Ei näitä harmeja ole näistä, niin paljon kuin on kuviteltu.
https://www.kainuunsanomat.fi/artikkeli/yliopistotutkimus-lepakot-valttelevat-tuulivoimaloita-267412125/
Tuulivoimalat
23
1136
Vastaukset
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17694411Z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞 - Anonyymi
On se tosi hienoo kun rakentelevat noita tuulimyllyjä. Saahaan halapaa sähköö. Nytki se on liki ilmasta ja ei tiijä mihin pistäs kun sitä tuloo niin halavala ja ahneuksissaan pittää olla lämmöt päälä autotallisaki.
Van ihan oikeesti. Nyt on tehty jo hyvä autotie Määtänkuljun pääle. Se on paljo korkeempi paikka mitä oon tienny. Ajelin sielä ja ihhailin tosi komeita maisemia. Sieltä näkkyy tosi kauvas, kun ovat sopivasti tehneet aukkohakkauksia rinteile jo ennen myllyaikaa. Horisontisa siintää ihanasti Illevaarankin myllyt. Menkääpä ajelemaan ja ihhailemaan komeeta hyrynsalmelaista luontoo.- Anonyymi
Ajut on ajeltu kunhan puomitukset ja kameravalvonnat valmistuu, joten käykää kiireesti jos meinaatte keritä.
- Anonyymi
Ei myllyt haittaa lainkaan yliopistokaupunkien asukkaita.... paremminkin ihailevat niitä maisemakoristeina Rukalla, Hossassa, Vuokatissa yms.. käydessään.
- Anonyymi
Kalastajat pilasivat paskapuheillaan Nuasjärven kalat. Kerksivät omasta päästään, että Talvivaaran kaivos muka saastutta nuasta. Ammattikalastajat eivät nuasella enää pyytäneet, eikä kukaan tukkuri järven kalaa myyntiin ottanut. Sen sijaa ostivat ilolla Päijänteen, Saimaan ymt. ''puhtaiden vesien'' kalaa.
Nyt, kun Nuasjärven vedet on puhtaiksi todettu, kala kelpaa jälleen kalastajille ja tukkureille.
Sama juttu tuulivoimaloiden kanssa; Kansa levittää omasta päästään kehittämiään ''totuuksia'' tuulivoimaloiden haitoista, joilla ei mitään tieteellistä pohjaa kuitenkaan ole. Esim. se, että voimala pilaa maiseman, on ihan huuhaata. Komeitahan nuo myllyt vain taivaanrannassa ovat. Lisäkis ne tuovat sellaisen mukavan elinvoiman kutkeen, että eletään sitä vielä täällä perukassakin. Melustakin valitetaan, vaikka voimalat eivät äännä mitenkään. Kyllä se suurin meluhaitta meille hyrsäkäläisille tule Multittörmästä, ei tuulivoimasta.
Lisää vaan investointeja tännekin!- Anonyymi
Miten noita saisi omille mailleen. Minulla ainakin on sen verran joutomaata ja huonosti kasvuun lähteneitä vanhoja aukkuja vaaralla, että sinne mahtuisi nuita monta. Aikaa olisi niistä huolehtia ja rasvarässillä rasvailla nipat vaikka joka viikko.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten noita saisi omille mailleen. Minulla ainakin on sen verran joutomaata ja huonosti kasvuun lähteneitä vanhoja aukkuja vaaralla, että sinne mahtuisi nuita monta. Aikaa olisi niistä huolehtia ja rasvarässillä rasvailla nipat vaikka joka viikko.
Ei tarvii ite rasvailla. Kuulemma muutama kymppitonni euroja vuodessa tulee, kun maansa vuokraa myllylle.
- Anonyymi
Mitäpä harmeja niistä voi olla niitten elinkaari on jotain 20 v ja sen jälkeenkään ei voi puhua harmista no ongelmahan on jo asia erikseen ja sen ajan murhe sitten.
- Anonyymi
On tosi hienoo että myllyjä tulee Hyryllekin niin saahaan pikkusen rahaa. Ja tuo on oikeesti totta että tuolta Lumivaaran tuulimyllyalueelta on tosi hienot maisemanäkymät niiltä tuulimyllyteiltä. Menkää kahtomaan.
- Anonyymi
Hallitusohjelman mukaisesti on menossa norminpurkutalkoot, jossa poistetaan tarpeettomia säädöksiä ja täten helpotetaan kansalaisten elämää.
Yksi kohde on ampumaratojen lupamenettelyn helpottaminen. Sitä lyytä ampumaratojen luvat käydään läpi ja lakkautetaan sellaiset ampumaradat, jotka eivät näytä uusia, löysiäkään, lupanormeja.
Saamamme tiedon mukaan Multikankaan ampumarata on yksi näistä lakkautettavista ampumaradoista. Se joudutaan sulkemaan aiheuttamiensa melu-ja luontohaittojen takia.
Harrasteammunta Kainuussa keskitetäänkin Hoikanporttiin, joka on riittävän turvallinen ja lähellä Hyrynsalmea.
Hyvä niin.- Anonyymi
Näinhän sen pitäisi mennä. Tosiasia on kuitenkin se, että ei moni näistä Hyrynsalmen harrasteampuja-julleista uskalla mihinkään Kajaaniin lähteä, kaikki ole siellä ikinä käynytkään.
Tämä taas johtaa siihen, että alkavat ampua läikyttämään Riikinpalossa ja muilla kylien vanhoilla sorakuopilla. Niille pääsee ajamaan vaikka ei autokaan olisi kilvissä, kortti olisi hyllyllä, putki jäänyt päälle tai jokin muu perussuomalaisen elämäntavan tuottama este estäisi pidemmälle liikkumisen. Toivottavasti ampuvat sitten vain itseään jalkaan, ettei kukaan viaton sivullinen saa toista reikää takapuoleensa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän sen pitäisi mennä. Tosiasia on kuitenkin se, että ei moni näistä Hyrynsalmen harrasteampuja-julleista uskalla mihinkään Kajaaniin lähteä, kaikki ole siellä ikinä käynytkään.
Tämä taas johtaa siihen, että alkavat ampua läikyttämään Riikinpalossa ja muilla kylien vanhoilla sorakuopilla. Niille pääsee ajamaan vaikka ei autokaan olisi kilvissä, kortti olisi hyllyllä, putki jäänyt päälle tai jokin muu perussuomalaisen elämäntavan tuottama este estäisi pidemmälle liikkumisen. Toivottavasti ampuvat sitten vain itseään jalkaan, ettei kukaan viaton sivullinen saa toista reikää takapuoleensa.On ne yhden kerran käyneet siellä Kajaanissa, syntymässä. Alkuasukkaat nimittäin, muualta muuttaneisiin tämä ei päde.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On ne yhden kerran käyneet siellä Kajaanissa, syntymässä. Alkuasukkaat nimittäin, muualta muuttaneisiin tämä ei päde.
Osa on vielä sen verran vanhoja, että syntyneet kotisaunassa.
- Anonyymi
LUT -yliopiston professorin mukaan Kainuuseen sopii jopa 4000 tuulivoimalaa, jotka tuottaisivat meille(?) saman vaurauden kuin öljy toi Norjalle.
Siinä sitä olisi myllyö taevaanrannassa, ja rahoa kansalla.- Anonyymi
Tekoäly (chat.openai.com) laski, että jokaiselle 4000 tuulivoimalalle olisi Kainuussa n. viisi neliökilometriä tilaa. Ihan väljässähän nuon siten olisivat
- Anonyymi
Rannikkokunnat tarvitsee edullista sähköä ja kainuulaista työvoimaa.
Pirunpellot ja -puistot patistelevat sitkaimmatkin asukkaat muuttamaan "oikeisiin" kaupunkeihin
- Anonyymi
Kyllä ovat tosissaan komeita nuo Lumivaaran myllyt ja on sieltä hulpeat näkymät ympäristöön.
- Anonyymi
Tuliko tuulivoimala työntekijöiden mukana rikollisuutta tänne?
- Anonyymi
Tuli. Muutama vasemmistoöyhö🤣
- Anonyymi
Olen hyvin tyytyväinen ett näitä tuulivoimaloita on Hyrynsalmellakin, koska olen pörssisähköön sidoksissa oleva kuluttaja olen hyvin tyytyväinen siihen hintatasoon joka on pörssisähköllä on nykyisin
- Anonyymi
Mutta toiko tuulivoima rikolliauutta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta toiko tuulivoima rikolliauutta
Tuulivoima on rikollista lepakot kuolee, tästä on tieteellinen tutkimus!
- Anonyymi
Kyllä ja tuulisähkö on paljon tehokkaampaa perinteiseen vesivoimalla tuotettiin verrattuna. Meillä laski 30 % kulutus, kun aloin ostaa tätä herkkua...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208