Aloitan pian lähihoitajaksi opiskelun. Lähihoitaja voi suuntautua ikääntyvien ihmisten kuntoutukseen ja hoitoon/ lasten ja nuorten kasvatukseen ja hoitoon/ mielenterveys-ja päihdetyön puolelle/ sairaanhoitoon ja huolenpitoon/ tai vammaistyön osaamisalaan.
Itseä eniten tällä hetkellä kiinnostaa ikääntyvien ihmisten kuntoutus ja hoito. Millainen ihminen sopii tähän suuntautumisvaihtoehoon?
Itseä eniten tällä hetkellä kiinnostaa ikääntyvien ihmisten kuntoutus ja hoito. Millainen ihminen sopii tähän suuntautumisvaihtoehoon?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Monenlaisia tarvitaan, mutta rauhallisuus on kaikille hyvä ominaisuus. Selkeä puhe kuuluvalla äänellä, mutta ei saa huutaa. Ystävällinen hymy on aina hyvä. Kyky noudattaa ohjeita on välttämätön.
Vanhat ihmiset eivät varmasti pidä kovin tatuoidusta tai lävistetystä hoitajasta, ei tosin moni nuorempikaan. Itseään korostavat individualistit sopivat paremmin johonkin muualle.