Lapsi on siellä treeneissä tolkuttomasti pyntättynä, hyvä että pystyy liikkumaan. Varusteet ovat kalleinta ja öövereintä mitä kaupasta ikinä löytyy.
Lapsella on huone täynnänsä harrastukseen liittyvää käsittämätöntä tavaraa niin ettei sinne oikein muuta tahdo mahtua.
Treenipäivät alkavat jo ihan varhain sillä että toinen vanhemmista tai molemmat vanhemmat hössöttävät treenaamista hössöttimet pohjaan hirttäneenä ja kilvan antavat neuvoja sivullisen viisaan pätevyydellä.
Vanhemmat näyttävät innoissaan valokuvia lapsensa harrastamisesta tuttavilleen. Suku, koulu ja viranomaiset on valjastettu hommaan mukaan.
Harrastus vie lapselta kaiken ajan ja kaikki voimat. Vaikka lapsella alun perin olikin juttuun jonkinlainen kipinä, on homma muuttunut pakkopullaksi. "Ettei se nyt vaan ajaudu kadulle syrjäytymään". Vrt. rikkaan suvun perhetytön neuroottinen pianonpimputtaminen.
Kaikki alkoi siitä kun lapsi ihan vaan halusi vähän pelata kiekkoa pihakavereitten kanssa, mutta ei osannut tai ymmärtänyt tehdä sitä vanhemmiltaan salaa. Kumpikohan tässä nyt oikein harrastaa: Lapsi vai vanhemmat?
Lapsiko tässä nyt harrastaa?
Anonyymi-ap
1
213
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242361Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3411940Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241846Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91649Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581478Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121012Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu17970- 63845
- 55830
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2788