Lääkekattoa tulee alentaa

Anonyymi-ap

Alkuvuoden lääkekuluista selviytymiseen tarvitaan uusia keinoja.
Lääkkeiden omavastuu kuormittaa lääkkeitä käyttävien taloutta alkuvuodesta kohtuuttomasti.

TAMMIKUU on monille lääkkeitä käyttäville vaikeaa aikaa. Reseptilääkkeiden vuosiomavastuu eli lääkekatto nollautuu vuodenvaihteessa, ja alkuvuodesta maksettavaksi voi kertyä lähes 600 euron lääkekulut.

Vuonna 2023 lääkkeiden vuosiomavastuu on 592,16 euroa. Esimerkiksi moni reumaa, tulehduksellista suolistosairautta, psoriasista tai syöpää sairastava ostaa itse kalliit lääkkeet apteekista. Jos lääke ei kuulu sadan prosentin erityiskorvausluokkaan, lääkkeen käyttäjälle jää maksettavaksi kerralla jopa useita satoja euroja. Kaikilla ei ole tähän varaa.

Lääkkeiden omavastuu kuormittaa lääkkeitä käyttävien taloutta alkuvuodesta kohtuuttomasti. Vuonna 2021 omavastuu ylittyi 308 500 henkilöllä. Lääkkeiden lisäksi laskuja voi tulla lääkärikäynneistä, sairaalakuluista ja matkoista. Suomessa asiakkaan maksuosuudet ovat eurooppalaisittain hyvin korkeita – esimerkiksi RUOTSISSA LÄÄKEKATTO 12 kuukauden ajalta on VAIN noin 230 euroa.

Lääkekattoa tulee alentaa ja mahdollistaa omavastuun maksun jaksottaminen pienempiin osiin pitkin vuotta, jotta alkuvuodelle kasaantuvat kulut eivät suista sairastuneiden taloutta raiteiltaan.

Sanna Kaijanen

toiminnanjohtaja, Kuuloliitto

puheenjohtaja, Sosten Potilas- ja kansanterveysjärjestöjen verkosto

Päivi Opari

erityisasiantuntija

Soste, Suomen sosiaali ja terveys ry

Helsingin Sanomat 14.1.2023

13

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Sairauden hoidon ei pidä jäädä katkolle alkuvuodesta omavastuun takia. Omavastuu pitäisi joko jakaa tasaisemmin koko vuoden ajalle, tai sitten madaltaa sitä roimasti.

    • Anonyymi

      Nykysysteemi on todella huono. Mikähän työryhmä sen kehitti ?
      Se on iso rasitus pienituloisen taloudelle.
      Joku joutuu jopa jättämään lääkkeitään ostamatta.

      • Anonyymi

        Sosiaalitoimisto maksaa viime kädessä kyllä lääkkeetkin, jos rahaa ei ole.


    • Anonyymi

      Lääkekatto on pelastanut lääkitykseni siitä iki onnellinen, lääkekaton alentamista en vastusta. Ensiviikolla ostan ensimmäiset tämän vuoden lääkkeet, kuukauden lääkkeet ylittää melkein tuplasti lääkekaton.
      Lääkkeitten avulla on kuntoni pysynyt ikään nähden yllättävän hyvänä, milloin romahtaa ?

    • Anonyymi

      Kuten aloituksessa lukee:
      "Jos lääke ei kuulu sadan prosentin erityiskorvausluokkaan, lääkkeen käyttäjälle jää maksettavaksi kerralla jopa useita satoja euroja. Kaikilla ei ole tähän varaa."

      Systeemi pitäisi muuttaa pikimmiten.

    • Anonyymi

      Kenenkään taloutta ei kaada se kuuden huntin lääkekatto, jos ei pane rahojaan turhuuteen.

    • Anonyymi

      Omavastuu on 50€.
      Sen jälkeen saa Kelakorvaukset.
      Pahaltahan se tuntuu, mutta toisaalta voi kysyä, kuinka paljon avustuksia pitää verovaroilla maksaa?

    • Kun sen ennalta tietää, niin eikö voisi pitkin vuotta laittaa viiskymppisen kuussa sivuun seuraavan vuoden lääkkeitä varten.
      Sittenhän lääkkeet ovat ilmaiset koko loppuvuoden, jos sen katon saavuttaa heti tammikuussa.

    • Suomessa ei taida olla sellaista, että lääkkeet voi maksaa osamaksulla, jos on liian kalliit?
      Ruotsissa näkyy olevan. Itseni ei ole tarvinnut sellaista käyttää hyväkseen, mutta näin/kuulin kerran, että edelläni olevalta kysyttiin, että laitetaanko nytkin osamaksulla, vai maksatko kokonaan.
      Saman ihmisen näin sitten rollaattorinsa kanssa lynkkäävän apteekista viinakauppaan. Että sellainen köyhä se siinä.

    • Anonyymi

      Invalidivähennys poistuu tuloverotuksesta 1.1.2023 alkaen. Syynä on sote-uudistuksen rahoitus.

      Tuloverolain kunnallisverotuksen ja valtionverotuksen invalidivähennystä koskevat säännökset (104 ja 126 §) kumottiin sote-uudistuksen verolakien yhteydessä säädetyllä lailla tuloverolain muuttamisesta (619/2021)viime vuoden kesällä.

      • Anonyymi

        Vaikka on demarihallitus, joka pitää huonompiosaisten puolta.
        Mites se noin?


    • Anonyymi

      Lääkkeiden kuluttajahinnat laskisivat, jos Kelan korvattavuudesta luovuttaisiin. Lääketehtaat ja apteekit rahastavat, koska osan lääkkeittä korvaa yhteiskunta-automaatti. Lääke-alalla ei ahneudella ole rajoja.

      • Anonyymi

        Apteekkien monopoli pitäisi murtaa. Tulisi hintakilpailua. Apteekkarit on vaurasta
        väkeä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      2453
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      196
      1157
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      110
      1067
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      930
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      296
      888
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      858
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      841
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      89
      837
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      829
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      51
      743
    Aihe