Hyvä syy äänestää

Arbeit macht frei "työ tekee vapaaksi"
Kannustinloukkuja purettaisiin puolueen ehdotuksena palauttamalla ansiosidonnaisen omavastuupäivät seitsemään vuorokauteen ja työssäoloehto 12 kuukauteen. Puolue myös lyhentäisi ansiosidonnaisen kestoa 200 päivällä, eli puoleen nykyisestä 400 päivästä.

Terveisin Petteri Orpon Kokoomus

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kokoomus

      • Ilman muuta hyvä, mutta kuopattuna 1.7m syvyyteen, ja mieluiten kuultaisiin sen liperikauluksises jorinoita siinä reunalla se 5 mint. Kun tuppaa vaan lisää näitä "hyviä" (perseestä) olevia idea esityksiä ko**areilta, oikeen yhteisellä ulos tulolla!
        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009376576.html


    • Anonyymi

      Kokkkareilla on kyllä hyvät ideat mutta tätä en ymmärrä,kun on töitä ja töitä mutta paskatyöhön kukaan ei lähde.
      Kaikki on kallista ja millä mennä. Ei kulje metro tuosta lähiasemalta varmaan 300v.
      Moni kyllä venkuloi mutta suurin osa ei varmasti venkuloi,sillä on onhan se jo mielen terveydelle hyvää tehdä työ mutta JOKA ANTAA ja josta saa rahaa.
      Itse en ole työtön olen yrittäjä mutta puollan ihmisiä,kun osaan ajatella itseni heidän asemaan.(voi olla,ettei minunkaan leipäni kanna).
      Minäkin pien yrittäjä ottaisn työntekijän ja tariasian mutta on perkeleen kallista palkata ja maksaa sitten lomarahat yms.(ymmärrän kyllä,että lomat kuuluu)mutta ei ole mahdollista maksaa joten on painettava yksin.
      Hallituksemme oli kuka vaan,on ollut aina verotuksen ja palkkaamisen perkele.
      Työtä olisi mieletön määrä mutta Valtio tekee sen,ettei kaikilla ole varaa palkata.
      (pimeä työ rehottaa tämän takia).
      Työnantaja maksut on liikaa Suomessa microyrittäjille ja uskoisin mös pien yrittäjälle.(vain isot pystyy).
      Tätä samaa roskaa on jatkunut liian pitkään kaunopuheista huolimatta.
      Kun ymmärtäisivät,kun saat kohtuudella palkattua ihmisen,niin ostovoima nousee mutta ei.
      Ei kokkkaritkaan ymmärrä tätä,eikä kukaan muukaan.

      • Anonyymi

        Onko känni päällä kun ei kirjoitus oikein suju ja ajatus sekoo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      150
      4048
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      390
      3135
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2028
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1728
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1148
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      985
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      881
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      849
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      45
      809
    Aihe