Mustaa ruutia valmistetaan rikkikivestä ja salpietarikivestä. Puolet ja puolet kumpaakin. Kivet sulavat jo sadassa asteessa celciusta. Sulattamiseen lisätään spriitä. Keitellään niin kauan jotta sprii haihtuu, loppuu ilmanväreily kattilassa, sen päällä eli yllä.
Saadaan mustaa ruutia jonka pallomainen raekoko on kymmenysosa millimetriä.
Mustanruudin haitta on jarruttava jättöpyörre luodin perässä. Joka hidastaa luotia huomattavasti. Huumausaineen käyttäjään tälläiset ammutut luodit eivät juurikaan uppoa eli tehoa. He puhuvat "pysäytysvoimasta". Jota he eivät koe olevan.
Kun keiteltävään mustaruutiin lisätään keväisen koivun vihertäviä lehtiä vihdallinen, kymmenen litran astiaan. Saadaan vihertävää mustaa ruutia. Lähtönopeus samalla mustaruudin määrällä kolminkertaistuu. Eikä jarruttavaa jättöpyörrettä muodostu.
Vain vihertäviä lehtiä, ei oksia.
Laukaus ääni on puhtaalla mustalla ruudilla vähäinen, eikä koivun viherrys sitä kuin hieman lisää. Suuliekkiä ei puhdas mustaruuti muodosta.
Likaista mustaa ruutia on aina ollut. Mustaan ruutiin on lisätty lyijytöhnää, antimonia, rikkikiisua ja muuta myrkyllistä. Tälläistä aseita karstoittavaa myrkkykaasuksi muttuvaa kruutia ei sitten pidä käyttää.
Pienoispistooli, joka on lupavapaa. Saa vihertäviä mustaruuti patruunoita.
0.22 SHORT KOVA. Samoin Colt Government 1911 Pistooliin, kaliiperi siinä on
0.45 ACP tuumissa ja millimetreissä 11,43 X 23 millimetriä. 0,45ACP KOVA
ja 11,43mm X 23mm KOVA.
Ö10 MIES
MUSTARUUTI.
22
2569
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä kannattaisi opiskella vähän lisää.....
Mustaruuti on mekaaninen seos ja koostuu rikistä, hiilestä ja kaliumnitraatista (salpietari) suhteessa 2:3:15. Ruudin palamisen nopeutta säädellään sen hienoudella. - Anonyymi
Mitähän tuo aloittaja on ottanut? Minulle samaa! Haluan pään sekaisin!
- Anonyymi
Juolahtipa mieleen.Pitäisikö lantakasa saattaa luvanvaraiseksi siitähän on valmistettu salpietaria mustaa ruutia varten.
- Anonyymi
Hiili unohtui.🙃🙃🙃
- Anonyymi
Tarkoitat varmaan hiilikiveä joka sulaa sadassa asteessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitat varmaan hiilikiveä joka sulaa sadassa asteessa.
Eiku, ruutikiveä, jauhetaan varovasti messinkiterillä, syttyy herkästi jos muoviterällä työstää, staattinen sähkö nääs.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiku, ruutikiveä, jauhetaan varovasti messinkiterillä, syttyy herkästi jos muoviterällä työstää, staattinen sähkö nääs.
Mikä on ruutikiven sulamispiste? Sulaako alle sadassa asteessa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on ruutikiven sulamispiste? Sulaako alle sadassa asteessa?
Tuppaa höyrystymään jo +10-asteessa, työstäminen siis pakastearkussa kansi kiinni akkuporakonetta käyttäen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuppaa höyrystymään jo 10-asteessa, työstäminen siis pakastearkussa kansi kiinni akkuporakonetta käyttäen.
Nyt minä ymmärrän. Ryzzien ruuti rupesi toimaan vasta pakkasessa kun Napoleonin porukka piti häätää Moskvitsista.
- Anonyymi
Periaatteessa.
Salpietari, rikki. Molemmat kiviä. Sulavat sadassa celsius astetta.
Sulatetaan astiassa, Molemmat kivet.
Sulamisen jälkeen lisätään sprii. Keitetään niin kauan että höyryäminen loppuu.
Otetaan astia pois tulelta heti kun höyryäminen on loppunut, pari sekuntia siitä.
Annetaan astian jäähtyä, jonka jälkeen voidaan alkaa lataamaan suustaladattavaa kivääriä.
Voiko avata rikki ja salpietari kiveä. Miljoona kertaisella avauksella, tietysti voi. Jolloin ei tule tuhlattua luonnonvaroja. Puun, saha ja polttopuun avausta on jo tehty todella kauan aikaa.
KOVA ruuti on periaatteessa rikki ja salpietari seos, puolet ja puolet, kumpaakin maa kiveä. - Anonyymi
Ei tule salpietarikivestä ja rikkikivestä mitään mustaa ruutia. Niistä tulee vaaleankeltaista ruutia.
- Anonyymi
Onko Niuvanniemessä alettu valmistaa mustaruutia kuntoutusterapian puitteissa?
- Anonyymi
OLEN IHMETELLYT KUINKA YLLÄPITO ANTAA KIRJOITTAA TÄLLÄISTÄ PASKAA.
- Anonyymi
Kun nyt oikein muistan on salpietari kivi vaalean väristä. Rikkikivi on kellertävää väriltään. Yhteisväri on tässä pulveriruudissa vaaleankellertävää. Syttyy hyvin iridium nallilla ja samasta iridium metallista tehdyllä nallipiikillä. Luodiksi 10 mm:n laajentuva hirtenberg men, kuparista luoti tehty sorvaamalla. Patruuna suora, urakanta hylsy. Hylsyn pituus maltillisen lähtönopeuden mukainen.
Musta väri kait saadaan tähän vaaleakellertävään ruutiin lisäämällä hiiltä. Tulee suuliekkiä. Pamaus, eli laukausääni, on kovempi. Lähtönopeus kasvanee kolmasosalla eli 300 metristä, 400 metriä sekunnissa, esimerkki. Ase töytäisee laukaisussa enemmän, se ihme rekyyli, jota ei oikeasti olekaan. Ruudin mustaamiseen ei oikeasti ole tarvetta. Vihertävä kivi on ruutikivi, samoin kova kivi. Niillä löytyy huomattavaa lähtönopeuden kasvua samalla hylsypituudella, verrattuna aiemmin kerrottuun pulveri ruutiin. Pulveri ruuti on ensiluokkainen ruuti. Samalla sallittu Pariisin Rauhan Sopimuksessa Siviili aseisiin ruudiksi.
Suomen Laki myötää rauhansopimusta, se kun on määrätty rauhan sopimuksessa, kokonaisuudessaan, mitä laki, koko planeetalla on nyt, tänäänkin. - Anonyymi
Pulveriruuti on hyvä hylsyttömän patruunan lähtökohta.
5 tai 10 millinen luoti porareikä muottiin pulveriruuti perään.
Karkaisu ja päästö sähköveivillä. Kolme sähköveivin pyöräytystä vastapäivään: karkaisu.
Puolen minuutin odotus.
Kaksi sähköveivin pyöräytystä myötäpäivään: päästö.
Näin syntyy hylsytön patruuna.
Lähtönopeus kolminkertaistuu pulveri eli irtoruutiin verraten. Sama määrä ja tilavuus.
Syttyy iridium nallipiikillä. Täysin sähköisesti häiriintymätön, varmatoiminen hylsytön patruuna.
Pariisin rauhansopimus sallii tällaisen pulveriruutiin, salpietari kivi ja rikki kivi, puolet ja puolet, seoksesta tehdyn hylsytön patruuna aseen käyttämisen siviili puolustajalle. 5 millinen taskupistooli, 10 millimetrin putken, rihlaa kun ei tarvita, isopistoolin käyttämisen.
Urakanta hylsyn mukaan voi tehdä hylsyttömän patruunan pistooliin. jolloin ulos veto patruunaa poistettaessa onnistuu, (eipä niin tarvitse).
Aseita voi ostaa valmiina Pariisin Rauhansopimuksen mukaisesti, hylsytön patruuna mallina.
Ase on todella toimintavarma kun ei ole hylsyn ulos heitto aukkoa. Sulku on auki neljäsosa sekunnin 4 laukausta sekunnissa sarja/ kertatuli nopeudella. Jonkinlaista puhausta likaa vastaan on ruutikaasuilla hylsyn ulosheitto aukossa, ei kovin suurta. Räjähdys voi heittä sopivasti maata asetta kohti, jolloin ase voi mennä toimimattomaksi.
Sulkulevy joka liikkuu luisti mukana, peittäen hylsyn ulosheitto aukon, kun aseella ei juuri nyt ammuta. Hylsy aukko aukeaa vain luistin mukana liikkuvan peitelevyn avulla, aseen laukaisun yhteydessä. Tämäkin on tietysti auki luisti käydessä taka-asennossaan. Kuitenkin asetta kanniskellessa, tähän tiiviiseen hylsyn poisto aukon peittävään liukuläppään joka on tasassa ulkopinnan kanssa, ei kerry helpollakaan likaa.
Pelkkä hiekkapelti, joka täytyy avata käsin ennen ampumista, on kömpelö. Täytyy sulkeakin ampumisen jälkeen.- Anonyymi
Mitä tämä sekoilee ???
- Anonyymi
Hylsytön patruuna.
Sulatetaan salpietari kiveä ja rikki kiveä puolet ja puolet, 50% ja 50%. Onko se kiven painon vai tilavuuden mukaan, en nyt muista.
Laitetaan luoti muottiin ja sula kivi neste sen jälkeen luodin perään.
Annetaan jäähtyä.
Karkaistaan ja päästetään käsiveivillä 10 kertaan jottei voi enään pehmeäksi päästää.
Yhdeksän kertaa karkaistun ja päästetyn voi pehmeäsi päästää. Samoin muut alemmat määrät.
Pehmeäksi päästetyssä tilassa oleva patruuna voi murtua ja lohkeilla.
Ö10 Mies. - Anonyymi
Konekiväärillä noita ampuessa ,alkaa tuo savu yskittään,ja näkyvyys peittyy haikuun.
- Anonyymi
Peskää aseen osat puuspriillä. Saanee apteekista parisen € euroa litra, puuspriin hinta.
Ihan kaikki osat piippua myöten työkalut ja ase hihnat pestään puuspriillä jotta musta väri loppuu aseiden osista.
Älkää öljytkö puhdasta, mitään, aseita. Savu ja haiku on muuten helvetillinen ammuttaessa.
Aseiden osat, koko kokonaisuus aseissa on tiukka mitoituksella tehty. Liukupinnat sileitä koneistuksen jäljiltä. Ei aseiden osia saa oljytä. Liikkuvien osien välissä ei saa olla raspirautaa, viilaa, hiomapaperia.
Helsingin rauhansopimus 15.09.1947. Tai 10.06.1947. Kumpi olikaan oikea.
Määrittelee kait sitten sen että ainoa sallittu ase on pienoispistooli, patruunana 0.22 Short, mitä kansalaiset saavat lupa ja ilmoitusvapaana ostaa ja käyttää kodin ja itsensä, perheensä turvaamiseen, puolustamiseen.
- Anonyymi
Helsingin rauhansopimus voi olla myös 15.06.1947.
- Anonyymi
Missä myydään kaliumnitraattia muutama säkki?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1415159"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263279Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1263273Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432566Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.352253- 222188
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291896prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111854Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785