Tietääkö joku mikä on se tunneli Pellingintie 5:ssä Porvoossa siinä aikalailla kaupungin keskustan lähellä noin kosmisesti ottaen? Siinä on pieni koppi/asunto vieressä, joka liittynee siihen luolaan/oviaukkoon. Muistan kun kaveri etsi joskus kauan sitten kämppää Porvoossa tyttöystävänsä kanssa, kun muuttivat kaupungissa paikasta toiseen, niin oli tarjolla joku, johon liittyi joku talkkari/vartiointihomma, niin olisikohan se ollut juuri tuo mesta? Voi olla että sotken johonkin muuhun paikkaan, mutta ei kai tuollaisia Porvoossa kauheasti ole. Muistaakseni jotakin "jännää" oli myös Eestinmäentien päässä. Tai sitten se oli vain joku mökkeröinen.
Tunneli Pellingintie 5:ssä
7
948
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä on/oli posti-ja telelaitoksen (tms.) laitesuoja. Sen nykyisestä käytöstä ei ole pahemmin kuulunut mitään. Siinä rakennuksessa on jotain hierontaa kyltin mukaan.
- Anonyymi
Kiitos tiedosta! Seikkailin sairaalan lähimaastossa, kun piti tappaa aikaa ja menin paikan ohi. Toimintaa siinä näytti olevan mainoskyltistä päätellen. Hieman yllätyin itsekin. Mutta todellakin joku vastaavanlainen (tai sitten juuri tuo) paikka oli vuokrattavana asunnoksi joskus 10–15 vuotta sitten Porvoossa ja siihen liittyi jonkinlainen toimi tai virka samaan. Aika jännä. Jäänyt mieleen. Kiinnostavia paikkoja ovat tunnelit ja vastaavat.
- Anonyymi
Kyseessä on puolustusvoimain ammusvarasto joka on louhittu kallion sisään. Pihalla on vanha talonmiehen vahtikoppi jossa 2000 luvulle asti on asunut vahtimestari. Nykyään asunnossa toimii urheilujierojan liiketoiminta.
- Anonyymi
Onkohan tarpeen jakaa näitä tietoja julkisesti?
- Anonyymi
Mitä tarkoitat? Kaikkihan tämä on julkisista lähteistä löytyvää tietoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoitat? Kaikkihan tämä on julkisista lähteistä löytyvää tietoa.
Turha silti levitellä lisää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turha silti levitellä lisää!
Miten voit levitellä tietoa joka on julkista?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911