Alla määritelmä kaupungin velvoitetyöllistämiselle. Eikö siis kunnalla ole velvollisuutta työllistää jos ansiosidonnainen päättyy kun on jo täyttänyt 60 vuotta??? Jos ei ole niin putoaako yli 60 vuotias silloin vaatimattomalle työttömyyskorvaukselle??? Vai mitä yli 60:lle tapahtuu???
"Kaupungilla on lakisääteinen velvollisuus tarjota työtä työttömälle työnhakijalle. Velvoitetyöllistäminen on kuuden kuukauden mittainen työsuhde työllistämisvelvoitteen piiriin kuuluville työnhakijoille. Työllistetyn tulee täyttää seuraava ehto: Hänen oikeutensa palkansaajan työttömyyspäivärahaan päättyy enimmäisajan johdosta, kun hän täyttää 57 vuotta, mutta ennen kuin hän täyttää 60 vuotta."
Velvoitetyöllistäminen. Mitä jos olen täyttänyt 60 vuotta kun ansiosidonnainen päättyy???
21
2876
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä näin se menee, kysele TE-keskukselta asiasta jos sieltäpäin ei ala mitään kuulumaan.
- Anonyymi
Kuntouttavasta työtoiminnasta voisi lohjeta paikka, joten sitäkin mahdollisuutta kannattaa tiedustella.
- Anonyymi
"Pois silmistä, pois mielestä."
- Anonyymi
Miksi 57, 58 ja 59- vuotiaalle jonka ansiosidonnainen on päättynyt, kunnan pitää tarjota 6 kk työtä ja sitten sen jälkeen pääsee takaisin ansiosidonnaiselle? Toimeentulo siis turvattu eläkeikään 65 asti.
Miksi tämä ei päde 60,61 tai 62-vuotiaisiin? Heidätkö pitää pudottaa pois pelistä 550€/kk työttömyyskorvaukselle? Mikä viisaus tuohon liittyy ?!?
Jos tuo pitää paikkaansa niin onpa melkoista ikärasismia!- Anonyymi
Ei se nyt ihan noin mene.
- Anonyymi
Siksi tuo ikä, koska (vielä) nykyiset 60, 61 ja 62 pääsevät ns. eläkeputkeen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi tuo ikä, koska (vielä) nykyiset 60, 61 ja 62 pääsevät ns. eläkeputkeen.
1958 jälkeen syntyneillä ei ole tuota ns "eläkeputkea" enää.....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1958 jälkeen syntyneillä ei ole tuota ns "eläkeputkea" enää.....
1963 syntyneilläkin vielä on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1963 syntyneilläkin vielä on.
1963 synt loppuu.
- Anonyymi
Piti sitte nuot äänestää eduskuntaan , jotenki kaikki mitä seuraa tulojen leikkauksista jotka vaikuttaa vaikka kauppoihin ja muihin pien yrittäjiin ja yrittäjät ylleensä kokoomuslaisii , mitä luulette äänestääköhän kansa näitä vielä jos mennee asiat päin vihkoo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se nyt ihan noin mene.
usko huvikses kyllä vaan menee itsekin olen ollut ansiosidonnaisella vuodesta 2008 nyt ollaan vuodessa 2025
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1958 jälkeen syntyneillä ei ole tuota ns "eläkeputkea" enää.....
väärä tieto kyllä on itse 63 syntynyt
- Anonyymi
Mutta se paras kysymys on että mitä Kokkomus ja Orpo meinaa tuolle tehdä kun ja jos pääsevät pääministeripuolueeksi?
Kovalla kädellä leikataan ja ikäihmiset laitetaan köyhyyteen ja myös nuoremmatkin, koska ansiosidonnaisen pituuden pudottavat jopa nykyään parhaillaan 500 pv ansiosidonnaisesta lyhennys tulee olemaan niin että ansiosidonnaista maksetaan 100 pv tai max 200 pv.
Kannattaa siis miettiä ketä äänestää. Jos työttömyyden yllättäen tullessa ja pitkittyessä haluaa menettää roimasti rahaa niin silloinhan tietysti kannattaa äänestää Kokoomusta ja Orpoa. Saadaan nuokin rahat sitten siirrettyä kevyemmän verotuksen ansiosta vuoristoneuvoksille. Nehän sitä rahaa kipeästi tarvitsee.- Anonyymi
Kokoomuskoirat tuntevat kyllä nahoissaan ihan fyysisesti, jos kurjuutta vielä lisääväät.
- Anonyymi
Kokoomuksen aikaansaannoksiksi jää ainoastaan yleislakko, joka tulee maksamaan monta kertaa enemmän kuin mitä Orpo saavuttaa noilla leikkauksilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokoomuksen aikaansaannoksiksi jää ainoastaan yleislakko, joka tulee maksamaan monta kertaa enemmän kuin mitä Orpo saavuttaa noilla leikkauksilla.
Ja sen yleislakon kustannukset kerätään kyllä takaisin. Siitä voit olla varma.
- Anonyymi
Maahan on tuotu niin paljon jouten lepääviä kela-turisteja, että nykyään on pakko heikentää kaikkia entisiä n. hyvinvointi valtio etuja....
- Anonyymi
Lisää tulossa täysihoitoon.
- Anonyymi
On siihen jokin rahanpesukone keksitty?
- Anonyymi
Eläkkeelle siirrytään noin 66v, jos on kansaneläkkeellä, ja vähän myöhemmin jos ansioeläkkellä, jonka saa ainakaan siihen päälle - tai kattaa yleensä kokonaan.
- Anonyymi
Suurin kysymys on urpo, koska virkanilkkinsä laiminlyövät lakia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856