Mitä virkaa on Metsänhoitoyhdistyksillä? Ovatko sinne valitut olleet tietoisia nykyisestä menosta harvennusleimikoissa. Tiedän että ovat tietoisia. Mistään ei välitetä. Tämä on aivan tavatonta ja järkyttävää kun katselee sitä työnjälkeä mitä nuoriin metsiin koneet möyrivät. Pilalle ovat hakanneet lähes kaikki harvennus kohteet.
Mistä tämä työnjälki johtuu? Katsokaas pojat se johtuu siitä, kun sen poloisen motokuskin pitää saada palkkansa siitä, että kuinka paljon hän saa puuta eli kiintomotteja työnnettyä prosessorin kouran läpi. Siitä se tili muodostuu. Pientä puuta pitää välttää harvennuksilla ja kaataa vierestä se kasvavampi isompi, josta saa enemmän tehtyä tiliä koneyrittäjälle ja ennen kaikkea itelle. Eli puhutaan yläharvennuksesta ensiharvennuksilla. Pienet jätetään kasvamaan harvakseltaan vielä. Karmeita näkymiä on nähtävissä pitkin teiden varsia. Leveitä ajouria tehdään siksi, koska jos kaataa enemmin nurin, niin sen enempi tekee hakkutiliä motokuski itelleen. Metsänomistajat eivät ymmärrä eivätkä välitä yhtään mitään, kuinka heidän metsiään hakataan.
Metsät harvennushakataan pilalle
5
892
Vastaukset
- Anonyymi
Mun mielestä ikimetsä on paras vaihtoehto. Suomen hiilinielu on turvattu. Kaatukoot puut ittestään niin toukillekkin on ruokaa. Mikä tuottaa ja sitoo parhaiten ku vanha pystyynkuollut puusto!
- Anonyymi
Näin piipertäjät kuvittelevat.
Pystyyn kuollut metsä tuottaa hiilidioksidia ja metaania ( pahempi kasvihuonekaasu kuin hiilidioksidi).
Kasvava metsä sitoo hiilidioksidia ja tuottaa happea. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin piipertäjät kuvittelevat.
Pystyyn kuollut metsä tuottaa hiilidioksidia ja metaania ( pahempi kasvihuonekaasu kuin hiilidioksidi).
Kasvava metsä sitoo hiilidioksidia ja tuottaa happea.Juurikin näin!
Hoidettu metsä auttaa puita kasvamaan ja metsä tuottaa hoidettuna sekä omistajalle että nykyään myös ilmastolle parhaiten. Ja on mukava katsella,
Voi kun sais päättäjät tuon tajuamaan!
- Anonyymi
Eroja on urakoitsijalla ja urakoitsijalla. Täytyy sanoa Takkalan Yrjön työnjäljestä. Passaa mennä katsomaan. Ehkä metsuritausta on antanut erinomaisen opin koneurakoitsijalle sekä kotikasvatuksen tuoma vastuuntunto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5502112Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3861709Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211539Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641408JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191116- 561092
- 1181077
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16858Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka12833Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66823