Ja säännöllisesti maksettavasta palkasta ulosmittaus on 1/3 osa, vaikka summasta ei pitäisi ulosmitata yhtään mitään.
Kuka on taas muokannut, palkka toimisto vai ulosmittaus.
Suojaosuutta ei huomioida
7
183
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa UO saa tehdä mitä ikinä haluaa, ulosmitata miten paljon tahansa, se on heille ihan se ja sama, millä henkilö tulee toimeen. Mitään ihmisarvoa hänellä ei ole ja kaikki hänen oikeutensa ovat pelkkä vitsi vain. Törkeää on.
- Anonyymi
Aloittaja on oikeassa. Muka unohtavat maksuvapaa kuukaudet eikä niitä korvata takaisin.
- Anonyymi
»Puutteellisuus tosiasioiden selvittämisessä ei ole sellaisenaan osoitus ulosottomiehen huolimattomuudesta vaan johtuu usein ulosottoasioiden summaarisesta luonteesta.
Itseoikaisun tekeminen on ulosottomiehen velvollisuus, jos oikaisun edellytykset täyttyvät. Oikaisu tulee tehdä viipymättä virheen havaitsemisen jälkeen. »
Sitaatin lähde: Tuula Linna: Ulosottokaaren pääkohdat 2019- Anonyymi
Itseoikaisu, lakia kunnioittaen, ei mielivaltaisesti lakia vastaan.
- Anonyymi
Useimmat ei pysty koskaan maksaa pois pakkolainojaan. Uutta fyffee piikkiin vaan ei mitään väliä. Tyhjäkäynnillä tää suomi mylly muutenkin pyörii pyysyypähän mylly valmiiks lämpösenä sitten jos laitetaan joskus taas tehot päälle. Ei tartte kylmällä mylyllä lähtee revittää ja raha on vanha keksintö.
- Anonyymi
Ulosotossa olevan asema on sama kuin velkavankina olisi, järjettömät korot, jotka vain lisäävät velkamäärää. Järjetön tapa lyhentää monta velkaa mitättömällä pikkusummilla tarkoittaa sitä, että velkaa summa vain kasvaa, eikä lyhenee ollenkaan.
Tämäkö on hyvä asia. Ahneus tämän takana on, ei haluta luoda selkeää ratkaisua, jolla veloista pääsisi eroon.
Helppo se on niiden puhua, jotka eivät itse ulosotossa ole, pelkkää helvetin kärsimystä tämä on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ulosotossa olevan asema on sama kuin velkavankina olisi, järjettömät korot, jotka vain lisäävät velkamäärää. Järjetön tapa lyhentää monta velkaa mitättömällä pikkusummilla tarkoittaa sitä, että velkaa summa vain kasvaa, eikä lyhenee ollenkaan.
Tämäkö on hyvä asia. Ahneus tämän takana on, ei haluta luoda selkeää ratkaisua, jolla veloista pääsisi eroon.
Helppo se on niiden puhua, jotka eivät itse ulosotossa ole, pelkkää helvetin kärsimystä tämä on.»Järjetön tapa lyhentää monta velkaa mitättömällä pikkusummilla tarkoittaa sitä, että velkaa summa vain kasvaa, eikä lyhenee ollenkaan.»
Jos ajatellaan pelkkiä korkokuluja, niin on se ja sama lyhennätkö yhtä velkaa 1000 eurolla vai kymmentä velkaa satasella.
Taulukkomaksuissa on kyllä eroavaisuuksia.
Yhdellä 1000 euron lyhennyksellä taulukkomaksu olisi 84 euroa, mutta 10:llä sadan euron lyhennyksellä taulukkomaksut olisivat yhteensä 12 * 10 euroa eli 120 euroa.
Mutta taulukkomaksuhommaa kestää vain kaksi vuotta, sen jälkeen ulosottomiehen konsultaatio on maksutonta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3652118- 571578
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1531160Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771139Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67929- 85885
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.31855Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-112840Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks11837K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8816