Terveystarkastaja määräsi yrityksen tiloissa säilytetyn ruhon osia hävitettäväksi: "Tämä on ensimmäinen kerta Hämeenlinnassa.
Mikä liike?
Anonyymi-ap
16209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Huhun mukaan uulemma Tiiriön Cittarin keittiöteurastamo?
Tuodaanko ne elävänä sinne?
Terveystarkastajan pitäisi käydä useamminkin näissä sillä on aika nopeasti pilalla kauppojen jauhelihat. Kiire ja työntekijöiden alimitoitus ja nälkäpalkkaus tuovat monenlaista huonoa motivaatiota esim pitää huolta hygieniasta ja tilojen pesusta. Tavarat seisovat käytävillä kylmäketjut katkeaa yök yök.
Ikävintä on se, että muovirasiaan talouskelmun alle pakatuissa jauhelihoissa on tietyssä kaupassa kalvossa reikä, kun joku paskanäppi on kokeillut sormella jauhelihan tuoreutta !!!
Se on pakkaajan peukalonjälki.
Miten sormella muka kokeillaan jauhelihan kypsyyttä? Onkohan kaikki vilkut piuhassa?
Kyllä kokeiltiin 50-60 luvulla. Mädän lihan erotti syömäkelposesta sormituntumalla. Kaikki liha oli harmaata tuohon aikaan.
Kyllä minä aina kokeilen jauhelihan tuoreuden paketin talouskelmun läpi sormen työntämällä syvälle jauhelihaan. Vedettyäni sormen pois paketista haistan sormea, jos vähänkin haisee silakalle niin en osta sitä pakettia vaan kokeilen seuraavaa jne jne.
Käsittääkseni Kaurialassa sijaitseva Penan savustamo. Roikottaa savustettavaksi tuotuja ruhonosia asiakastililoissa.
Joo oon eukolle sanonut että sen voi olla vaarallista mennä sinne asioille. Pannaan pian pakettiin.
Lihakauppa EHO, Sibeliuksenkadun ja Palokunnankadun kulmassa, toinen kerros.
Voi luoja ota hänet jo pois.
Joo. Suurvalinta Paulamäki Palokunnankadun lihakauppa. Siellä roikkuu tuulikaapissa koukussa 200kg urossian, karjun luuranko.
Näkyy olevan tapana pitää riippuvaa lihaa monessakin kaupassa tiskin takana...
Ei ole kaikissa liikkeissä sutjakoita myyjättäriä.
toivotaan ettei m...t perusta hautauspalveluliikettä.
Kuulin että liike on "Idänpään Kives ja Suoro".