Nyt kun vuosi on vaihtunut ja ilmeisesti tuo tartuntatautilaki 48 ei ole enää voimassa niin tarkoittaako sitä, että rokottamattomatkin pääsevät ilomielin töihin pelastusalalle?
Miettinyt pelastusopistoon hakua ja palomieheksi kouluttautumista ja ihan periaatteesta en ole ottamassa koronarokotteita. Onko nyt mahdollista?
Miettinyt pelastusopistoon hakua ja palomieheksi kouluttautumista ja ihan periaatteesta en ole ottamassa koronarokotteita. Onko nyt mahdollista?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tartuntatautilaki on uudistettu ja on tullut voimaan 1.1.2023.
Laki antaa viranomaisille oikeuden rokottaa jokainen covid rokotteilla, vaikka väkisin.
Lisäksi laki antaa oikeuden rokottaa kaikki väkisin, jotka kieltäytyvät suomalaisesta rokotusohjelmasta. Eli enää ei voi jättää esim lapsia rokottamatta.
Lisäksi laki antaa viranomaisille oikeuden pakkolääkitä lääkityksen tarpeessa olevia.
Laki antaa äärettömästi oikeuksia viranomaisille pakkokeinojen käyttöön ja pelkästään lääkärin mielivallan perusteella. Laissa on aivan liikaa yhtymäkohtia elokuvaan yksi lensi yli käenpesän.