Ase ja eräliikkeiden ammattitaito?

Anonyymi-ap

Menin hakemaan eräästä nimeltämainitsemattomasta tunnetusta ase ja eräliikkeestä kivääriini Sakon hammerheadeja hirvi/peurajahtiin.
Myyjä minulle, että "ei sitä enää meille tule eikä Sako sitä enää valmista, kun helmikuussa astuu voimaan lyijyn käyttö kielto"
Minä siihen, että sehän koskee vain haulikkoa ja hauleja ei kivääriä luoteineen eikä tietääkseni Eu ole edes asiasta vielä päättänyt kielletäänkö lyijyluodit vai ei. Myyjä intti, että kyllä tulee ja "kiväärin lyijyluodein et saa enää metsästää helmikuun 15 pv jälkeen"
Sanoin suoraan, että tyhmänäkö minua pidät. Tiedän kyllä lain ja miten ne etenee tai ovat etenemässä tämänkin suhteen ja on aivan turha yrittää kaupitella minulle mitään tuplasti kalliimpia kupareita valehdellen käyttökiellosta"
Superhammeria sielä olisi ollut, mutta jätin senkin pöydälle ja sanoin, että haen patruunani sieltä missä minulle ei valehdella saati mua pidetä tyhmänä.
Ja nyt en hae tästä mitään lyijy vastaan korvaava kirjoitusta, vaan kyse on aseliikkeiden ammattitaidosta tai sen puutteesta. Eräliikkeen nimeä en laita, koska on useassa kaupungissa ja kunnassa toimiva ja kyse voi olla vain yhden myyjän typeryydestä ei koko liikkeen henkilökunnasta maan kattavasti.

11

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu, tällaisista kaupoissa asiointi jätettävä minimiin.
      Toinen ei toivottava myyjätyyppi on "oman agendan ylipappi" tietää asioista oikeasti, mutta tuputtaa omaa näkemystään turhankin voimakkaasti.
      Kolmas on "lisämyyjä" yrittää väkisin myydä jotain lisää, tarvitseepa asiakas sitä tai ei.
      Onneksi hyviä on sentään enimmäkseen.

      • Anonyymi

        Jep. Osa myyjistä nillittää kivenkovaa omia mieltymyksiään väkisin. Itseasiassa samaan firmaan liittyen oli haulikko puolelta lähes vastaavanlainen tappelu viimevuoden puolella, kun ostelin eri teräshauli kokoja ja eri merkkejä testiin, joista tein blogiini juttua tuloksineen. Pääasiassa haen korvaavaa kanalinnuille ja jäniksille. Kun huomasin, että paras läpäisy 9mm vaneriin saavutetaan teräksellä vasta 3.6mm hauli koon jälkeen joka alkaa vastaamaan sitten itselläni metso/teerijahdissa olleita 3.25mm lyijyä menin epähuomiossa sanomaan, että testaan sopivaa kanalintu paukkua 3.6mm + koossa. Myyjä naurahti jälleen kuin tyhmänä pitäen, että "et sinä noin suurella koolla kanalintuja saa. Pitää olla 3-3.5mm maksimissaan. Ikäänkuin ostaisin hänelle näitä patruunoita ja ikäänkuin kolmenkymmenen vuoden metsästyskokemuksellani en asiasta mitään tietäisi. Voin vaikka vannoa, että enemmän olen eläessäni metsoja ja teeriä pudotellut mistä hän edes haaveilee. Lähdin silloinkin kyseisestä liikkeestä ovet paukkuen ja menin seuraavaan liikkeeseen ostamaan testipaukkuni.
        Tuo kyseisen firman ylimielisyys alkaa olemaan sitä luokkaa, että tekisi mieli firma mainita mutta olkoot. Sanotaanko näin, että Tampereella on yksi tämän liikkeen toimipisteistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jep. Osa myyjistä nillittää kivenkovaa omia mieltymyksiään väkisin. Itseasiassa samaan firmaan liittyen oli haulikko puolelta lähes vastaavanlainen tappelu viimevuoden puolella, kun ostelin eri teräshauli kokoja ja eri merkkejä testiin, joista tein blogiini juttua tuloksineen. Pääasiassa haen korvaavaa kanalinnuille ja jäniksille. Kun huomasin, että paras läpäisy 9mm vaneriin saavutetaan teräksellä vasta 3.6mm hauli koon jälkeen joka alkaa vastaamaan sitten itselläni metso/teerijahdissa olleita 3.25mm lyijyä menin epähuomiossa sanomaan, että testaan sopivaa kanalintu paukkua 3.6mm koossa. Myyjä naurahti jälleen kuin tyhmänä pitäen, että "et sinä noin suurella koolla kanalintuja saa. Pitää olla 3-3.5mm maksimissaan. Ikäänkuin ostaisin hänelle näitä patruunoita ja ikäänkuin kolmenkymmenen vuoden metsästyskokemuksellani en asiasta mitään tietäisi. Voin vaikka vannoa, että enemmän olen eläessäni metsoja ja teeriä pudotellut mistä hän edes haaveilee. Lähdin silloinkin kyseisestä liikkeestä ovet paukkuen ja menin seuraavaan liikkeeseen ostamaan testipaukkuni.
        Tuo kyseisen firman ylimielisyys alkaa olemaan sitä luokkaa, että tekisi mieli firma mainita mutta olkoot. Sanotaanko näin, että Tampereella on yksi tämän liikkeen toimipisteistä.

        Tutulta kuulostaa, varsinkin keskustelut lyijyä korvaavien haulien ominaisuuksista saavat nämä tietyt myyjät riehaantumaan, menee välillä jo alkuainetaulukotkin uusiksi.........


    • Anonyymi

      EU on kyllä jo kieltänyt ettei kuluttajilla saa myydä lyijyä sisältäviä tuotteita. Siksi esim. juotostinat on nykyään lyijyvapaita ja samoin uudenvuoden tinat. Seuraavaksi kielletään kalastuspainot ja lyijyluodit.

      • Anonyymi

        Seuraavaksi voidaan kieltää kuten tässä kieltolakiyhteiskunnassa kielletään lähes kaikki, mutta lyijyluoteja ei olla vielä kielletty ja jos tällainen asetus tulee siinäkin tulee olemaan noin viiden vuoden siirtymäaika. Joten väitteet lyijyluotien myynti tai käyttökiellosta on silkkaa valetta.


    • Anonyymi

      Kyllä se EU:n säädös joka kieltää lyijypitoisten tuotteiden myynnin kuluttajille on jo voimassa, on ollut jo useamman vuoden. Jostain syystä lyijyllisiä luoteja silti edelleen kuluttajille myydään, vaikka EU:n säädös lyijylliset tuotteet kieltääkin.

      • Anonyymi

        Niin. Myydään, koska niitä ei ole kielletty. Ei asiaa sinun jankkaamisesi miksikään muuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin. Myydään, koska niitä ei ole kielletty. Ei asiaa sinun jankkaamisesi miksikään muuta.

        Niiden lyijyllisten luotien ostajatkin on kuluttajia. Jos EU:n säädös kieltää lyijyä sisältävien tuotteiden myymisen kuluttajille, niin se jo kieltää lyijyluodit, koska niissä on nimensä mukaisesti lyijyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niiden lyijyllisten luotien ostajatkin on kuluttajia. Jos EU:n säädös kieltää lyijyä sisältävien tuotteiden myymisen kuluttajille, niin se jo kieltää lyijyluodit, koska niissä on nimensä mukaisesti lyijyä.

        Miten tuo sinun jankkaamisesi vastaa otsakkeen kysymykseen ase ja eräliikkeiden ammattiosaamisesta?
        Eli yrität ikäänkuin muuttaa tarkoituksella jutun lyijy vastaan korvaava keskusteluksi mitä tässä ei edes haettu. Herää kysymys oletko itse näissä firmoissa töissä ja yrität ylimielisesti pitää asiakasta muita tyhmempinä jota nyt puolustelet inttämällä?
        Olen itsekin asiakaspalvelussa ja perussääntö on, että asiakasta ei pyritä tietoisesti nolaamaan, hänestä ei yritetä tehdä tyhmää eikä hänen mieltymyksiä pyritä muuttamaan omaksi vastaavaksi kerran hän on tullut firmaamme asioimaan. Edellä oleva käytös karkoittaa asiakkaan satavarmasti ja nykyään huonolla palvelulla on tapana kantautua korvasta korvaan äkkiä.


    • Anonyymi

      Itse ammun vain kupariluodeilla, koska en halua lihaan lyijyä.

      • Anonyymi

        Juu juu, kultaluoditkin on jo aikoja sitten keksitty
        Ja hopealuodeilla sitten vampyyrit nurin, eiks je ?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      129
      6238
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      571
      2241
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      38
      1495
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      112
      1308
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      88
      1165
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1035
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      66
      1028
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      64
      990
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      958
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      946
    Aihe