Aitta kalliolle - miten perustukset

aitanrakentajako

Olen rakentamassa pientä valmisaittaa saareen kallioiseen maastoon. Perustuksena on pilariperustus, joka pitäisi itse tehdä. Minulla on mahdollisuus saada yksi kulma perustuksista kiinni kalliossa olevaan vanhaan rajapyykin reikään ja valaa tähän antura. Mutta miten? Jotta pilarit saa suoraan on kai jonkinlainen antura valettava, jonka päälle pilariharkot. Tarvitaanko anturan valuun teräksiä ja kehikkojen rakentaminenkin lienee hankalaa kun kallio ei ole aivan tasainen? Vai olisiko sittenkin järkevää laittaa kulmat vain kivien päälle ja unohtaa harkot. Aitta on pieni, sisämitoiltaan 3x3m. Pitääkö anturan antaa kuivua ennen harkkojen muurausta, vai voiko valaa samassa yhteydessä?

1

1653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallioon

      muotin voi tehdä vaikka vanerista leikkaamalla, korkeus 100 - 200 mm kallion pinnan mukaan.

      Tuo ei aivan neljällä pilarilla mene, välillekin pitäisi saada tolppa.

      Anturat ei juuri teräksiä kaipaa, pilariharkkojen reikään tulevat raudat tai harjateräs voisi mennä anturaan saakka.

      Muotteina käytetään myös kierresaumattuja iv-putkia, tällöin betonia menee hieman enemmän kuin pilariharkkojen keskireijän valuun.

      Tuoreeseen valuunkin voisi harkon laittaa mutta seuraavana päivänä voi lähteä harkkoja muuraamaan valun päältä. Alimmalla laastisaumalla voi säätää harkkoja samaan korkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe