Sanna nukke Onko laillista

Anonyymi-ap

Nukkehallituksella on tämä rasistinen ja suvaitsematon pääministeri.

Jos teen näköisen" Sanna nuken" ja roikotan sitä pää alaspäin Senaatintorilla niin syyllistynkö laittomuuteen?

Vai onko, tälläiseen kansalaisen mielenilmaisuun, syytä/mahdollista anoa lupaa jostain etukäteen?

9

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purrakin saa vielä tarpeeksi olla perusmiesten ikeen alla ja nousta ylös vapaana naisena, joka päättää omista asioistaan !!! Mä olin persu ja kävin ulkomailla lobotomiassa ja Nyt elän vihasta vappaana punikki ja vihervassari naisen kanssa ihanasti. !!!

    • Anonyymi

      Kyllä se on sallittua. Jos Marin ei olisi poliitikko, niin silloin kyseessä olisi kunnianloukkaus. Poliitikoilla ei kuitenkaan ole samanlaista kunniaa, kuin muilla silloin, kun teko kohdistuu poliitikon menettelyyn politiikassa. Kunnianloukkausta voidaan kuitenkin tulkita, jolloin syyte voidaan nostaa pärstän mukaan ja kuka syytettä vaatii.

      Suomessa mielenosoitukseen ei tarvita lupaa. Siitä on kuitenkin tehtävä ennen mielenoituksen alkamista poliisille ilmoitus.
      Mielenosoitus on joko yleinen kokous, tai yleisötilaisuus. Yhden henkilön mielenosoitus ei ole kumpikaan.

      • Anonyymi

        (y)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        (y)

        Loistava argumentointitaitosi on jo johtanut otsikkoon: poliisi ei enää pysty auttamaan kansalaisia. Surullista.


    • Anonyymi

      Laillista on, mutta syytä kuitenkin muistaa rikoslaista "julkinen kehottaminen rikokseen". Ettet samalla ilmaise, että tarkoitus on tehdä jotakin väkivaltaa nuken esittämää henkilö kohtaan.

      • Anonyymi

        Kyllä ne perustelut pamputtamiselle aina keksitään ja sitten kopitetaan.


    • Anonyymi

      Suomalaisilla ei ole turkkilaisten ärhäkkyyttä.
      Erdocan-nukke sai Turkin edistajat suuttumaan.
      Luulen että Sanna nauraisi vastaavanlaiselle provolle.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa siltä, että Marin on tosikko, mutta tuskin käräjille lähtisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe