Jämpti pentu tuli taloon joulukuussa 2022

Anonyymi-ap

Noniin pentu tuli taloon... Pennulle opetettu peruskäskyt yms. Narussa jopa käytetty metsässä ja lähti hirvenjäljelle löytäen makuupaikan... Miten paras tapa aloittaa ensi syksyllä tositoimet? Jotku löysäävät koiran metsään ja kävelevät jonkin aikaa perässä, antavat koiran kuitenkin työskennellä yksin jopa kilometrienpäässä... Olisi mukava kuulla miten olette aloittaneet eka syksyn uuden koiran kans??

11

583

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viet vain alueelle, jossa riistaa ja lyöt perseen penkkiin, että koira löytää sinut sieltä, minne jäit.

      • Anonyymi

        Juuri meinasin samaa kirjoittaa, ettei saa kuljeskella, muuten se oppii että vähän väliä täytyy käydä tarkistamassa missä se isäntä menee.


    • Anonyymi

      minulla on sellainen Hirvi koira seuraa aina missä äijä menee , aina tulee takaa äijän luokse on se hyvä sellainen koira , eipä siitä ole mitään hyötyä lumen aikana ja loppu syksystä kun on pimeää , koira haukku 10 km päässä , ja jalkamies ei metsässä kovin lujaa etene , koira jää yöksi haukkumaan ei sekään ole hyvä asia . ja kyllä hirvet ruukaa löytyä viime syksynä taas 3 hirveä seisonta haukkuun , ja on sitkas haukkuja ei luovuta , viime syksynä kolmas sonni minkä sain , 6 tuntia ja 10 km mentiin kaato tuli pisin haukku tähän mennessä 13 tuntia sitten lopetti ja tuli pimiässä autolle ,naaras ja vasikka ei ollut ampuma lupaa näille .

    • Anonyymi

      Entä miten on? Oletteko opettaneet koiraa porovapaaksi ja miten?

      • Anonyymi

        Pitää olla pennusta asti porojen kanssa tekemisissä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitää olla pennusta asti porojen kanssa tekemisissä.

        ei vaikuta koirat on erilaisia , viisas koira se huomaa kun ikää karttuu näitä ei pyydetä , koira pitää viedä metsään siellä se oppii , ja porovapaaksi opettamien kuka sen hallitsee mielestäni aika vaikeaa , Koira pitää viedä metsään siellä se oppii , esim seuraan isäntää ja tulemaan autolle illan päätteksi joka on tärkeää , minulla on tää nykynen koira eka syksy löysi karhun tappaman vammasen poron , pää olipurtu aivan paskaksi , kun tulin paikalle minun 7 kuukauden ikänen koira repi sitä lämmintä poron raatoa niin kuin susi kisko nahkaa kylkiluut vain näky , no niin aattelin vaan koira on pilalla , mutta ei vaan mennyt koira siitä pilalle , on se muutenkin ainut laatuinen koira eka syksy koira oli puoli vuotias , ammuin kaksi hirviä seisonta haukkuun , sama syksy ketun ajo 6 km ajo loppu ison jäjgän laitaan , ei pelännyt koullutta karhua meni nuoleen karhun turvasta verta , minun koira töyttää helmikuussa 12 vuotta ja on huippu kunnossa tällä hetkellä , niin sanotaan , KOIRA on samanlainen kuin isäntä .


    • Anonyymi

      Meilläpäin koirat ajattavat hirviä ja äijät seuraa puhelimesta koiran menoa. Autolla kiireesti passiin ja mies on se joka kerkiää ekana.

    • Anonyymi

      Mikä on aloittajan koiran säkäkorkeus?

      • Anonyymi00013

        🤨🤨🤨🤨


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00013 kirjoitti:

        🤨🤨🤨🤨

        🤡😤😤😤😱


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        🤡😤😤😤😱

        😰😰😰😥😰


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1162
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe