Hankinnan alla sirkkeli. Tarve terassin rakentamiseen sekä erilaisiin harrastushommeleihin, mm. Mdf-levyjen pilkkomishommiin. Hintaluokka ~200€. Kumpaa suosittelette, jiiri- vai pöytäsirkkeliä ? Kommentteja kummankin puolesta otetaan kiitollisena vastaan.
Sirkkelin valinta, jiiri vs. pöytä
3
735
Vastaukset
- Anonyymi
Mulla on ns. sekä, että. ylhäällä on pöytä ja alla jiiri. On myös sellasia, missä on kääntöpöytä. Etuna että työkorkeus pysyy samana molemmissa työtavoissa, ja pöytä on isompi. Haittana se että aikaa kuluu kääntämiseen ja on kalliimpi. Ite käytän omassa sahassa apurullaa kun leikkaan levyjä. Jos levyjä leikkaa enemmän niin iso pöytäsirkkeli liukupöydällä. Mutta pitää varmistua, että se mahtuu toimiin. Kun siittä ei ole mitään iloa jos ei mahdu toimiin. kun tarvii tilaa sekä syöttö että toiselle puolen. Tollaset scheppahin pöytäsirkkelit on ihan hyviä rakennuskäytössä, mutta puusepän käyttöön ei tarkkuus riitä. peltilevy runko joustaa, eli tarvisi olla valetut osat. Ainakin Holzmanilla on hyviä koneita, vaikka taitaa nekin olla kiinalaisia nykyään.
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17695909l
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Budjettisi ei valitettavasti ole suhteessa vaatimuksiisi. Mdf-levyjen vaa'assa sahaaminen vaatii hemmetisti tilaa, ja jos tarkuudella on jotain vaatimuksia, niin pieni heiveröinen peltipöytäinen pöytäsirkkeli on pelkkä lelu siinä työssä. Valmiina et löydä 200,- budjetilla edes käytettynä liukupöytäistä tarkkuussahaa. Sen tilantarve on noin 3x8 metriä, eli pelkkään ajoittaiseen puuhasteluun aivan liikaa.
Ahtaissa harrastustiloissa seinäsaha on järkevin vaihtoehto. Oma viritys on tehty lineaarijohteiden varaan, jotka ovat välyksettömät ja kitkattomat sahan ohjaamiseen. Yksinkertaisimmillaan pelkkä ohjuri riittää.
Seinäsahalla onnistuu myös lautojen katkominen, mutta jiirejä ei juuri 1,5m pidempiin kalikoihin saa sahattua. Siihen halpa jiirisaha on oikea kone.
Seinäsahan periaate yksinkertaisimmillaan:
https://www.youtube.com/watch?v=kWPZI_fJZxc&t=42s
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191702
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991538Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy37993Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29899Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38861Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50826Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43768Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37760Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56758Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37730