Linnankoskenkatu 43

Anonyymi-ap

Vieläkö siinä pitkässä, L:n muotoisessa, vaaleankellertävässä puutalossa on jotakin? Joskus vuosia sitten olen seikkaillut sen talon kujan välistä ja oli kyllä melkoinen mörskä, mutta kyllä sieltä jostakin verhojen/jätesäkkien peittämien ikkunoiden välistä sähkövalo paistoi. Onkohan tyhjillään nykyään? Toinen jännä rakennus on siinä puiston kupeessa keskustassa oleva kaksikerroksinen, laatikonmallinen, kellertävä puutalo osoitteessa Raatihuoneenkatu 17. Sen kyljessä keskustaan päin on rapattu rakennus ja siinä toimi joskus musiikkiopisto tjsp. Kovin on rehevöitynyt ja ränsistyneen näköinen sekin viimeisen muistikuvani mukaan—ja se musiikkiopiston puoli myös. Puuosassa asui kyllä jotakin nuoria ihmisiä vielä joskus 5–10 vuotta sitten, vaikka rakennus oli jo silloin mielestäni sen näköinen, ettei siellä kukaan voi asua. Rubebergintien 32:n roosanvärisessä puutalossa oli ainakin ennen nuortenasuntoja myös. Ehkä on edelleenkin.

9

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Linnakoskenkatu 43 (keltainen) on kyllä mielenkiintoinen pommi. Verhoja näkyy olevan ikkunoissa. Pihalle en viitsinyt mennä. Täytyy käydä kurkkimassa ensi kerralla. Toinen samanlainen on Araratin vieressä se sininen talo. Siinä on hommat käynnissä, kun kurkin sisälle: lattiat ja seiniä revitty auki. Olisikohan noissa mustalaisia asunut kaupungin piikkiin? Joku porvoolainen voisi kertoa. Jännä miettiä, että noissakin joku on asunut vielä vähän aikaa sitten. Sinisessä on ollut joku kaupungin toimisto. Virallisen tiedon mukaan noissa ei ole asunut kukaan ainakaan 15 vuoteen, mutta en usko tuota. Runerbergintie 32:ssa on ainakin asunut nuoria narkomaaneja. Olen sisällä käynyt ja nukkumahuoneissa oli jaettu tiloja katosta teipatuilla lakanoilla aikoinaan.

    • Anonyymi

      Raatihuoneenkatu 17 on purettu. Siinä Araratin vieressä olevaan kuikuilin ikkunoista sisään joskus ja kyllä siellä mielestäni lamppuja ja ehkä sängyn tai pöydän näin. Kaupungin taloustoimisto siellä on ollut ja tiedon mukaan tyhjillään syksystä 2006 asti. Mutta ei tästä niin pitkä aika ole, kun minä sinne kurkkasin. Tulee jännät vibat, kun kurkkii tai edes katsoo taloa, josta on yhdeltä sivulta ikkunaa rikki, mutta sitten valo paistaa ikkunasta toiselta puolelta tai joitakin muita mahdollisia elonmerkkejä näkyy.

      • Anonyymi

        Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.

        Kyllä, siirretään sinne uudelle Meritullin alueelle. Kaupungin sivuilla lisää tietoa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.

        Piti katsoa mikä tuo Suistohalli on ja tutunnäköinen rakennushan se oli. Olen joskus kävellyt ohi ja miettinyt sen historiaa. Kaupungin varikko siinä taitaa olla kaikesta päätellen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Piti katsoa mikä tuo Suistohalli on ja tutunnäköinen rakennushan se oli. Olen joskus kävellyt ohi ja miettinyt sen historiaa. Kaupungin varikko siinä taitaa olla kaikesta päätellen.

        Olikohan se alunperin huonekalutehdas, muistan kuulleeni jotain sellaista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olikohan se alunperin huonekalutehdas, muistan kuulleeni jotain sellaista.

        Oli! Uusimaassa on Inka Töyrylän juttu talosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.

        Onko näin


    • Anonyymi

      Onko Linnakoskenkatu 43:sta kenelläkään tietoa? Sen kun laittaisi täyteen loistoonsa, niin olisi melkoinen pytinki — ja aika kivalla paikallakin kaupungissa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      532
      8990
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6190
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5253
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3952
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1916
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      105
      1435
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe