Puhelinkuvaajien kuvaustaidot

Anonyymi-ap

flickr.com on mielenkiintoinen sivusto. Sieltä voi etsiä kuvia vaikkapa eri aiheiden mukaan mutta myös käytetyn objektiivin tai kameran perusteella. Sieltä löytyy myös puhelimilla otettuja kuvia. Niitäkin voi hakea eri merkin ja mallin perusteella. Kuvien teknistä laatua ei kannata juurikaan arvioida koska ei ole tietoa kuvien käsittelystä ja kaikista mahdollisista asetuksista joita on käytetty.

Yleisenä huomiona voidaan todeta että mitä kalliimpi kamera on kyseessä niin sitä laadukkaampia kuvia on esillä sisällön suhteen. Tämähän ei tietenkään tarkoita että kalliimmalla tulisi automaattisesti parempia kuvia vaan sitä että hyvät kuvaajat valitsevat hyvän kuvausvälineen. Jollakin jokaisen on kuvaaminen aloitettava mutta taitojen kasvaessa kasvaa yleensä myös vaatimustaso jolloin aletaan panostaa välineisiin.

Joutessani olen katsellut eri hintaisilla puhelimilla otettuja kuvia ja olen tullut siihen johtopäätökseen että suurin osa puhelimilla otetuista kuvista riippumatta puhelimen hinnasta on täysin turhia räpsyjä. Samankaltaista kuvamassaa tapaa myös halvimpien kameroiden kohdalla. Joukossa on toki poikkeuksia suuntaan jos toiseenkin.

Puhelimeen verrattuna kamera on tietoinen valinta kun otetaan kuva. Puhelimella kuvaajilla on ilmeisesti liian herkkä liipaisinsormi eikä ajatella itse kuvaa. Kuvaaminen on liian helppoa koska sitä ei tarvitse ajatella. Kannattaisi kuitenkin perehtyä kuvaamisen ja kuvan perusasioihin. Sommittelu ja rajaus on yksi perusasia joka on monella pielessä. Suurin ongelma lienee kuitenkin se liian herkkä sormi. Ihan kaikkia kuvia ei ole pakko ottaa saati julkaista.

Ennen kuin kommentoit niin käy katsomassa kuvia avoimin mielin ja muodosta mielipiteesi vasta sitten. Itseltä löytyy myös älypuhelin joten en ole niitä vastaan. Nyt oli kyse puhelinkuvaajien kuvaustaidoista. Hyvä kuva on hyvä oli se sitten otettu millä tahansa.

9

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eihän Puhelinkuvaajilla ole mitään taitoa.
      Puhelin aina pystyssä ja kohde ruudun yläreunassa. Aalhaalla hirveesti tyhjää tilaa, jota kuvaajan omat varpaat koristaa.

    • Anonyymi

      Minä olen 69 vuotias mies Helsingistä. Kävin aikanaan taideteollisen korkeakoulun valokuvauslinjan ja minulla on näin ollen valokuvaajan koulutus. Työkseni en ole tehnyt valokuvaajan töitä mutta se on jäänyt vakavaksi harrastukseksi joka elää edelleen.

      Aikoinaan olin niin täydellisesti tuossa välineiden virrassa mukana. Minulla oli Hasselbladit, Nikonit ja Pentaxit ja hevoskuormallinen putkia ja suodattimia ja jalustoja. Oli myös mittava sudiovälineistö ja labra.

      Tuli se päivä kun totesin, että tämä valtava välineiden määrä ja "laatu" ei tuo kuviini hitusenkaan vertaa lisäarvoa ja myin ne pois huutonetissä ja kirpputoreilla. Jätin itselleni yhden Nikonin filmijärkkärirungon ja pari putkea ja ostin myöhemmin Nikonin digijärkkärin. Oli myös monenlaisia digipokkareita.

      Tuli se hetki kun aloin kuvaamaan älypuhelimella. Tutkin sitä kuvausfilosofiaa ja kehityin siinä. Nykyään omistan Samsung Galaxy S21 ultra puhelimen ja minun on aivan pakko todeta, että en milloinkaan ole nauttinut kuvaamisesta niin paljon kuin nykyään. Vaivatonta ja mukavaa. Laite on aina mukana.

      Olen saanut todella loistavia luontokuvia, taidekuvia, muotokuvia ja vaikka mitä ikinä. Tämä nykytekniikka vapauttaa minut entisajan turhalta räpeltämiseltä ja tavaroiden kuskaamiselta ja vapauttaa minut aiheen tutkintaan, valintaan ja rajaamiseen. Kuvien laatu on ainakin minun tapauksessani parempaa kuin koskaan ennen. Tarkkaa ja sävykästä. Vastavaloon otetut kuvat ovat kauttaaltaan sävykkäitä ja teräviä eikä mikään kohta ole palanut puhki tai jäänyt tummaksi. Jälkikäsittelymahdollisuudet ovat myös niin runsaat, että tuskin koskaan tulen tarvitsemaan niitä kaikkia mahdollisuuksia.

      Ainakaan ne ihmiset jotka ovat katselleet ottamiani kuvia, eivät ole tuklkinneet niitä miksikään räpsyiksi enkä niin koe itsekkään.

      Mutta jokainen taaplaa tyylillään, kuten sanotaan. Jos joku saa kiksit tuosta menneisyyden valokuvaustekniikasta niin sehän on aivan kiva kuulla.

    • Anonyymi

      Kunhan oppisivat kääntämään puhelimiaan sen 90 astetta edes videoidessaan, ja muulloinkin kohteen/kuvaustilanteen mukaan.

      Koulujen kuvaamataidon tunneista voitaisiin kai sentään se 5 min. nipistää tälle aiheelle: kääntäkää sitä puhelintanne!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      100
      1753
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1150
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      440
      1117
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1043
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      821
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      130
      804
    7. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      753
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      47
      741
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      708
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      671
    Aihe