Hylsytön patruuna valmistetaan yksinkertaisimmillaan.
Punertava AJOPANOS kivestä.
Kiveä on ympäri maailman.
Kivi sulaa sadassa asteessa.
Porareikä 10 millimetriä.
Sitten kuparista sorvattu luoti, puolipyöreä kärki, lieriötä tasan kymmenen millimetriä, tiukka 90 asteen tasaperä.
Sitten valu.
Karkaisu ja päästö käsiveivillä.
Parikymmentä millimetriä ajopanosta luodin perässä antaa jo hyvät lähtönopeudet.
Ajopanoskivi on mallisuojattu ja sitä on ollut jo saatavilla kauan.
Standardoidut ajopanoksen pituudet on määritelty.
Ostamaan valmiina.
Maailmankivet kirja kertoo kivistä paljon. On ostettavissa kirjakaupan kassalta hinta100 markkaa. Tai kaksikymmentä euroa€.
Ö10 MIES.
Hylsytön patruuna.
13
394
Vastaukset
- Anonyymi
Hylsytön kivi, patruuna kivi ja hylsytönpatruuna kivi ovat mahdollisia nekin.
Kaikista saa tehtyä hylsyttömiä patruunoita.
Kivet sulavat jo sadassa asteessa.
Asfalttia tehdään asfalttikivestä.- Anonyymi
Mitenkäs Kuu, onko se tehty kuukivestä, entä kuukiven sulamispiste ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitenkäs Kuu, onko se tehty kuukivestä, entä kuukiven sulamispiste ?
Kuu on mustan väristä kiveä. Perkele kiveä. Perkelekivestä voi myös tehdä luoteja. Sulaa sadassa asteessa. Perkelekivestä tehdyt luodit eivät ole vaarallisia, vaikka kansalaista ampuisi. Kansalaisesta haihtuu, kaasuuntuu likaa luodin osuttua.
Kaasuttava kivestä tehdyt luodit kaasuttavat.
- Anonyymi
MAMU = MAahan MUuttaja.
Ei niin tarvita. Ei riitä työpaikkoja heille.
Olkoot kotimaissaan, tai sota-aikoina enintään naapurimaansa palloissa sotaa paossa. - Anonyymi
Muovikivestä tehdään muovia. Sulaa jo sadassa astetta celsiusta, muovikivi.
Muovinen ajopanoskivi. Siitäkin voi tehdä hylsyttömän patruunan.
Ö10 mies. - Anonyymi
Saksalaiset tekivät lopulta ihan toimivan kiväärin nimeltään Gewehr 11 ja siihen hylsyttömän ampumatarvikkeen, mutta tilaajalta oli jossain välissä loppunut into ja rahat, joten laite ei päässyt sarjavalmistukseen.
- Anonyymi
Kaikista paras on luoditon patruuna.
- Anonyymi
Punertava ajopanoskivi. 20 millimetriä antaa 10 millimetrin luodille 10 000 metriä sekunnissa lähtönopeutta. 10 millimetriä 5000 metriä sekunnissa.
10 millimetrin pistooliin riittää ymmärtääkseni 500 metriä sekunnissa lähtönopeus. Ei silloin läpäise liikaa. Konepistooliin sama lähtönopeus. Konepistooli on nimensä mukaisesti sarja-automaattiase. Kertatuli ja varmistettu asentokin löytyy, tulenvaihtimesta. Sarjatuli toiminee konepistoolina. Sotilaan taistelukivääri on aina puoliautomaatti kertatuliase. Ammunta on tarkkaa ja patruunakulutus vähäisempää.
Patruunoita on usein hankala kuljettaa kauas syrjäiseen metsämaastoon. Sarja-automaatit kuluttavat paljon patruunoita. Konekiväärit ovat tälläisia sylkytulittajia, joita todellisuudessa taistelukentällä tarvita. Sotaelokuvissa selvästi voi katsoa: huonoin, pelokkain sotilas ampuu konekivääriä, trööttää sarjaa jatkuvasti johonkin suuntaan. huonoin tuloksin, ampuu porukan patruunat loppuun. Konekiväärin ja taistelukiväärin patruuna ovat usein sama.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------- Anonyymi
Arvasin, että sotilasmalli on saatu elokuvista. Kuitenkin pyrky automaattiaseita kohti on yleinen maailman armeijoissa, mitä elokuvia lienevät he katselleet ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arvasin, että sotilasmalli on saatu elokuvista. Kuitenkin pyrky automaattiaseita kohti on yleinen maailman armeijoissa, mitä elokuvia lienevät he katselleet ?
justiinsa tuli tosi valheita (iso arska) siinä kuteja riitti loputtomiin, ak lippaallisesta reilusti yli 100 ja 9mm varmaan vyösyöttönen kun ei loppunut millään.. oiskohan ne ollu näitä hylsyttömiä punakivijuttuja ?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2184250Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223279Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611898Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,51277Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381207Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1521120Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin95844- 63745
- 176730
- 30717