Vieläkö siinä pitkässä, L:n muotoisessa, vaaleankellertävässä puutalossa on jotakin? Joskus vuosia sitten olen seikkaillut sen talon kujan välistä ja oli kyllä melkoinen mörskä, mutta kyllä sieltä jostakin verhojen/jätesäkkien peittämien ikkunoiden välistä sähkövalo paistoi. Onkohan tyhjillään nykyään? Toinen jännä rakennus on siinä puiston kupeessa keskustassa oleva kaksikerroksinen, laatikonmallinen, kellertävä puutalo osoitteessa Raatihuoneenkatu 17. Sen kyljessä keskustaan päin on rapattu rakennus ja siinä toimi joskus musiikkiopisto tjsp. Kovin on rehevöitynyt ja ränsistyneen näköinen sekin viimeisen muistikuvani mukaan—ja se musiikkiopiston puoli myös. Puuosassa asui kyllä jotakin nuoria ihmisiä vielä joskus 5–10 vuotta sitten, vaikka rakennus oli jo silloin mielestäni sen näköinen, ettei siellä kukaan voi asua. Rubebergintien 32:n roosanvärisessä puutalossa oli ainakin ennen nuortenasuntoja myös. Ehkä on edelleenkin.
Linnankoskenkatu 43
9
701
Vastaukset
- Anonyymi
Linnakoskenkatu 43 (keltainen) on kyllä mielenkiintoinen pommi. Verhoja näkyy olevan ikkunoissa. Pihalle en viitsinyt mennä. Täytyy käydä kurkkimassa ensi kerralla. Toinen samanlainen on Araratin vieressä se sininen talo. Siinä on hommat käynnissä, kun kurkin sisälle: lattiat ja seiniä revitty auki. Olisikohan noissa mustalaisia asunut kaupungin piikkiin? Joku porvoolainen voisi kertoa. Jännä miettiä, että noissakin joku on asunut vielä vähän aikaa sitten. Sinisessä on ollut joku kaupungin toimisto. Virallisen tiedon mukaan noissa ei ole asunut kukaan ainakaan 15 vuoteen, mutta en usko tuota. Runerbergintie 32:ssa on ainakin asunut nuoria narkomaaneja. Olen sisällä käynyt ja nukkumahuoneissa oli jaettu tiloja katosta teipatuilla lakanoilla aikoinaan.
- Anonyymi
Raatihuoneenkatu 17 on purettu. Siinä Araratin vieressä olevaan kuikuilin ikkunoista sisään joskus ja kyllä siellä mielestäni lamppuja ja ehkä sängyn tai pöydän näin. Kaupungin taloustoimisto siellä on ollut ja tiedon mukaan tyhjillään syksystä 2006 asti. Mutta ei tästä niin pitkä aika ole, kun minä sinne kurkkasin. Tulee jännät vibat, kun kurkkii tai edes katsoo taloa, josta on yhdeltä sivulta ikkunaa rikki, mutta sitten valo paistaa ikkunasta toiselta puolelta tai joitakin muita mahdollisia elonmerkkejä näkyy.
- Anonyymi
Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.
Kyllä, siirretään sinne uudelle Meritullin alueelle. Kaupungin sivuilla lisää tietoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.
Piti katsoa mikä tuo Suistohalli on ja tutunnäköinen rakennushan se oli. Olen joskus kävellyt ohi ja miettinyt sen historiaa. Kaupungin varikko siinä taitaa olla kaikesta päätellen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Piti katsoa mikä tuo Suistohalli on ja tutunnäköinen rakennushan se oli. Olen joskus kävellyt ohi ja miettinyt sen historiaa. Kaupungin varikko siinä taitaa olla kaikesta päätellen.
Olikohan se alunperin huonekalutehdas, muistan kuulleeni jotain sellaista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olikohan se alunperin huonekalutehdas, muistan kuulleeni jotain sellaista.
Oli! Uusimaassa on Inka Töyrylän juttu talosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sininen talo siirretään sinne missä on suistohalli, kun tulee uusi asuinalue. Suistohalli puretaan.
Onko näin
- Anonyymi
Onko Linnakoskenkatu 43:sta kenelläkään tietoa? Sen kun laittaisi täyteen loistoonsa, niin olisi melkoinen pytinki — ja aika kivalla paikallakin kaupungissa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849