kauheaa marmatusta ja narinaa kaikki viestit. ihmetyttää että miks helvetissä te teette sellaista hommaa mistä ette pidä?Itse siivosin opiskeluaikoinani kun piti jostain jotain leivän päälle saada ja totesin että en ikinä tekisi siivoushommia " elääkseni", paska liksa, ei MINKÄÄNLAISTA arvostusta; toimiston ämmät katselivat vain nenänvarttaan pitkin kun meikätyttö lykki siivouskärryjä käytävillä, mahtaisi noilla samoilla pimatsuilla naama kalveta kateudesta kun nyt näkisivät minut, hyvin toimeentulevan,mersua länsiväylällä polkevan naisjuristin!Buahhhhaaahhhaaa.Ne siivoojat taasen, jotka jostain kumman syystä olivat jättäneet koulunsa käymättä olivat aivan helvetin katkeria akkoja tai sitten todella häpesivät omaa työtään...huh huh...voihan sitä vanhempanakin opiskella kunnon ammatin, tai on sitten marisematta kun ei palkka riitä, eiköhän siivoustyön ehdotkin siitä muutu kun firmat eivät ala löytää työntekijöitä.
siivoojat
hankkikaa elämä
141741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko uus Mersu? Ootko vapailla markkinoilla?
Mites, tuutko kahen edestä toimeen jos ottasit mut hyyryläiseks ja antasit mun polkee.... Mersua?
Minulla vähän sama juttu.
Kolmena kesänä tein siivousduunia ja ihmiset eivät edes päivää sanoneet.
Nyt sitten lääkäri ja tienaan paljon enemmän kuin nuo ex-työpaikkojeni muijat ja ukot.Ajelen Lexuksella ja asun omakotitalossa,mutta siivoajia kunnioitan! Aina sanon päiviä ja vaihtelen muutaman sanan työpaikkani siivoojien kanssa...
Aina vaan paranee!
Omakotitalot ja kaikki. Kyllä varmaan hakkaa länsiväylän. Tosin Mersu taitaa kumminkin olla hienompi kuin Lexus. No, riippunee mallista.
On hyvä, että tervehdit, ei tartte kätellä, nyökkäyskin riittää, pääasia on, että huomaat. Olen miettiny, kun puhutaan: "meidän talossa vaihtuu siivooja jatkuvasti", voisi ihmiset joskus miettiä, voisiko vaihtuvuus johtua heistä itsestään. On kohteita, joissa ei kertakaikkiaan voi kukaan viihtyä. Siis asiakkaan puolelta kohtelu on sellasta, ei tervehditä, naljaillaan, aivastellaan/yskitään siivojan tullessa näköpiiriin, erillaiset ansat, ja mitä kaikkea ihminen v..tuillakseen voi keksiä.
...että se siivouskärryä työntävä halveksimanne "otus" saattaa tulevaisuudessa olla teitä paljon korkeammassa asemassa...itselläni on opiskeluajoiltani samanlaisia kokemuksia siivoustyöstä, harvat olivat ne jotka tervehtivät, useimmat olivat niinkuin en olisi olemassa, huomasivat vain silloin jos joku tuhkakuppi oli jäänyt tyhjentämättä.Ihan hyvää teki kuitenkin ihmisenä kasvamisen kannalta, nyt kun on hyvä työpaikka niin taatusti osaan tervehtiä siivoojaa sekä kiitellä häntä hyvin tehdystä työstä!
Lexus SC 430
Täytyy sanoo, että kyllä Suomessa riittää upeita niceyksilöitä!
On hienoja ammatteja, omakotitaloja, Lexuksia ja Mersuja sekä vielä siivoojiakin oikein arvostavat kaiken menestyksenhumun keskellä.
...kannattaako siivota.kannattiko opiskella:KYLLÄ!
Nicejuristit ja -lääkärit Lexuksineen, Mersuineen, omakotitaloineen ja länsiväylällä hurjasteluineen avantgarde ihmisiä totta tosiaan.
Lääkäri: Ammatti 1 piste, omakotitalo 1 piste, Lexus ½ pistettä
Juristi:Ammatti ½ pistettä, Mersu 1 piste, räväkkä niceimmeinen 1 piste.
Lisäksi molemmat arvostavat siivoojia, vaikka eivät sitä hommaa tekisikään, kun ei ilmeisesti tunnu olevan pikkurahan puutetta. Arvostamisesta molemmille piste.
Nais = Nice
joku turha juristi ! Siivooja on huono työntekijä jos puhuu paljon roskaa, mutta mistä tietää koska juristi valehtelee ? No, silloin kun sen huulet liikkuu !! Kyllä mä arvostan siivoustyötä niin paljon, että olen kouluttautunut siivousteknikoksi. Ajatus, että kukaan ei tekisi tätä työtä olisi kauhea..ajattele millaista olisi jos kukaan ei siivoaisi työkseen. Silloin jopa juristit joutuisivat korjaamaan omat sotkunsa...hmmm
Ja sitä ennen suhteellisen arvostettu työtitteli/työ.
jep:siivoukseen on vaihdettu ja ajelen minäkin aika kivalla autolla"oikeasti niitä on kyllä 2:kpl.
päälle pannaan mopo/vene/mökki...
semmosta elämä on.
Minulla ainakin on, eipä mua ainakaan toimistoissa katsota nenänvartta pitkin, uusissa paikoissa aina toki yritetään sitä mutta eipä tartte kauaan kattella kun meikäläinen tekee selväksi sen että jos minua ei arvosteta ihmisenä niin tänne tulee sit joku muu...mutta kun sitten on joku muu tullut siivoomaan niin äkkiäkös asiakas on halunnut varta vasten minut takaisin työnjälkeni takia.
Ja se että ajelee mersulla ?? So, löytyy multakin pihasta ihan OMA(ei velkarahalla ostettu)sportti auto johon sitten on investoitu reippaalla kädellä vielä virityksiin, ulkomuotoon ja muihin herkkuihin. Et kyllä siivoojanakin voi tienata jos vain jaksaa painaa duunia sen rahan eteen. Eipä monellakaan ole jaksamista tai saati sitten viitsimistä siihen, kaikesta kun pitää nykyään päästä niin helpolla ja rahaa pitäs tulla miljoonia vaikka vaan istuis pöydän takana pureskelemassa kynsiään.
lääkäreitä ja juom... anteeksi tuomareita. Ei siellä "opinahjossa" ainakaan ole sivistystä opetettu, kun noin pitää maallisella mammonallaan leuhkia! Olettepa todellakin sivistyneitä! Vielä pitäisi meidän muidenkin hommata oma elämä. Toivottavasti vielä mahdutte omalta egoltanne noihin autoihinne ja taloihinne.
Sitä paitsi, kun aika jättää, ei noita mersuja ja virsuja saa mukaansa hautaan...
Toivottavasti teistä kumpikaan ei ole omalääkärini. En kyllä usko, hän nimittäin vaikuttaa sivistyneeltä naiselta.
Aina jaksetaan mollata, että kun ei ole viitsinyt opiskella. Minä olen opiskellut nyt itselleni toisen ammatin. Katsotaanpa kuinka moni ottaa töihin 48-v naisen?
Täällä ihan turha provoilla siivoojan ammatista.
Jonkunhan on pakko tehdä tätä tosi rankaa hommaa, sillä muutenhan noi lääkärit ja tuomarit hukkuis pas....n.