Peltotuet 2023

Anonyymi-ap

Onko kukaan vielä ollut tuki-infossa uudelle kaudelle? Proagrian neuvoja ei vielä osannut sanoa juuta eikä jaata, mutta sano että tipahtaa aika lahjakkaasti ja tulee oleen luomupellon tuet luokkaa 500€+ hehtaarille.
Edellisvuonna kun oli vielä elukoita luomussa hehtaarituet oli keskimäärin 860€/ha ja viimevuonna ilman elikoita tuet oli keskimäärin 670€/ha.

Jos tota rataa mennään, niin tällasella 150ha tilalla tukien pudotus tekee jo 25500€, elikä ei enää mitään järkee viljellä ja vuokrapellot ainakin kannattaa jättää ehdottomasti pois - onneks niitä ei ole kun vajaa 20ha, mutta niistäkin kun maksaa 350€/ha vuokraa niin takkiinhan siinä tulee vielä enemmän.

Ittee ainakin vituttaa oikein olantakaa, mutta en taida olla ainoo. Vois kuvitella että noi nuoret kaverit jotka tästä läheltäkin on ostanu peltoja viime vuonnakin 10000€/ha tulee oleen vähän isommassakin kusessa.

Mutta voiko tukitasot siis romahtaa loppuviimeks noin paljon?

3

1750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joko olet tehnyt satovahinkoilmoitukset valmiiksi, kuivuutta, märkyyttä, hirviä, hiiriä... ja laiskuutta.

      Tukiaiset pois kokonaan, tukijullit töihin loisimisen sijaan. Kansa ei halua maksaa enää tukiaisianne, kuten kepuleiden kannatus kertoo.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍑 ­­N­­y­­m­­f­­­o­m­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17687914q

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      En ole luomua seurannut, koska ei koske omaa tilaa. Ymmärrykseni mukaan normi tuet ei juuri tipu.
      Muita mielenkiintoisia ehtoja tulee ja tietty tämä satelliitti valvonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      132
      2534
    2. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      100
      2095
    3. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      38
      1730
    4. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      38
      1570
    5. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      59
      1446
    6. Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä

      Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään
      Kankaanpää
      27
      1109
    7. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      58
      1100
    8. Kuka on Farmi Suomi Riiko?

      Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe
      Tv-sarjat
      9
      1066
    9. Vastuuhenkilöt

      Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.
      Lapua
      62
      1040
    10. Pelataanko sivistyslautakunnan päätöksissä reilua ja avointa peliä?

      Huomasin, että sivistyslautakunta on tehnyt viikko sitten isoja miljoona päätöksiä lastemme koulukuljetuksissa ja kaup
      Ähtäri
      30
      736
    Aihe