Olen opiskelija, pumpulia käytän, joudun vaiht. tunnin välein, menkat kest. 7 päivää.
pumpuli halvempaa kuin siteet ja tamponit, siksi käytän sitä.
onko muita kohtalotovereita?
Ja tämä ei sitten ole vitsi.
pumpuli halvempaa kuin siteet ja tamponit, siksi käytän sitä.
onko muita kohtalotovereita?
Ja tämä ei sitten ole vitsi.
Vastaukset 26
Vanhimmat
kuukautiskuppi. niin ei tartte pelleillä.
Osta Tampax-tampooneja sellainen iso säästöpaketti. Siitä riittää pitkäksi aikaa.
Tarjouksista kannattaa ostaa myös siteet. Säästöä se on sekin. Itse ostan aina esim. koko kesän ajaksi siteitä tarjouksista.
tampaxit kalliita, pumpulipäkin saan egellä..
eihän pumpulist mitään haittaakaan voi olla..
sama täällä, oon köyhä, käytän wc-paperia ja pumpulia, oon käyttäny jo vuosia, ihan ok on menny, joutuu vaan vaiht, usein, mut niin joutu tampoonejakin..
pumpuli ja paperi ei ime kunnolla! tehkää itse siteitä. Tai ostakaa kestositeitä(halvimmat n.25 e/10 kpl), kuukuppeja, tai kestotamponeita. Maksaa kerralla mutta tulee ajan myötä halvemmaksi.
Itse vois siis tehdä siteitä, ottaa esim. maillia tavallisesta siteestä. Ompelee vanahsta, kuluneesta esim. flanellista päälekkäin monta kerrosta, väliin ehkä kantsii laittaa jotain "tukevaa"/ei hyvin nesteitä läpäisevää kangasta.siivekkeet kannattaa ommella ja nepparilla sitten pikkareiden ympäri!
Netistä hakusanoilla: Kestositeet, kestotamponit,pehmopeput jne... taikka esim. ruohonjuuri.fi
Eihän siitä pumpulista mitään haittaa ole, mutta se vaivan näkö. Meneehän sitä pumpuliakin, kun pitää usein vaihtaa.
Nykyään myydään aika halpoja siteitä. Täällä päin maksaa eräs halpamerkkipaketti / 14 siivekästä sidettä 85 senttiä ja olen itse käytellyt näitä. Jos kaupungissasi on S-liike / Prisma, niin sieltä löytyy kyseisiä tuotteita. Tampooneja olen ostanut Lidl-kaupasta / 30 kpl paketti maksoi tarjouksessa euron.
Suosittelisin itse kyllä kuukautiskuppia. Hyvällä huollolla voit käyttää sitä kymmenen vuotta, joten vaikka kertaostoksena maksaa n.30 euroa, tulee silti kuukausihinnaksi n. 20 senttiä. ;)
http://kuukuppikunta.net
voi OLLA SENTÄÄN NOIN KÖYHÄ!
Musta pumpuli on ihan sikakallista menkkoihin tuhlattavaksi, eihän se edes pidä tarpeeksi hyvin (joudut vaihtaa tunnin välein). Mainostaa ei varmaan sais, mutta mielestäni Vuokkoset ovat todella hyviä hinta-laatu-suhteeltaan! Varsinkin tarjouksessa.
Mä olen kanssa käyttänyt pumpulia ja hyvin on mennyt..
Kohta viitisen vuotta pärjäilty pumpulilla.. niin, oon opiskelija..
En usko että vaihdan muuhun.. tamponeja joskus kokeilin ja verta tuli tosi paljon, kun vaihdoin pumpuliin, vuodon määrä väheni..
vinkki: Kierrätyskeskuksesta saa eurolla flanellipaidan ja froteepyyhkeen. Näistä saa ommeltua varovaisestikin arvioiden 6-7 kestosidettä, jos ei millään irtoa kolmeakymppiä kuukautiskuppiin.
Eikö tuollainen irtopumpulin kanssa säätäminen ole vähintäänkin hankalaa, jos tunnin välein pitää vaihtaa, ja joka välissä ostaa uutta.
Eipä ole aiemmin tullut tuollainen edes mieleen, että pumpulia voisi käyttää tuohon tarkoitukseenkin... Eikö se nyt kuitenkin ole ihan hirveän epämiellyttäväkin? Pumpuli kun ei kuitenkaan ole niin "tiivistä" massaa. Ja jos on kovin runsaat menkat niin en usko että se mitenkään voisi edes onnistua, jos omalle kohdalle vaikka mietin... Siteet on yksi asia joiden laadusta en kyllä tingi, vaikka rahaa olisi kuinka vähän!
Olen kuullut useista paikoista, että tamponeissa olisi jotain kemikaaleja, jotka lisäisivät vuotoa. Paljon kemikaalejahan niissä on, mutta tuosta olisi mielenkiintoista penkoa lisätietoa.
Pumpulista voi jäädä emättimeen sellaista nöhtää, joka voi lisätä tulehdusriskiä. Tunnin välein vaihtelukin on jo melkoista hommaa. Eikö se jo päästä läpikin isot vuodot ?!
Kannattaako tuhrata aikaansa moiseen, kun nykyään saa siteitä tarjouksista melko edullisesti !!!!
kyllä mää oon ny ihan äimän käkenä. Onks opiskelian budjetti noin niukka? Vai laitetaanko joku muu asia listalla tärkeämmäksi, kuten viikonlopun oluet ja muut menot.
Tiedän ettei opintoraha ole mikään iso, mutta siltikin ihmettelen. Kertokaa nyt hyvät tyttäret vaikka äideillenne tai isillenne tai jollekkin tädille, kummille ihan mille vaan asiasta. Uskon, että avustus tulisi tuota pikaa, sen verran jokainen ymmärtää ettei mokoma pumpilin kanssa pelaaminen ole inhimillistä. Mä ainakin pelkäisin kokoajan läpivuotoja ja eikös luennot kestä tuntinelkytviis minsaa, että kesken tunninkos te sinne vessaan pompitte niitä pumpuleita vaihtamaan. Nyt tais tulla muuten selvitys siihen miks likat ain tunneilta myöhästyy tai lähtee etuajassa. Ja mä kun luulin et olin niin tylsä tuntienpitäjä tuolla terv.huoltoalan oppilaitoksessa. Nyt kyllä päivä kirkastui, eihän se minusta johtunutkaan, vaan kuukautisista.
Tai tehkää edes niinkuin muinaiset esiäitimme. Virkkasivat puuvillalangasta itselleen kunnon siteitä. Liottelivat niitä sitten ensin kylmässä vedessä ja sen jälkeen keittelivät pesuvadissa hellan päällä ja kuivattelivat ulkona.
ajattelin juuri kirjoittaa samaa kuin sinä, mutta ehdi ensin! Minäkin olen täällä ihan äimänä!
niin ei niiden siteiden tarvii olla mitää libressejä tai allwayssejä, ne on kaikkein kalleimpia!!! eurolla saa hyviä siteitä ja käy lidlissä, siellä on tosi hyviä siteitä halvalla. TAI TEE SITEITÄ ITSE, erittäin hyvä ratkaisu. TAI osta ketositeitä/tampooneja taikka kuukuppi, maksaa kerralla n.30 e, mutta sitten ei tarvii miettiä enää siteiden ostoa, varsinkin hyviä jos on runsaat menkat, silloin tavallisia siteitä kuluu paljon.
Vaikka itsekin olen opiskelija ja joskus budjetti tiukoilla, niin tämä oli kyllä uutta, että pumpulia menkkoihin!!!
Itse ostan niitä halvimpia siteitä / tamponeja (periaattesta en laita merkki-siteisiin yms. rahojani!!!). Vuokkoset on hyviä ja halpoja, tarjouksesta alle euron säästöpakkaus.
Diva kupin tilasin, nyt olen kuivaharjoitellut sillä.. Ongelmia riittää.. hännän leikkasin kokonaan pois, silti en saa kuppia aukeamaan.. kuppi on ERITTÄIN hankala poistaa.. Minulla on niin runsaat kuukautiset, että en luota yhtään kuppiin sitten kun kuukautiseni alkavat uskon palaavani pumpuliin, kiitos.
Rahojanikaan en saa takaisin, kun leikkasin hännän kokonaan.
Siihen menikin sitten köyhän opiskelijattaren vikat manit, Kiitos jos jaksoitte lukea, tämä ei ole pilaa, turha saatana naureskella sitten Kuukuppikunnassakaan forumilla.Totta joka sana!!
Voi sen palauttaa, tai ainakin kokeilla. Eivätköhän hyväksy palautusta, tuo "pitää olla häntää" on käsittääkseni vain siksi ettei tulisi palautuksia kun on leikattu pohja rikki. Ja jos haluat säästää tulevaisuudessa niin Mooncup on lyhyempi, pehmeämpi ja sopii niillekin joille Diva on ollut liian pitkä.
Luulisin silti edelleen että kestosuojat ovat pumpulia mukavampia. Etenkin jos menkat ovat runsaat, niin kai sitä pumpuliakin kuluu. Kestojen kanssa ei tarvitse maksaa kuin kerran. Eikö se muutenkin ole ikävää ravata tunnin välein vessassa säätämässä...
Onhan se ikävää.. (huokaus..)
Kysyisin vielä että..
Tampax regular imee n. 6-9 grammaa.. Kuinka Diva kupin (pienemmän) voi suhteuttaa tähän..
Jouduin tampax regularia kokeillessani joskus vaihtamaan sen 20 min. välein parhaimmillaan, että näin..
KYSYNKIN, ETTÄ KUINKA MONTAA TAMPAX REGULARIA DIVAN PIENEMPI KUPPI VASTAA..
Mulla on siis TOSI runsas vuoto..
Pumpuliakin joudun laittamaan kerralla aina n. 6-8 palaa.. tiedän, olen outo.. Tämä ei ole pilaa.
Kiitos vastauksistanne..
jo suosiolla halpoja siteitä? siis halvinta merkkiä saa jo alle eurolla ja jos niitä siteitä on esim. 14 kpl niin kyllä nekin jo riittävät aika pitkän aikaa.
Itsekin olen opiskellut suhteellisen pitkään ja vaikka rahat on tiukalla niin kyllä aina halpoihin kuukautissuojiin on ollut varaa.
Olisinkin ihan kysynyt, että paljonko sinulla on varaa käyttää kuukaudessa rahaa kaiken kaikkiaan?
Että onko jokin muu asia mistä voisi nipistää?
Itse kokisin pumpulin käytön tosi vaikeaksi, nöhtääväksi ja epämiellyttäväksi sekä epävarmaksi.
Niin ja kun tuon kuukautiskupin ostit, meni sinulla siihen yli 30 paketin hinta jos olisit ostanut siteitä. Että ei voi olla ihan kauhean niukka pudjetti
vai menikö minulta jokin ohi?
Onhan kuppi kertaostoksena iso paukku jos on niukka budjetti, mutta jos hieman pidemmälle ajattelee, niin sillä säästää HURJASTI. Täytyy sanoa, että itseäni hymyilyttää kaupassa jos kuukautissuojahyllyn ohi kävelen: ei tarvitse enää niitä ostaa lähes kymmeneen vuoteen!
ettei pikku kipponen auttanu yhtään, mustaa klönttiä valuu tunnin päästä reisille.. kivut niin kovat etten pysty himasta poistuun edes lähikauppaan, 16 vuotta jo kärsitty menkoista on, huokaus..
kohtalotovereita?
Jos noin runsaat on, niin eikö jo kannattaisi lääkärille mennä ja jotain lääkitystä hankkia. Ei tuo normaalia ole...