Peltotuet 2023

Anonyymi-ap

Onko kukaan vielä ollut tuki-infossa uudelle kaudelle? Proagrian neuvoja ei vielä osannut sanoa juuta eikä jaata, mutta sano että tipahtaa aika lahjakkaasti ja tulee oleen luomupellon tuet luokkaa 500€+ hehtaarille.
Edellisvuonna kun oli vielä elukoita luomussa hehtaarituet oli keskimäärin 860€/ha ja viimevuonna ilman elikoita tuet oli keskimäärin 670€/ha.

Jos tota rataa mennään, niin tällasella 150ha tilalla tukien pudotus tekee jo 25500€, elikä ei enää mitään järkee viljellä ja vuokrapellot ainakin kannattaa jättää ehdottomasti pois - onneks niitä ei ole kun vajaa 20ha, mutta niistäkin kun maksaa 350€/ha vuokraa niin takkiinhan siinä tulee vielä enemmän.

Ittee ainakin vituttaa oikein olantakaa, mutta en taida olla ainoo. Vois kuvitella että noi nuoret kaverit jotka tästä läheltäkin on ostanu peltoja viime vuonnakin 10000€/ha tulee oleen vähän isommassakin kusessa.

Mutta voiko tukitasot siis romahtaa loppuviimeks noin paljon?

3

1710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joko olet tehnyt satovahinkoilmoitukset valmiiksi, kuivuutta, märkyyttä, hirviä, hiiriä... ja laiskuutta.

      Tukiaiset pois kokonaan, tukijullit töihin loisimisen sijaan. Kansa ei halua maksaa enää tukiaisianne, kuten kepuleiden kannatus kertoo.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­­N­­y­­m­­f­­­o­m­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17687914q

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      En ole luomua seurannut, koska ei koske omaa tilaa. Ymmärrykseni mukaan normi tuet ei juuri tipu.
      Muita mielenkiintoisia ehtoja tulee ja tietty tämä satelliitti valvonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      56
      5583
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      91
      4916
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      330
      3920
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      140
      3252
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      47
      2739
    6. 25
      2078
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      112
      2004
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      10
      1897
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      248
      1852
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      77
      1795
    Aihe