Kokkolan työttömät

Näköjään häipyvät vähin äänin koivuhakaan.
23851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Firma päivitetty 2000-luvulle.

Äänestä
  • Työttömille tulisi maksaa saunalisää

    Äänestä

  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    🍒 ­­N­­y­­­m­f­­o­­­m­­­a­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17702842N

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Voisivat rakentaa sen hybridiareenan...

Äänestä

Mihinkä toiminta sijoittuu palkkarilla. Entiseen kahvilaanko? Vai Koivutupaanko?
Pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä.
Päivitetty ilmeisesti 2000 luvulle?

Äänestä

Työttömien yhdistys taitaa mennä jonkun toisen tiloihin. En usko että palvelukeskukseen pääsee vuokralle jos on vuokrat maksamatta. En tiedä kenen hyväuskoisen tiloihin pääsevät.
Ihmettelen kun työttömien nimellä oleva yhdistys ei hoida asioitaan. Ilmeisesti on toimintaan annetut tuet menneet ihan muuhun kuin on yhdistyksen tarkoitus ollut.
On tainnut joku perustaa "yhdistyksen" palkan itselleen ja yhdistyksen muut kulut sitten jäänyt hoitamatta. Vuokranantajat jää ilman Vuokraa ym.

Äänestä
  • Kalustukseen?
    Tuki oli muistaakseni 30 t euroa

    Äänestä

  • menkää töihin , ei tämmöistä työttömien yhdistystä tarvita mihinkään!

    Äänestä

Missä toiminta on? Kuka maksaa koivutuvan vuokrat

Äänestä

Tuki tais mennä toiminnanjohtaja Johannan palkkoihin ja koko viime vuoden tuotot.. Vuokrat ja muut jäi maksamatta

Äänestä

Pitäiskö jonkun selvittää onko väärinkäytöksiä tapahtunut? Eihän yhdistyksissä voi olla yksinvaltiaita.

Äänestä
  • Yhdistyksen hallitus on vastuussa ja jokainen hallituksen jäsen henkilökohtaisella varallisuudellaa yhdistyksen veloista.
    Onko siellä hallituksessa yhtään sellaista joka ymmärtää vastuunsa, jos joku vie yhdistyksen konkurssiin. Toivottavasti ymmärtävät tai sitten vaan maksavat omasta pussistaan kaikki yhdistyksen vastuut.
    Taitaa kohta ottaa päähän niitä, joita on koijattu kantamaan vastuu.

    Äänestä

Totta

Äänestä

Seli,seli,seli samaa paskaa tämän yhden yritykset...................

Äänestä

Tämän päivän Kokkola lehdessä juttu työttömistä. Miten joku kehtaa tehdä jutun siitä kun saa häädön maksamattomien vuokrien vuoksi. Ja jättää luultavasti vielä vuokrat maksamatta. Reilussa vuodessa toiminnanjohtaja tuhonnut mitä muut on tehneet vuosien ajan. Ja nostanut palkkana avustukset ja tekee niin luultavasti jatkossakin. Oisko nyt yhdistyksen hallituksella päätösten aika ja toiminnanjohtaja Johanna Laakso vaihtoon.

Äänestä

Taasko samaa tyhjää medianäkyvyyttä..

Äänestä

Hmm..

Äänestä

voisivat lähteä rintamalle ukrainaan sotimaan venäläisä vastaan , kun ei niistä ole mitään hyötä muuten!

Äänestä

Kyllä heitä vielä tarvitaan itärajalla....

Äänestä

Tuo kusetus oli tiedossa jo pitkään.mutta kukaan ei ollut valmis puuttumaan narsistin toimintaan!!

Äänestä

Työllisyysaste on jo melkein 80%.Mihin tällaista yhdistystä enään tarvitaan?Siellä käy ku eläkeläiset hakemassa ilmaista safkaa vaikka olis vara maksaakin.
Turhaa hommaa ja verorahojen väärinkäyttöä.

Äänestä
  • Suomessa ja meillä Kokkolassakin on suuri joukko pienellä eläkkeellä kitkuttavia ihmisiä, joiden rahat hädin tuskin riittävät asumiseen, ruokaan ja monilla lääkkeisiin. Osa joutuu vaikeasti tasapainoilemaan kohonneiden kustannusten kanssa juurikin ruoan ja välttämättömien lääkkeiden hankinnan välillä.

    Työttömien tuvan toiminta sellaisenaan kuin se vielä aiemmin pitkään oli, muutama vuosi sitten, oli toimiva systeemi kaikkineen, jossa monet työttömät ja eläkeläiset saattoivat kokoontua ruokailemaan hyvin heille kohtuullisella hinnalla, käyttää nettiä laskujen maksuun ne, joilla omaa nettiyhteys mahdollisuutta ei kotonaan ollut, pelata korttipelejä, kuten pidroa, lukea joitain vähiä lehtiä, joita tuvalle oli hankittu ja lisäksi oli välillä kauppojen ylijäämäruokien jakoa. Kaikkiaan monille heistä näiden lisäksi myös sosiaalisen hyvinvoinnin kannalta tärkeä kohtaamispaikka, kunnes kaupungin tuvan jatkosta päättäneet virkahenkilöt ryssivät asian.

    Valtakunnan työttömyysastetta ei pidä sotkea tähän mitenkään, eikä siitä voi muutenkaan suoraan päätellä tällaisten työttömille ja eläkeläisille suunnattujen tupien/tilojen tarvetta vastaavine mahdollisuuksineen Suomen ja tässä tapauksessa Kokkolan vähäosaisille. Joten tarvetta näille todellakin on.

    Äänestä

Sama kai se on missä se on, sama pikku porukka joka istuu kahvilla ja junnaa paikalla

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näköjään häipyvät vähin äänin koivuhakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu