Tuttavani talossa tehtiin remonttia ammattilaisten toimesta. Katon uusimisen yhteydessä viemärin tuuletusputkea ei laitettu enää katon läpi, vaan seinästä ulos. Putki ei kaada takaisin viemäriin, vaan vesi valuu ulos seinän viereen ja nyt pakkasella on muodostanut isot jääpuikot.
Pelkäämme, että putki jäätyy umpeen, jolloin tuuletus ei toimi ja putki voi jopa haljeta. Rakennusfirma ei näe tässä ongelmaa, vaan näitä voidaan kuulemma tehdä monin tavoin.
Help, neuvoja kaivataan! Yritetäänkö meitä naisia nyt huijata?
Viemärin tuuletusputki kaataa alaspäin
4
560
Vastaukset
- Anonyymi
Lähdin toimesta itseni toimesta.
- Anonyymi
Aloittaja kaipaisi vielä neuvoja :(
- Anonyymi
Viemäreiden tuuletusputki on standardimittaista putkea, ja siihen on saatavissa muhveja jokaisesta rautakaupasta. Putki voi olla vanhassa talossa vessassa, lattiasta tulee pystyputki jossa on alipaineventtiili. Nykyisin tällaisia ei saa asentaa, viemärin tuuletusputken pää tulee olla korkeimmalla olevaa viemäröinti pistettä ylempänä ,käytännössä korkeammalla kuin talon ylin käsien pesuallas. Eli käytännössä katolla, jossa putken pää on avoin,ja osoittaa ylöspäin, jolloin viemärihöyryjen kondensoinnin tuotos,eli vesi valuu takaisin viemäriin.Kylmässä tilassa viemärin tuuletusputken tulee olla eristetty, ja rakenteiden sisällä ei saa olla liitoksia.
Vaikuttaa siltä että sinulle on asennettu viemärin tuuletusputki väärin, tämä arvio täysin maallikkona. Korjaus VOI olla kallista, ellei putken korjaus onnistu näkyvillä olevilta osin näillä alussa mainitsemallani muhveilla. Googleta niin hoksit mitä tarkoitan.
Käyttäisin sinuna vakuutustarkastajaa tontilla, jokaisella yhtiöllä on rakennusmestaritaustaisia tarkastajia. Toinen vaihtoehto on paikkakunnan rakennustarkastaja. Jos toteavat vialliseksi, ja saat arvion että korjaus on kallista, ota yhteys juristiin, joka tilaa keskuskauppakamarin hyväksymän tavarantarkastajan lausunnon, sen joudut maksamaan itse, puolueeton asiantuntijalausunto jota ei käy kiistäminen.
Lausunto, saate ja korjausmääräys aikatauluineen rakentajalle lakimiehen kautta, jos ei pure niin sitten käräjille.- Anonyymi
Taas joku puolihullu kulkee vapaana!
Viemärin tuuletusputki viemäriputkea. Ei tähän puuhaan erikseen myydä "tuuletusputkea".
Taossa pitää olla 1 kpl tuuletuksia. Alipaineventtiili ei siihen kelpaa, mutta alipaineventtiilillä voi toteuttaa yksittäisten linjojen tuuletuksen. Kunhan on rakennuksella myös se väh. 1 tuuletus ulkoilmaan.
Tuuletus tökätään yleensä vesikaton läpi. Seinämalliakin näkee, mutta hirveästi en sitä suosittelisi. Viemäristä kun tulee syövyttäviä kaasuja ja kosteutta....
Viemäeissä pitää aina olla kaato. Siis sinne viemäriverkkoon päin. Jos tuuletus kaataa ulospäin, niin sehän on tehty PÄVI.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950