Toisen asteen palovamman vaaleneminen

Anonyymi-ap

Missä ajassa teillä on toisen asteen palovammat vaalentuneet takaisin ihonväriseksi? Erityisesti kiinnostaa vähän syvempien 2. asteen palovammojen vaaleneminen. Pinnalliset 2. asteen palovammat vaalenevat jo kuukaudessa lähes näkymättömiksi, vaikka iho olisi lähtenyt esim. 5x15 cm matkalta, ensimmäisen asteen palovammat noin viikossa.

4

1167

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska täällä on aika hiljaista, olisin kiinnostunut kuulemaan muiden kokemuksia toisen tai kolmannen asteen palovamman paranemisesta? Missä ajassa haava on sulkeutunut, mistä vamma tuli, minkäikäinen potilas ja minkälainen arpi lopulta kehittyi tai tuliko arpea ollenkaan? Pinnallisissa toisen asteen palovammoissa arpea ei pitäisi tulla, mutta tuliko silti hypopigmentaatiota? Lapsilla paraneminen saattaisi olla sekä parempaa että toisaalta kasvun myötä hankalampaa.

      Ap

    • Anonyymi

      Vähän syvempi toisen asteen palovamma vaaleni neljässä kuukaudessa ilman arpea. Tämä haava sulkeutui noin kahdessa viikossa, joten luokiteltiin vielä pinnalliseksi.

      Voitte vaan kuvitella kuinka kauan menee syvemmissä palovammoissa. Vielä neljän kuukauden jälkeen odottelen kahden palovamman paranemista. Näistä toinen sulkeutui kahdessa viikossa ja toinen kolmessa viikossa. Kolmessa viikossa sulkeutunut näyttää vähän siltä, että siihen jäisi arpi, mutta vielä pitää odottaa yli vuosi lopullista tulosta. Yllättäen myös kahdessa viikossa parantunut haava näyttäisi vähän hypertrofiselta ja arpea voi jäädä. Myös pigmentin palautuminen on kysymysmerkki ja nythän ei saa ottaa aurinkoa kahteen vuoteen. Aika näyttää, miltä iho näyttää parin vuoden kuluttua.

      Ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      416
      1981
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      148
      1457
    3. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      176
      1440
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1366
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1156
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      907
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      112
      901
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      62
      724
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      665
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      124
      645
    Aihe