Yritin yksi päivä puhdistaa ilmanvaihtoventtiiliä,pyöritin sitä keskellä olevaa kartiota vahingossa(mitä ei saisi itse säätää)irti venttiilistä vaikka koko venttiili olisi pitänyt irrottaa kehyksistään.
yritin asentaa kartion suunnilleen alkuperäiseen asentoon,mutta en tietänkään aivan muista miten se oli.
Se ei ainakaan ole liian auki,eikä kiinni,kokeilin pareriarkilla.
Pitääkö minun soittaa nyt jollekkin huoltomiehelle,että tulee asentamaan sen?
Vaikuttaako nyt tuo säätö muihin asunnossani oleviin kanaviin jollain tavoin?
Esim.ei kai kylppärin ilma kierrä nyt keittiön kautta?
Säätö siis ei ole liian auki.
Pitääkö yleensä kaikkien huoneiden säädöt olla samalla tavoin kierrettynä?
Kiitos jos joku osaa kertoa!:)
Ilmanvaihtoventtiili/säätö
3
7230
Vastaukset 3
- Talkkari vaan
Soita toki huolto paikalle, ja samalla pyydä näyttämään, miten kauluksen saa irti. Mitä säätöihin tulee, kaikki ei ole samalla tavalla, jokasen venttiilin aukeama ja ilmamäärä on yksilöllisesti säädetty.
- Höpö-Höpö-Mies
Niin varmasti talon papereiden yhteydestä löytyy IV-mittaajan pöytäkirja, josta selviää karan asento, joka on tyypillisesti merkitty tyyliin;
a) 50Pa/ 4
b) 4
c) KSO-125/ 4
jne. missä 4 tarkoittaa karan asentoa...
Tai kyllähän voit isännöinti toimistoonkin soittaa ja pyytää heitä tarkastamaan karan asento, sen jälkeen se on helppo laittaa oikealle paikalle; kysy neuvoa täältä palstalta kun tiedät säädetyn asennon...
Jos asento ei selviä, niin todennäköisesti venttiilistäsi menee hieman enemmän/vähemmän ilmaa ja vastaavasti naapurillasi/toisesta huoneesta vähemmän/enemmän... Pahimmassa tapauksessa voi ilmetä ilman siirtoilman liikettä väärään suuntaan, joten kannattanee yrittää selvittää alkuperäinen asento mahd. tarkoin...- säätö
Jos ilmaventtiilit on oikein säädetty alkujaan, niin jo säätövaiheessa pitäisi siihen keskiosan kierretapissa olla mutteri jolla lukitaan se keskiosa.
Jos se nyt on sattunut lähtemään irti, siis keskiosa, kuten Annu mainitsi, niin sen säädön voi suorittaa jättämällä n.5:n mm raon ulkokuoren ja keskiosan väliin.
Jos siinä on se mutteri niin kiertää sitä keskiosaa niin, että mutteri on kiinni siinä keskiosassa, tulee samanlailla, kuin olikin.
Paperinpalasella (A4) voi kokeilla miten hyvin se imee, kun laittaa sen lähelle venttiiliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092280Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???23903- 103896
- 71892
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha563816- 82718
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik24612- 57571