Silmävammoilta ei taaskaan vältytty uutenavuotena. Miten ihmeessä tätä varten pitää sairaalakin asettaa valmiuteen hoitamaan heitä, jotka vähän välittävät itsensä suojaamisesta? Ja pohditaan, minkälaisia lakeja pitäisi laatia ilotulitteiden käytöstä. Myös aina ainakin isojen pyhien aikaan lisätään työntekijöitä auttamaan itsensä holtittomaan kuntoon saattaneita nuoria.
Kukkahattutäti kysyy: Eikö ihmisellä/yksilöllä ole enää mitään vastuuta itsestään ja tekemisistään? Kaikki jätetään ns. "herran haltuun", ei ole väliä miten käyttäytyy kun kuitenkin tulee autetuksi! Kunpa vanhuksistakin huolehdittaisiin yhtä vastuullisesti!
Oma vastuu?
10
1553
Vastaukset
- Anonyymi
Nykytrendi on että koko maailma pitää pehmustaa ja kaikki kulmat pyöristää, jotta uusavuttomat eivät vain vahingossakaan satuttaisi itseään!
- Anonyymi
Kaikki ilotulitteet kieltoon, niiden myyminen ostaminen hallussapito ja käyttö rangaistavaksi. Jos joku vielä kiellon jälkeenkin niitä käyttää ja niistä vahingoittuu itse tai ulkopuolisia niin velvoitetaan maksamaan sakot ja myös itselle aiheutettujen vammojen hoitokulut kokonaisuudessaan. !!
Olisi paras lakimuutos pitkään aikaan- Anonyymi
Mitäs jos kiellettäisiinkin sinut?
- Anonyymi
Suomessa on olemassa korvauslaki joka velvoittaa valtion korvaamaan yksityisille täyden hinnan jos heidän elinkeinonsa ja siihen liittyvät toiminnot, laitteistot ja kiinteistöt kielletään valtion toimesta.
Suomessa on yksi ilotulitetehdas ja toistakymmentä maahantuojaa. Tulee veronmaksajille jälleen kalliiksi kun äkkipikaisen virkamiehen päähänpiston vuoksi kiellettäisiin kokonainen teollisuudenala.
- Anonyymi
Jokos rakettikauppias heräsi. Jos jotain valoräiskettä ja paukkinaa joku typerä haluaa niin ihan on keksitty laservalolaitteistot joista lähtee ihan riittävä valoshow eikä saastuta eikä pilaa ilmaa raskasmetallein tai muilla kaasuilla mitä ruutiraketeista räjähtäessään aiheutuu. Kyllä on ihminen lapsellinen ja vastuuton kun raketit noin kiehtoo.
Kieltoa kannatan ! Ne muutamat joiden bisnes nämä saasteraketit on niin etsikööt muuta työtä. Niille ei tarvitse korvata yhtään mitään. Ennemminkin sanktiot ilman saastuttamisesta !- Anonyymi
Suomi pelastaa maailman!
- Anonyymi
Suomella maailman suurimmat päästöt!
Suomi lakkautettava jotta mailma pelastuu! - Anonyymi
Meillähän on varaa lisätä työttömyyttä ja alentaa verotuloja näinä aikoina?
- Anonyymi
Aloitetta vaan ilotulitteiden kieltämisestä.
Vain vähä-älyinen ei ymmärrä että niistä on pelkkää haittaa eikä mitään iloa.- Anonyymi
Työ ja tulot ovat ikäviä asioita!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698