Isyyskanne tuomioistuimessa

Anonyymi-ap

Nyt olisi polttava aihe lähipiirissä, josta kysyisin neuvoja.

Lähipiirissä on pariskunta, joiden yhdellä lapsella on eri isä kuin muilla. Eli äiti ollut uskoton ja uskottomuudesta syntynyt lapsi. Nyt sekä tämä äiti ja isä ovat yhdessä nostaneet isyydenkumoamiskanteen käräjäoikeudessa. Lapsi alle 2v joten kanneaika on kohdillaan. Äiti on kertonut kuka biologinen isä on ja se on kerrottu myös heidän omalle lakimiehelle että käräjäoikeudelle.

Tälle biologiselle isälle on mennyt käräjäoikeudelta lausumapyyntö muutama kuukausi takaperin mutta hän ei ole siihen vastannut. Miten asia siitä etenee? Olen lukenut uhkasakoista ja muista mutta missä vaiheessa ne astuu kuvioihin? Vanhemmista ja lapsesta tullaan ottamaan oikeusgeneettiset tutkimukset, jotka käräjäoikeus oletettavasti tilaa vai tilaako? Mutta miten asia siis etenee nyt kun tämä biologinen isä ei ole vastannut käräjäoikeuden lausumapyyntöön.

Mahtaako joku tietää?

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei este vaan hidaste. Mukaan keissiin tulee haastemies, poliisi, lastenvalvoja ja vaikka mitkä virkavallan edustajat. Ja lopuksi koko naapurusto, suku, lasten lähipiiri ja työkaverit tietää.

      Oisko kannattanut pysyä omalla tontilla eikä levitellä pikkujouluissa?

    • Anonyymi

      Kumoamisoikeudenkäynnissä ei vahvisteta lapsen isyyttä. Jos käräjäoikeuden märäämät DNA-testit osoittavat, ettei mies ole isä, isyys kumotaan.

      Biologinen isä on vain kuultavana oikeudenkäynnissä. Häntä ei voida velvoittaa siihen osallistumaan. Se on toisen oikeudenkäynnin asia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe