Rikostutkinta?

Anonyymi-ap

Kuinkahan luvallista olisi kirjoittaa juttu omalle kohdalle osuneesta rikostutkinnasta? Jos kirjoittaisin ilman mitään nimiä, edes paikannimiä.

4

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan Jari Aarniosta tehty TV-sarja ja Anneli Auer on julkaissut muistelmateoksen, joten sinänsä on ihan sallittua.

      Pari asiaa kannattaa kuitenkin pitää mielessä: elossa olevista ihmisistä ei pääsääntöisesti saa kirjoittaa tunnistettavasti ilman heidän lupaansa. Rikoksesta tuomitusta henkilöstä saa ilman lupaa kertoa kaiken sen, mikä lukee julkisessa tuomiolauselmassa. Osa esitutkinta-aineistosta tai tuomiolauselmasta saattaa olla julistettu salaiseksi, jolloin salassapitovelvollisuus koskee kaikkia osapuolia, ei ainoastaan viranomaisia. Kyseiset aineistot voivat olla myös kokonaisuudessaan salassa pidettäviä, jolloin niitä ei ole lupa käyttää, vaikka oma asema esim. asianomistajana tai vastaajana antaisikin mahdollisuuden lukea ne.

      • Anonyymi

        Kiitoksia vastauksesta. Oma tapaukseni ei mennyt edes syyteharkintaan,niin nopeasti se selvisi (syyttömyys). Harkitaan vielä asiaa, vaikka ajattelin kirjoittaa ensimmäisessä persoonassa. Kokemukseni poliisin toiminnasta oli positiivinen.


    • Anonyymi

      Jos nimität teoksen romaaniksi, voit kirjoittaa suhteellisen vapaasti. Mutta jos sanot kirjoittavasi tositarinan, voi laki tulla vastaan nopeasti, vaikket kirjoittaisikaan nimeltä mainiten, koska tietoja voi yhdistellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe