Tällainen otsikko tänään ilta-sanomissa. Saksassa suunnitellaan koirankakkaongelman ratkaisemista geenitesteillä. Pala pökäleestä riitäisi testin tekemiseen. Rekisteriä varten koirilta otettaisiin ensin sylkinäytteet. Tulisi varmaan aika kalliiksi koirankakattajalle, kun joutuisi vielä maksamaan geenijäljitysmaksun.
Tähänkö on mentävä ennen kuin koiranomistajat todella rupeavat siivoamaan koiriensa jätökset yleisiltä paikoilta?
Tähänkö on mentävä ennen kuin koiranomistajat todella rupeavat siivoamaan koiriensa jätökset yleisiltä paikoilta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
paska juttu taas,eikö nyt maailmassa oo roistoja geenitesteillä jäljitettäväksi,kun pitää maatuvasta luonnontuotteesta tommonen haloo tehdä.Pienet on joillakin ongelmat.
Ei niin pienetkään. Rakennusviraston puistovastaava kertoo joskus laskeskelleen, että vuotuinen koirankakka Helsingissä peittäisi Senaatintorin 20 sentin patjana.
tuollaiset jutut. tiedätkö miten vasta on alettu käyttää DNA:ta polveutumisen varmistamiseksi????
Tuo oli hauskin pöhkö juttu pitkään pitkään aikaan. Niin kallis testi olisi ettei viranomaisilla siihen yksinkertaisesti ole varaa eikä resursseja. Eivät onnettomat selviä nykyisistäkään jutuistaan. Hah haa
...no omapahan on ongelma niillä, jotka eivät niitä jätöksiä korjaa. Ei voi olla niin vaikeaa pussiin niitä kietaista ja roskikseen tiputtaa.
Toivottavasti vaan ei tule "syyttömille" ylimääräisiä kustannuksia sylkitesteistä ym... Tai muita vaikeuksia (=kuinka luotettavia ne on...)
Dresdenissä Saksassa voi koiran kakattamisesta väärään paikkaan saada 150 euron sakot. Sen päälle suunnitellaan 75 euron geenijäljitysmaksua. Ihan tosissaan tuntuvat olevan.
onhan se tosi inhottavaa astua koiranjätöksiin ulkona tai ylipäätään katsella niitä joka paikassa.
Mutta.. omat koirani eivät edes suostu tekemään hätäänsä pihaan, tielle, leikkipuist. ym. Pennusta asti opeteltu tarpeille, ojan pohjalle tai johonkin syrjäiseen ryteikköön. Ja kakkapussit on olemassa jos, ei mahdollista tälläinen. Mut miettikää kuitenkin, kuka ne ulosteet kerää siihen testiin.
Ei kai poliisit itse kerkiä juosta paskojen perässä, et toisaalta siin ois kyllä muutama työpaikkakin tulossa ihmisille jotka tarvitsevat.
Kait joku kerää jota haittaa ne jätökset ja toimittaa eteen päin. Tietysti tunnistaminen edellyttää, että kaikkien koirien on annettava näytteet esim syljestä ja ne rekisteröidään geenirekisteriin.
tuollainen systeemi. Eiköhän alkaisi kulkuväylät siistiytyä.
Ne paskanäytteet sitten keräisivät...poliisit?, vai perustettaisiinko uusi ammatti..Koiranulosteengeeninäytteenkeräilijä
Ei ole huolta kerääjistä. Tälle palstalle kirjoittelee niin monta "näytteenvihaajaa" että perustetaan sinne senaatintorille keräyspiste, niin nämä ihmiset kerää naapurikylänkin kasat sinne. Menee metrin paksuus poikki, voiskohan kasassa ajaa crossia? Tai pelata rantalentistä?
ja taas osoitus siitä, ettei ihmisillä ole elämää!
Mutta Ranskassa on vielä parempi systeemi, siellä on semmosia roskankerääjä autoja, jotka myös keräävät samalla koirankakatkin. Menee kaikki paska kerralla!
Eikö tommonen olisi paljon käytännöllisempää kuin geenitutkimukset? ne lasinsirut kun ei sillä katoa..