TAMK aloittaa yliopettajiensa irtisanomisneuvottelut

Anonyymi-ap

AL 18.1.2023
TAMKin rehtori/toimitusjohtaja Tapio Kujala aloittaa yliopettajien yt-neuvottelut irtisanomisella uhaten.

Yliopettajien pätevyysvaatimus on lisensiaatin tutkinto (eräin poikkeuksin) opetettavalta alalta ja ansiokas työkokemus tätä alalta.
Nyt näitä päteviä opettajia jotka ovat virkaansa nimeämisen jälkeen opettaneet uhrautuvasti vuosikausia uhataan irtisanomisella, jollei mm. tohtorin tutkintoa ole lyödä tiskiin ja muihin lisävaatimuksiin suostu.

Tekniikan aloilla yliopettajat opettavat noin 768 oppituntia vuodessa ja hoitavat lisäksi palkkiotta kaikki hallintotoimet.
Määrällisesti vähäisiä opetushelpotuksia saatetaan antaa suuritöisistä lisätehtävistä, kuten palvelututkimuksista yrityksille.

Helpotuksia tai korvauksia ei anneta oppimateriaalin laatimisesta - erityisaloilta valmista oppimateriaalia ei ole tai se on käyttökelvottomaksi vanhentunutta.
Tämä on raskas tehtävä, koska oppikurssit alituiseen vaihtuvat ja muuttuvat. Vuosien mittaan joutuu siksi opettamaan jopa yli 20 oppiainetta - samanaikaisesti jopa 8 oppiainetta.
Silti pitää olla kilpailijamaiden tasolla, vaikka näissä opetusrahoitus on vähintään kaksinkertainen.

Käytännössä vuotuinen työmäärä on monella AMKien tekniikan alan yliopettajalla 2100...2300 työtuntia - opetuskausina vähintään 60..65 h viikossa ja pahimmillaan noin 80 h viikossa.

Kiitokseksi tästä TAMK uhkaa irtisanomisella. OAJ ja TOOL nostavat kättä lippaan. Asia ei suuremmin näitä häiritse. Vielä vähemmän häiritsee OPM:ää. Sanoihan jo opetusministeri Kaarina Suonio aikanaan, että yliopettajat me nujerramme.

Arvoisat ansiokkaat asiantuntijat: Kiertäkää TAMK ja muutkin AMKit kaukaa.
Paluu teollisuuteen tai muiden asiallisten työnantajien palvelukseen, siis mielivallalta suojaan ei ole useinkaan helppoa.

5

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja OAJ:n kanta tällaiseen mielivaltaan on?

      • Anonyymi

        Ei kantaa!


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­N­­­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#177094719

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Amkeissa on opetuskuntaa vahvistettu viime aikoina pelkästään insinööri YAMK-tutkinnon suorittaneilla.
      Diplomi-insinöörit, lisensiaatit ja tohtorit tienaavat paremmin muualla.
      Vaikuttaako tämä opetuksen tasoon?

      • Anonyymi

        Tamkin tasosta ei välitä enää kukaan.
        Omistajaporras on tehnyt koulusta rahantekokoneen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      21
      2021
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      82
      1861
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      66
      1797
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1563
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      485
      1429
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1079
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1058
    10. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      21
      957
    Aihe