Minä en usko etteikö terve ihminen pärjää jos pikkuisenkaan on järjestelmällisyyttä ja suunnittelua elämässään. Kaikki ruokakin pitäisi saada valmiina ääreen . Nykyisellä paapomisella on tehty laiskoja ja mihinkään tyytyväisiä kansalaisia.
Toimeentulo
Anonyymi-ap
22170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei pärjää. 18 vuoden ikäisenä tulisi olla itsenäinen ja tulla omillansa toimeen.
Näin Suomen laki vaatii,vai onko perustulakia muutettu. (Näyttäisi siltä kun Presidentimmekin vaatii pitämään lähimmäisestään huolta.)Apu joka nyt annetaan
menee SOTIEN avustuksiin ja pakolaisten asuttamisiin.
Maailma on muuttunut,Mitkä tahot ovat saattaneet yhteiskuntamme(Valtion) tähän tilaan.?200 arkaadian edustajaamme ja päämiehet pitää katsoa kuukausi palkoihinsa ja palkkioihin aina kun tekevät kansalta vieviä euro päätöksiä.
pärjää ja pärjää...kyllä nyky suomessa vieläkin normi työn palkalla pärjää,mutta... kerska kulutus ja kovat hinnat sekä toki maailman huippu luokkaa oleva verotus on tehnyt sen ettei esim puhdistus tai hoitoalan ihminen joka on vuokralla pysty paljon muuta kun ruokaa ja vaatteita ostaa. mutta pärjää....? onko se sitten elämää en tiedä
Paljonko olet valmis laittamaan kolehtiin?
Olin pysäkillä odottelemassa lastani . Pysäkillä oli noin kahdeksan koululaista. Kenellekkään ei kelvannut 20 sentin limpparipullo. Yksi sen sitten potkasi ojaan. Kaikilla valkoiset merkkilenkkarit jne.
Lapset toimivat oikein. Setä tarjoilee limua, vieläpä tyhjää purkkia, toivottavasti kaikki kiertävät kaukaa.
Älä nyt mitään namusetäjuttuja tähän ala vetää
Millä ihmeen pysäkillä? Missä oma lapsesi norkoilinjos muut olivat jo kerinneet pysäkille??
Taivasta ei ole olemassa.! On vain tämä ikuinen maallinen paratiisi josta sitten kaverit päätää "Poltetaanko kaveri" rematooriossa ja haudataan mereen.!
Junaa odotellessa. Ei pärjää suomessa,18 v ja näyttää ettei vielä 40v.
Näin tämä on aina mennyt Paratiisisså,Eevat syöttää mätää Omenaa jotka sitten
tuhotaan "porukalla"!
Kaikki eivät ole samanlaisia kuin jälkikasvusi, joten älä yleistä.
Jos on rahapulaa niin varmaan kerää tyhjät pullot ja tölkit ja vie kauppaan
Lapsellinen kirjoitus.
Moni kerää ja laittaa kuitin urheiluseuralle....
Miten niin paapotaan?Yhteiskunta kouluttaa nuoret,tarpeisiinsa,Ylioppilaaksi asti.
Ikävä kyllä jättivät Yhteiskunta ja Markkinaopin pois jo Kansalaiskouluista Ja Peruskouluista.Lukiossa tätä on alettu opettaa,eli siinä iässä jossa nuori hakee omaa
idententiään.(Kuka minä oikein olen ja Mikä minusta oikein tulee).Nämä nuoret jotka ovat jotenkin selviytyneet vanhempain tuella lamavuosien yli tulevat pärjäämään myös tulevaisuudessa.Ikävä kyllä Valtiovaltamme suosii myös väliin putojajia jotka joutuvat odottelemaan tilaisuuttaan tai sitä niin sanottua viimeistä junaa.!
Kansalaiskoulu? Sinä taidat elää menneessä. Ei varmaan kannata ottaa pahemmin kantaa ennen kuin siirryt tähän päivään.
Onko Kansakoulu muuttanut nimeään Peruskouluksi.Onko tällä jotakin vaikutusta,
lasten hyvinvointiin ja kasvatukseen.?Kansalaiskoulu on kyllä muuttunut Peruskouluksi
1-4 vuotta vai olisko 10 luokkaan saakka.Kunnat saavat itse päätää koulutus tapansa,
koululaisten lukumäärien mukaan,ilmeisemmion myös pakolliset opinaiheetkin.
Peruskouluksimuutuminen on tapahtunut -58 syntyneille ja sitä myöhemmin syntyneille.
Nyky Koulussa :Esikoulu/Ala-aste 1-6 Ylä-aste 7-9 jatkuen Lukioon tai Ammatikouluun.
Asuin kunnasta riipuu hyvin pitkälle,miten edetään.
Paljonko yksi peruskoululainen sitten maksaa,on arvioitu noin 7000€/vuosi.
Kun olet nyt ottanut kantaa Kansalaiskoulu? Jatka ihmeessä siirtymäälä tähän päivään.
Ei kansakouluja ole, muuttuivat peruskouluiksi ajat sitten jo.
Kansakoulut muuttui asteittain peruskouluiksi n. 1973-75 huiteissa pohjoisen Lapista lähtien
Kyllä, juuri niin.
Kyllä nämä-58 syntyneet kävivä vielä Kansa-Kansalaiskoulua,Osassa Suomea vielä -77
saakka. Sori !Otin kantaa,olen itse tuon ajan kasvatti.
kaikki eivät ole terveitä, herra
mielialahäiriöt ja huumeet ovat suurempia ongelmia
terveet eivät viihdykään pitkään alamaailmassa
Joko tämä Suomen valittu eduskunta on ottanut kantaa 100% nousuun
Perustoimeentulon nousuun osalta.Kokoomuksen siirtyessä nähin !Transuihin"
olis aiheelista alkaa ymmärtämään myös Toimeentulonsaajia.
Paapomista on aika vähän kuitenkin Suomessa.