Niinistö ja Ukrainan sota

Anonyymi-ap

TASAVALLAN presidentti Sauli Niinistö kertoi laajalti näkemyksiään Ukrainan sodasta ruotsalaisen Dagens Nyheter -lehden haastattelussa lauantaina.

Niinistö varoittaa Venäjän muuttuneesta strategiasta hyökkäyssodassa Ukrainaa vastaan. Niinistön mukaan Ukrainassa ei käydä sotaa vain sotilaiden kesken.

– Se on sotaa infrastruktuuria ja tavallisia ihmisiä vastaan, sanoo Niinistö DN:n päätoimittajan Peter Wolodarskin haastattelussa.

– Meillä on nyt täysimittainen sota. Ja ehkä pahinta on, ettei sille näy loppua.

NIINISTÖN mukaan todella huolestuttavia olivat Venäjän järjestämät kansanäänestykset valloittamillaan alueilla Itä-Ukrainassa syksyllä.

– Tulosten jälkeen Putin sanoi, että nämä alueet ovat osa Venäjää ikuisesti. Tulkitsin sen niin, että hän panosti kaiken sodan puolesta puhumalla "ikuisesta". Hän pelasi pokeria ja laittoi kaikki peliin.

– Minua huolestuttaa edelleen, että olemme tekemisissä sellaisen kanssa, joka menee mukaan kaikkeen, mutta ilman mahdollisuutta voittaa kaikkea. Ja mitä se sitten tarkoittaa, jos häviät kun olet jo laittanut kaiken likoon?

NIINISTÖ kertoi uskovansa, että Nato-jäsenyyksien ratifioinnissa on odotettava Turkin vaalien jälkeiseen aikaan.

Turkissa järjestetään parlamentti- ja presidentinvaalit kesäkuussa.

– Totta kai minua huolettaa se, että tässä kestää, mutta kun näin Madridin Nato-kokouksen jälkeen, kuinka Turkin oppositio kritisoi Erdoganin olleen liian myötämielinen meitä kohtaan, ymmärsin, että tässä voi tulla vastaan vaikeuksia. Uskon, että meidän on odotettava Turkin vaalien jälkeiseen aikaan, Niinistö sanoi DN:n haastattelussa.

Niinistön mukaan ei ole myöskään nähtävissä tilannetta, jossa Suomesta tulisi Naton jäsen ennen Ruotsia.

–  Sekä Turkki että Nato-maat näkevät Ruotsin ja Suomen yhtenä kokonaisuutena, hän sanoo.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niinistön puheen uskottavuus meni viimeistään siinä kohtaa kun vertasi Ukrainan sotaa Suomen talvisotaan.

      • Anonyymi

        Kyllä sellaisia vertailuja voidaan tehdä,kunhan muistetaan asetelmien suuri erilaisuus.
        Sauli vertasi vain alkuvaiheita.
        Talvisodan aikana lännen päävihollinen oli Saksa,mikä vaikutti kaikkeen avunantoon.
        NL:a lähinnä paheksuttiin ja lopuksi se erotettiin Kansainliitosta.

        Saksa kielsi sotamateraalin myynnin Suomelle ja esti sen kuljetuksen ja vapaaehtoisten kauttakulun. Se oli NL:n liittolainen.
        Venäjällä ei nyt sellaista ole, ainakaanEuroopassa. Maanpettureita eli Venäjän sotatoimia kannattavia putleristeja tietysti vilisee joka maassa.


    • Anonyymi

      Kyllä tätä paskaa jaksetaan vääntää joka paikassa. maailmassa tapahtuu paljon muutakin.

      • Anonyymi

        Kyllä siitä muustakin on tietoja,vaikka et pysty sitä ymmärtämään.


    • Anonyymi

      Suomi on natsien puolella

      Venäjä on historian oikealla puolella

      • Anonyymi

        Suomi(Suomen eliitti)on aina ollut natsien puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      208
      4042
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2265
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1268
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe