Olethan huomannut rikoslain muutoksen?

Anonyymi-ap

Valokuvan ottaminen on tuomittavaa, jos toinen kokee sen ahdistavana! Naisiin kohdistuva katukuvaus loppuu nyt!

9

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      20 luku

      6 § (8.7.2022/723)

      Seksuaalinen ahdistelu
      Joka

      1) koskettelemalla tai

      2) kosketteluun voimakkuutensa tai toistuvuutensa vuoksi vakavuudeltaan rinnastettavalla tavalla sanallisesti, lähettämällä tai esittämällä viestin tai kuvan, OTTAMALLA KUVAN tai ..

    • Anonyymi

      Ihan oikein. Matut on nyt maksajina vihdoin. Heti vaan poliisille ilmoitus idiooteista ja korvausvaade perään. Vaade voi olla kuten kuvauskohteella yleensäkin 500-1000€ .
      Nyt on naiset aika tienata. Hyvä tili tulossa. Etenkin jos vielä vähänlaisia vaatteita käyttää ja pyyhältää maturuokalan edestä! Peukkuja naisille!!!

    • Anonyymi

      Julkisella paikalla saa kuvata edelleen aivan vapaasti ihmisvilinää kunhan ei mene naaman eteen ottamaan kuvia. Laki ei ole muuttunut miksikään.

      • Anonyymi

        Saa kuvata myös kasvojakin esimerkiksi pitkällä putkella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saa kuvata myös kasvojakin esimerkiksi pitkällä putkella.

        Niin mutta ku kännykässä ei oo pitkää putkea.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin mutta ku kännykässä ei oo pitkää putkea.

        Ei mitään merkitystä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin mutta ku kännykässä ei oo pitkää putkea.

        Mutta siinä on 100 x Zoom.


    • Anonyymi

      Yleisellä paikalla saa kuvata vaikka jalkakäytävällä käveleviä ihmisiä mutta jos alkaa zoomilla irrottamaan taustasta yhden ihmisen tai pelkät kasvot niin se on kiellettyä. Kuvan täytyy pysyä ns, yleisnäkymänä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      273
      7008
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4953
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4286
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      41
      3789
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      27
      3549
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3323
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2480
    Aihe