Olympus-kameroiden IBIS-viat

Anonyymi-ap

Ainakin jotkut, suorastaan useat, Olympuksen kameramallit tuntuvat olevan alttiita kamerassa olevan runkokuvanvakaajan (IBIS) vioille. Vasta törmäsin yhteen sellaiseen kameraan, ja kun nettiä selaa, niin voipa havaita että myynti-ilmoituksissa saatetaan kertoa myytävänä olevan kameran kärsivän kyseisestä ongelmasta, eli että IBIS toimii joko puutteellisesti tai ei ollenkaan.

Siinä kamerassa, joka tuli kohdalleni, IBIS vaikuttaisi olevan täysin toimimaton. Ei toimi valokuvatessa eikä videoinnissa. Näytössä vilkkuu punainen varoitusvalo riippumatta siitä onko IBIS päällä vaiko ei. Kuvaamista eikä videoimista tämä ei suinkaan estä. Jalustalta kuvatessa ei itse asiassa haittaa yhtään mitään. Ja kun kameran, joka on jo lievästi ikääntynyt, kuvanvakaussysteemi on vain kaksiakselinen, eikä kamera-arvostelun mukaan edes mikään kovin mahtava ole, niin haitta ei ole ollenkaan niin suuri kuin mitä voisi kuvitella.

Jotkut on yrittäneet korjata havaitsemaansa vikaa, ja arvelevat jopa onnistuneensa.

https://www.youtube.com/watch?v=u3ew57pRNg4

Ainakaan tuon videon perusteella en olisi asiasta kovinkaan varma. Kotioloissa korjaava saattaa aiheuttaa korjausyrityksellään enemmän vahinkoa kuin korjausta. Tuollakin korjaajalla jää tietämättömyyksiin, saako hän ne kaikki monet kennomoduulin alla olleet eripaksuiset prikat paikoilleen, ja ennen kaikkea oikeille paikoilleen.

Eihän kenno saa jäädä vinoon suhteessa kameran runkoon ja objektiiviin. Kennomoduulin irrotus- ja jälleenkiinnitysoperaatiossa on nyt suuri riski sellaiseen.

Toinen asia mikä videossa kiinnittää huomiota, on tuon IBIS-järjestelmän mekaanisten rakenteiden heiveröisyys. Tuommosia muovisia hammasrattaita. Samanlaisia näkyy kiinalaisissa herätyskelloissa ja muissa leluissa.

Ja juuri joku noista muovihammasrattaista on tuon videon kamerakorjaajan kamerasta särkynytkin.

4

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Palstan lukijat!

      Ettekö te muut muka ole törmänneet kyseiseen ilmiöön? Terv. Aloittaja

      • Anonyymi

        Luulisin, että täällä ei paljoa porukkaa käy.


    • Anonyymi

      Tuo ei ole mitään uutta.
      Olyn runkovatkaajan vioista on ollut paljon juttua jo kymmenen vuotta sitten.
      Eikä ne ole sen jälkeenkään yhtään parantuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3651
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1408
    Aihe