Venäjän hiukan turpiin saanut asevoima
kärsii ja kuolee sodassa millä ei ole oikeutusta. NATO/USA ei uskalla neutraloida Putinia. Kyky löytyy jos halua on. Kestänee n. 7.min. Imatralta. Laatokka ja Petsamo kuuluu meille. 3 vkoa ne on hallussa ja uudet - ei kun - oikeat rajat. Menneenkö?
Laatokka kuuluu Suomeen
6
300
Vastaukset
- Anonyymi
Kun katsoo karttaa, eikö Venäjälle riitä Putinille riitä jo valtavat Venäjän alueet joita haluaa pitää alistuksesssaan, pitää vain ryöstää lisää!! Pakottaa, painostaa, kiristää, hävittää..
harhaiset väitteensä että Venäjää uhataan vaikka Putin hävittää Ukrainaa ja uhkailee koko ajan länttä! Nyt Välimerelle hypersooniset aseet laivoissa. - Anonyymi
Venäjä on kautta historiansa barbarisoinut ja ryöstänyt alueita. On samaan aikaan niin tarkka ettei sitä saisi häiritä lainkaan. Ja sen kansalaisia. Kun Putin tapattaa oman maansa kansalaisia koko ajan, kiduttaa ja alistaa heitä. Ukrainassa Venäjä on itse syyllinen venäjänkielisten- ja mielisten alueiden ja ihmisten joukkokuolemiin ja täyshävitykseen tässä sodassa.
- Anonyymi
eu.sta tämä sota on jatkuu niin kauvan kun avustavat ukrainaa.Parempi olis antaa se mätä paise pois niin tilanne normaalisoituisi
- Anonyymi
Ei Venäjä silti voittaisi. Onnistuisi vaan tappamaan enemmän siviilejä. Mitä enemmän aseapua lähtee Ukrainaan sitä nopeammin sota loppuu.
- Anonyymi
Joulukuussa Helsingborgissa kokoontuivat tšetšeenien, tataarien, baškiirien, nogaiden, tšerkessien, karjalaisten, kasakoiden ja muiden edustajat. He julistavat Venäjän olevan epäonnistunut valtio ja vaativat loppua Venäjän federaatiolle. Foorumi antoi julistukset Karjalan ja ”Siperian konfederaation” itsenäisyydestä. Siperian konfederaatio on siperialaisaktivistien pitkään haaveilema itsenäinen alue.
- Anonyymi
Venäläisanalyytikko Grigori Golosov kirjoitti elokuussa, että pakottamalla alueet värväämään ”vapaaehtoispataljoonia” Ukrainaan, Putin kiihdyttää Venäjän romahdusta ja lisää todennäköisyyttä sen kääntymisestä väkivaltaiseksi.
Jakutialainen liberaalipoliitikko Anatoli Nogovitsyn sanoo, että Venäjän ”viranomaisten toimintaa voi kutsua kansanmurhaksi”.
– Meitä jakuutteja on noin 400 000. Se ei ole paljon, kun otetaan huomioon, että monet heistä ovat vanhuksia ja lapsia. Työ- ja perheikäisiä miehiä on noin 100 000 enintään. He hävittävät pienet kansat, toteaa Novogitsyn.
Esimerkiksi Mongolian rajalla sijaitsevassa pienessä Tuvan tasavallassa kaatuneita on yksi 3300 asukasta kohden, kun Moskovassa vastaava luku on 1:700 000. Sen sijaan 700 000 nuorta venäläismiestä on poistunut Venäjältä välttääkseen rintamalle joutumisen.
Kalmukkiseparatisti Batyr Boromangnajevin mukaan ”liikekannallepano vahvisti sodanvastaista trendiä”. Baškiiritoimittaja Aigul Gimranova taas on sanonut liikekannallepanon olevan ”vähemmistökansoihin kohdistuvaa kansanmurhapolitiikkaa”.
Venäjä tappaa nyt kaksi kärpästä yhdellä iskulla käymällä sotansa Ukrainassa kansallisilla vähemmistöillään, sanoi Gimranova syyskuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1436334Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto725261Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143695Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172480Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12048Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191396- 811208