Ajanko väärällä tyylillä? Laitan ykkosvaihteen päälle, okei sitten lähdetään liikkeelle, kakkosvaihde, kunnes laitan kolmosen ja silloin tuntuu, että meno hyytyy. Varsinkin, jos on pientä ylämäkeä. Ehkä pitäisi käyttää enemmän kierroksia, mutta ei oikein raaski, koska se auto on aika uusi vielä.
1.6 GS?
Petu
91313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Koita valita ajoreittisi välttääksesi ylämäkiä ennen haluttuun vauhtiin pääsyä, varsinkin jos autosi on vielä aika uusi.
Se on vaan liian pieni kone siihen koppaan. Ei tämä 1,9 dCi ainakaan hyydy. No minulla on kyllä lyhyt versio mutta ei se GS nyt niin paljoa enempää paina. 2,0 on myös ihan sopiva Sceniciin.
Kaikissa konevaihtoehdoissa on puolensa (paitsi ehkä nykyään 2.0 manuaalilla kun turbon saa 1300 lisäpanostuksella)
Kyllä se vain kertakaikkiaan on niin, että GS 1.6 koneella vaatii jonkin verran kierroksia. Kone kyllä vetää mukisematta vitosella alta 50 km/h, mutta jos haluaa mainittavaa kiihtyvyyttä, niin sitten pitää heittää kakkoselle...
Ja asiaa ei ollenkaan helpota, että uuden scenicin kierroslukumittarin luettavuus on aika syvältä, mutta eihän tätä miksikään urheiluautoksi ole tarkoitettukaan.
Miten tarkan kierroslukumittarin oikein tarvitset, jos Scenicin 200 rpm lukematarkkuus ei riitä käsin vaihtamiseen? Ei siitä ole kovinkaan kauaa, kun rpm-mittari yleisesti puuttui autoista, varsinkin karvalakkimalleista. Silti vaihtaminen onnistui perstuntumalta ihan hyvin. Itse asiassa, minulla oli sellainen kosla vielä tasan vuosi sitten.
pensakoneissa palkkeja on 250 rpm välein (diesel 200), mutta kun ajossa ei oikein nopeasti vilkaistuna näe palaako 9, 10 vai 11 palkkia ja syttyykö se 10. 2500 rpm:ssä vai pyöristettynä 125 alempana niin eipä tuolla mittarilla kovin paljon tee. No näkeehän siitä paikallaan ollessa, käykö moottori - ja perstuntumalla pärjää hyvin mutta kun se mittari kerran siihen on laitettu, niin olisihan se kiva jos tieto ei katoaisi lukematarkkuuteen :-)
Jos ei tarvitsisi dieselissä ja pensakoneessa käyttää samaa paneelia, niin olisivat ehkä laittaneet tasatuhansiin vähän pitemmät palkit ja punainen alue punaisilla palkeilla. Ja jos vielä esim ajotietokoneesta saisi tarkistettua saman numeroina niin ...
Jossain uudessa Mercedeksen diesel-mallissa on sama systeemi kuin Scenicissä. Siinä on sellainen "äly" että ylikierroksilla palkki on lopussa punainen ja punainen alue on kylmällä koneella alempana kuin lämpimällä. Renussa ei värikoodausta ole, tai mistä minä tiedän mitä bensakone näyttää jossain 6000:ssa.
Joo tosiaan, mulle on kyllä ihan sama onko kierroksia 2500 + 125 tai 2500 - 125 rpm. Mulla on automaatti, mutta käsivaihteistojakin tuli koeajettua monta. Sen sijaan bensamittari saisi olla tiheämpi. Olikohan niitä bensa-palkkeja jotain 6 - 7 (+ loppulamppu) eli 10 litran tarkkuudella? Kuitenkin tietokone osaa laskea jäljellä olevan ajomatkan (= bensamäärä/keskikulutus) jopa 1 km:n tarkkuudella. Bensamäärä on siis tiedossa hyvinkin tarkasti. Tiedon se saa tankin uimurista, sillä ajomatka muuttuu heti kun tankkaa. Miksei sitäkin tietoa voitu laittaa ajotietokoneelle. Raivostuttavaa on myös että se lopettaa kokonaan kertomisen juuri silloin kun tankki uhkaa tyhjentyä.
Ilmeiseti palkkien määrät ovat jonkun muotoilijan aivoituksia. Kierrosmittariin olisi voitu teettää palkkia vaikka 100 rpm:n välein, jos olisi haluttu. Samoin kuin bensamittariin.
Kyselit toisessa viestissä mistä sain tietoa välityssuhteista. Sain tiedon Renault-UK:n nettisivujen konfiguraattorista (maileina) mutta nyt tekniset speksit ovat jossain muualla, en löytänyt niitä sieltä enää. Turbo-mallin datan sain brittiläisestä Turbon esittelystä, mulla ei ole sitä printtiä nyt mukana. Mistäs itse sait omat datasi?
Niitä välityksiä on turha mittailla rpm- ja kph-mittareiden avulla, koska Scenicin nopeusmittari näyttää jopa 10% väärin. Näin kerrottiin tällä palstalla talvella kun joku mittasi GPS:llä. Ja saattaahan kierrosmittarikin näyttää omiaan. O
Välitykset sain viime vuoden keväällä (vähän ennen GS:n Suomen esittelyä) kun suomen maahantuojalta lähettiin pyynnöstä materiaalia ja siellä oli englanninkielisessä prujussa teknisten tietojen taulukko.
Näistä ärsyttävistä asioista olemme ilmeisesti vääntäneet ennenkin ja minua ei tosiaan häiritse pensamittarin epätarkkuus vähääkään, mutta kierroslukumittari häiritsee.
No on tosi hyvä auto, kun tämmöiset murheet on niitä suurimpia. Kohta varmaan taas väännetään takalasin kuraantumisesta ;-)
Mikäs voi vaikuttaa tuohon nopeuteen??? Renkaat? Itse meinaa olen ajanut noihin tienvarsi tutkiin SEKÄ testannut kaverin GPS:llä niin mulla nopeusmittari näyttää aina (20 - 130 km/h) 3 km/h eli 3 kilsaa liikaa, riippumatta yhtään siis ajonopeudesta. Kysyin Biliasta että voisivatko he kalibroida tuon mittarin uudestaan kun se on erittäin tarkka mutta näyttää hieman liikaa siis aina. Vastaus oli että "Ööö... Ei kai???" No aina ei voi voittaa.
Ja mitä tähän kierroslukumittari keskusteluun tulee niin täytyy kyllä myöntää että mä en käytä kyseistä mittaria mihinkään muuhun kuin tarkistamiseen että kone käy, kun se on joskus aikas hiljainen. Itse vaihdan 1.6 GS:n vaihteet manuaalisesti siis ja täysin perstuntumalta / kierrosäänien mukaan. Myös vedon tunne auttaa, eli ei tarvii katsoo kierrosmittariin jos ajaa 60 km/h ja vaihde on viitonen ja haluu päästä nopeesti ohi. Kai siinä nyt jokainen ymmärtää et kierroksia pitää nostaa että saa kiihtymään.