Mikä olis paras kattomateriaalivalinta?

Mikä olis hinta/laatusuhde huomioituna paras kattomateriaalivalinta? Huomioituna aluskatteet, ponttilaudoitukset ja mahdolliset ristikkoerot?
144097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

..IKUINEN JA VARMASTI PITÄÄ VETTÄ!!!!

Äänestä

vanhanaikainen aaltopeltikatto sinkityn värisenä.

Paras hinta/laatusuhde.

Mutta liian halpa ja hyvä eli ei kelpaa rakentajille. Pitää olla vähintäin tiilikuvioinen peltijäljitelmä muovikuorimaaleineen ettei naapurit luulisi köyhiksi.

Joskus kaava määrää värin ja materiaalin.

Esim tiilikatto on hyvä ja nopea laittaa ja edullinenkin, mutta niillä lisätarvikkeilla sitten rahastetaan tosisaan. Ja tavalliset kattoristikot kestää hyvin uusissa taloissa.

Äänestä
  • Kiitos peltivinkistä, mutta näkyy kaava määräävän, että pitää olla punainen katto! Kaltevuus 1/2-2,5.

    Äänestä

  • Simon kirjoitti:

    Kiitos peltivinkistä, mutta näkyy kaava määräävän, että pitää olla punainen katto! Kaltevuus 1/2-2,5.

    punaiseksi ennen lopputarkastusta.

    Äänestä

  • voi maalata kirjoitti:

    punaiseksi ennen lopputarkastusta.

    sinkkikattoa EI saa heti maalata.maali hilseilee irti. pitäis olla pari vuotta luonnon armoilla, häipyis öljy ja vaha pinnasta.peltipesu ei yksin auta.

    Äänestä

Paanukatot on kestäneet yleensä 200-300 vuotta melko pienellä huollolla. Riittää useimmille.

Äänestä
  • värjätty terva siihen.
    A vot! Siitä ei katto lisää komistu.

    Äänestä

ole edullisin osta vain valmiiksi maalattua kun maalitkin maksavat 200m2 n.200-300 euroa ja työ n. 1000 euroa

Äänestä

se on tiilikatto, Ormaxin ikuinen...hiljainen,pysyy lumi, ei lähde maali, hyvän näköinen, paljon värejä, ei ole parempaa

Äänestä

huopa hiljainen, mutta tekeminen kallis kun pitää laittaa pontti alle koko allalle, lumet ei tipu eli katon kantokyky ja kaltevuus, sammaloituminen?

pelti halpa mutta ropisee sateella, lumet tulee vauhdilla alas, huoltovapaa

tiili vaatii hoitoa ja hauras sammaloituu jyrkkänäkin, tiiviimpi ei loivanakaan, vaatii huomiota kattotuoleihin ja ruoteisiin koska painaa enemmän, kallis ja työläs jos työstettävää eli kulmia tms, suht äänetön

eka ainoa vedenpitävä ja muut vaatii aluskatteen. huopa jos 1½krs ehdoton muihin käy kaikki.

Äänestä
  • se tiilikatto tarvitsee, meinaatko että kasvaa sammalta ? ei sitä tule kuin ehkä 35 v. asumisen jälkeen, siihen mennessä huopa on laitettu 2. uusiksi...ja eikä nyky taloja tehdä sen "heikommilla" rakenteilla tulipa pelti tai tiili, kyllä se kestää vielä luntakin 240 kg/m2.
    Peltikatot ovat nykyäänmyös kaikkea muuta kuin huoltovapaita, katsokaa alta 10 v. vanhoja teräspeltikatteita, maali on hilseessä jos ei ole jo pudonnut lumien mukana maahan, takuuseen saa kuulemma pensselin ja maalit , siis alle 10 v.

    Äänestä

  • Huopa jos 1½krs ehdoton muihin käy kaikki. ? Täh ?

    Äänestä

  • timpuri kirjoitti:

    se tiilikatto tarvitsee, meinaatko että kasvaa sammalta ? ei sitä tule kuin ehkä 35 v. asumisen jälkeen, siihen mennessä huopa on laitettu 2. uusiksi...ja eikä nyky taloja tehdä sen "heikommilla" rakenteilla tulipa pelti tai tiili, kyllä se kestää vielä luntakin 240 kg/m2.
    Peltikatot ovat nykyäänmyös kaikkea muuta kuin huoltovapaita, katsokaa alta 10 v. vanhoja teräspeltikatteita, maali on hilseessä jos ei ole jo pudonnut lumien mukana maahan, takuuseen saa kuulemma pensselin ja maalit , siis alle 10 v.

    Pvc:täkö se sun katto on? Nykyset pinnotteet ei kyllä rapise pois, ellei ole huono peltierä. Polyesterin pitäs varsinkin pysyä kiinni ilman ongelmia.

    Äänestä

Täällä kirjottelee firman omistajat, ketkä eivät osaa tehdä konesaumakattoa. Ja kun sen tekemisessä kestää vähän kauemmin. Näille firmoille on tärkeintä saada rahat nopeasti pois ja tehdä katto kiireellä , paska katoilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simon kirjoitti:

Mikä olis hinta/laatusuhde huomioituna paras kattomateriaalivalinta? Huomioituna aluskatteet, ponttilaudoitukset ja mahdolliset ristikkoerot?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu