, katsokaa alta 10 v. vanhoja teräspeltikatteita, maali on hilseessä jos ei ole jo pudonnut lumien mukana maahan, takuuseen saa kuulemma pensselin ja maalit , siis alle 10 v.


      • Täh...

        Huopa jos 1½krs ehdoton muihin käy kaikki. ? Täh ?


      • Olli
        timpuri kirjoitti:

        se tiilikatto tarvitsee, meinaatko että kasvaa sammalta ? ei sitä tule kuin ehkä 35 v. asumisen jälkeen, siihen mennessä huopa on laitettu 2. uusiksi...ja eikä nyky taloja tehdä sen "heikommilla" rakenteilla tulipa pelti tai tiili, kyllä se kestää vielä luntakin 240 kg/m2.
        Peltikatot ovat nykyäänmyös kaikkea muuta kuin huoltovapaita, katsokaa alta 10 v. vanhoja teräspeltikatteita, maali on hilseessä jos ei ole jo pudonnut lumien mukana maahan, takuuseen saa kuulemma pensselin ja maalit , siis alle 10 v.

        Pvc:täkö se sun katto on? Nykyset pinnotteet ei kyllä rapise pois, ellei ole huono peltierä. Polyesterin pitäs varsinkin pysyä kiinni ilman ongelmia.


    • Anonyymi

      Täällä kirjottelee firman omistajat, ketkä eivät osaa tehdä konesaumakattoa. Ja kun sen tekemisessä kestää vähän kauemmin. Näille firmoille on tärkeintä saada rahat nopeasti pois ja tehdä katto kiireellä , paska katoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1532
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1107
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      871
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      863
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      480
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      104
      477
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe