Toisen asteen palovamman vaaleneminen

Anonyymi-ap

Missä ajassa teillä on toisen asteen palovammat vaalentuneet takaisin ihonväriseksi? Erityisesti kiinnostaa vähän syvempien 2. asteen palovammojen vaaleneminen. Pinnalliset 2. asteen palovammat vaalenevat jo kuukaudessa lähes näkymättömiksi, vaikka iho olisi lähtenyt esim. 5x15 cm matkalta, ensimmäisen asteen palovammat noin viikossa.

4

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska täällä on aika hiljaista, olisin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksia toisen tai kolmannen asteen palovamman paranemisesta? Missä ajassa haava on sulkeutunut, mistä vamma tuli, minkäikäinen potilas ja minkälainen arpi lopulta kehittyi tai tuliko arpea ollenkaan? Pinnallisissa toisen asteen palovammoissa arpea ei pitäisi tulla, mutta tuliko silti hypopigmentaatiota? Lapsilla paraneminen saattaisi olla sekä parempaa että toisaalta kasvun myötä hankalampaa.

      Ap

    • Anonyymi

      Vähän syvempi toisen asteen palovamma vaaleni neljässä kuukaudessa ilman arpea. Tämä haava sulkeutui noin kahdessa viikossa, joten luokiteltiin vielä pinnalliseksi.

      Voitte vaan kuvitella kuinka kauan menee syvemmissä palovammoissa. Vielä neljän kuukauden jälkeen odottelen kahden palovamman paranemista. Näistä toinen sulkeutui kahdessa viikossa ja toinen kolmessa viikossa. Kolmessa viikossa sulkeutunut näyttää vähän siltä, että siihen jäisi arpi, mutta vielä pitää odottaa yli vuosi lopullista tulosta. Yllättäen myös kahdessa viikossa parantunut haava näyttäisi vähän hypertrofiselta ja arpea voi jäädä. Myös pigmentin palautuminen on kysymysmerkki ja nythän ei saa ottaa aurinkoa kahteen vuoteen. Aika näyttää, miltä iho näyttää parin vuoden kuluttua.

      Ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6955
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      42
      1239
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1042
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      48
      845
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      837
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      791
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      756
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      733
    Aihe