Firefox

Ei ollut Firefoxista kaveriksi. Ylimainostettu selain. Siirryin takaisin entiseen ja aukottomaan selaimeen.
6526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinun tekemisistäsi olenkin erittäin kiinnostunut, en yöllä meinaa unta saada.

Äänestä
  • Ei tarvitse käytän Operaa.

    Äänestä

  • Latasin ja poistin kirjoitti:

    Ei tarvitse käytän Operaa.

    itse jätin operan "varaselaimeksi" kun Firefoxi on enemmän mun makuun. Mutta aina ne IE:n voittaa mennen tullen.

    Äänestä

Yritän pohtia jotain järkevää pohjaa tuolle viestillesi. Siinä ei vain ole oikein mitään: mielipidekin vähän siinä ja siinä. Olisi ollut hienoa, jos siitä olisi löytynyt joku perustelu.

Yleensähän on parempi vain olla sillä linjalla, että "mikä tahansa muu kuin IE" on hyvä vaihtoehto. On siinäkin toki rajansa, mutta Firefox, Opera, Safari jne. ovat kaikki kelpoja selaimia.

Ylimainostuksesta en tiedä: jotta selain voisi levitä, toki siitä pitää toisille kertoa. Aika monella Opera-käyttäjällä on vaikeuksia vaihtaa toiseen selaimeen, koska Operan pienet yksityiskohdat poikkeavat toisista ohjelmista aika paljonkin. Esimerkiksi näppäinoikoteissä on paljon eroavaisuuksia. Minulla taas on vaikea käyttää Operaa juuri perinteisistä ja yleisistä ratkaisuista poikkeamisen takia, pienissä sinällään merkityksettömissäkin asioissa.

Äänestä

Siis jos kyse on turvallisuudesta, niin FF on kyllä "mainoksensa" ansainnutkin, ei siinä minun mielestäni ole mitään "ylimainontaa"... Ja toisaalta kun ilmeisesti sinunkin tapauksessasi on kyse lähinnä vain makuasiasta, niin eihän siitä oikeastaan edes voi kiistellä. Sinä pidät oopperasta enemmän kuin tuliketusta, ja sillä selvä, kenelläkään ei pitäisi olla mitään valittamista.

Tuliketulla on kuitenkin paljon tyytyväisiä käyttäjiä, ja jos nämä sanovat tulikettua hyväksi, niin onko siinä kyse "ylimainostuksesta"?

Ihan vaan tiedoksi, että minäkin olen käyttänyt oopperaa, ja minun mielestä kumpikin ovat ihan kelvollisia selaimia, ja on oikeastaan vain makuasia kummasta pitää enemmän.

Äänestä

... tyytyväinen Firefoxiin, mutta vähä häirittee ku back-nappulasta edelliselle sivulle palatessa sivu ei palaudu tasan siihen kohdalle missä se oli ennenku painoin linkistä seuraavalle sivulle. Ainut juttu mitä kaipaan IE:stä :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Latasin ja poistin kirjoitti:

Ei ollut Firefoxista kaveriksi. Ylimainostettu selain. Siirryin takaisin entiseen ja aukottomaan selaimeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu