Thaimaan yrittäjien vastaamattomuus yhteydenottoihin.

Itselleni viimeviikolla varmistui tuo ensiviikon viikonloppuna alkavan lyhyen Thaimaan loman kohde (Phuket ja hotelli Patongilla).
Kun tämä varmistui niin viimeviikon lopulla laittelin kolmeen, kävelymatkan päässä hotellilta olevaan vuokraamoon kyselyä heidän sivujensa kautta viikon kaksipyöräisen vuokrauksesta (siis taasen aavistuksen perus skootterista isommista / kalliimmista menopeleistä kyse, mitä kyseisten paikkojen sivujen perusteella näistä paikoista olisi pitänyt löytyäkkin).
Nyt alkaa vain hieman ihmetyttämään, kun yksikään kolmesta paikasta ei ole mitään vastannut yhteydenottoihin, vaikka niistä on kulunut jo tuollainen 4-5päivää.
Itse olen tätä ennenkin huomannut muidenkin Thaimaan palveluiden kohdalla, mainostavat sivuilla "ota yhteyttä tästä", mutta kun laitat viestiä/kyselyitä, niin ikinä ei niihin vastausta kuulu.
Mietityttää mikä tässä takana, onko kyse kulttuurista (halutaan että asiakas tulee paikanpäälle kaupantekoon) vaiko mikäköhön asiassa on takana.
vai onko tällä hetkellä sesonki siinä vaiheessa että ei kannata käyttää aikaa sähköposteihin vastaamiseen, kun kalusto liikkuu muutenkin.

6

363

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Moni on "out of business" mutta ei viitsi up date sivujaan. Coronan uhreja tms

      Jomtien "Suomen ylpeys" - Angry Bird Park on myos kaput mutta ei ilmoita sita.
      Tervemenoa, sanon, vaikka jopa Suomen pressa hehkutti noita lintujen tappopelien tekijoita "Suomen pelastajina".
      Tekisivat Saimaan Norpista, noista rotan naamaisista kalarosvoista, samanlaisen tappopelin niin ostasin :-)

      • Tuo voi kyllä ainakin osittain olla kyllä selitys. Tosin ainakin yksi noista kolmesta paikasta mihin laitoin kyselyä on ainakin omille facebook sivuille lisännyt kuvia viimeisen kuukauden aikana, että ainakin jotain toimintaa pitäisi löytyä...
        Eilennä laitoin vielä yhteen paikkaan kyselyä, mutta jos kukaan ei nyt sitten vastaa, niin luotan kyllä että jostain joku sopiva ajopeli Patongilta kyllä löytyy...


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­­N­y­­m­f­o­­m­­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#177083295

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Phuketissa on nämä post-covid ongelmat, ainakin tämän kauden. Moni Pattikselta jo poistunut onnenonkija palasi Pattikselle, kun siellä pystyi istumaan pankin päällä ja pysyi leivässä.

      Haikkari menossa ja työvoimaa ei enää ole. Moni poistui saarelta pysyvästi, kun rajat ja etenkin saari suljettiin.

    • Tässä kävi nyt juuri se mitä pelkäsinkin ja koitin välttää…
      Lensin sitten viimeyönä Helsingistä Phukettiin, kentältä sitten Patongille hotellille, muutaman tunnin päiväunet (en osaa koneessa nukkua) ja sitten lähdin ajopeliä etsimään.
      Kävin sitten kymmenkunta hotellia lähintä vuokrapaikkaa läpi mitä Googlen avulla tai aivan sattumalta löytyi ja osa kiinni (ja vaikuttaisi että olleet kiinni jo pidempää) ja lopuissa paikoissa jokaisessa myytiin ”ei oota” haluamiesi mallien suhteen.
      Parissakin paikassa hieman kyselin että miksi näin, niin toisessa paikassa kertoi aika avoimesti että Korona-aikana joutuivat myymään kalustoa isolla määrin pois ja uutta ei ole isommassa määrin vielä pystytty hankkimaan, eli kalustoa ei ole nyt niin paljoa kuin aikaisempina vuosina ja sanoivat myös että kolo Tammikuun pyörien kysyntä on ollut kovaa ja tarjonta ei ole riittänyt kattamaan kysyntää.
      Saa nähdä mitä onnistun löytämään, vai onnistunko…

      • Löytyihän sitä sitten eilennä jo suht ok. kulkupeli (vaikkei ollut ihan sitä mitä etsin = vanhempi malli yhdestä vaihtoehdosta mikä mielessä ja oli kalliimpi kuin olin suunnitellut).
        Tänäin ajellessa näin useita paikkoja mitä ei nettihauissa löytynyt ja näytti olleen sopivaa kalustoa "pihassa".
        Eli hieman näyttää siltä että ne joiten yhteystiedot, kotisivut mainokset löytyvät suht helposti googlella, heillä kalusto loppu (siis paljon vuokraajia) ja niillä jotka luottavat liiketoiminnassaan vain ohikävelevien asiakkaiden ostoksiin niin heillä kalustoa jäljellä eli oletuksellisesti ei niin paljoa asiakkaita.
        Tuoss netin mainostus/näkyvyys puolessa on näköjään osalla Thai yrittäjistä vielä hieman opettelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1868
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      456
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe