AL 18.1.2023
TAMKin rehtori/toimitusjohtaja Tapio Kujala aloittaa yliopettajien yt-neuvottelut irtisanomisella uhaten.
Yliopettajien pätevyysvaatimus on lisensiaatin tutkinto (eräin poikkeuksin) opetettavalta alalta ja ansiokas työkokemus tätä alalta.
Nyt näitä päteviä opettajia jotka ovat virkaansa nimeämisen jälkeen opettaneet uhrautuvasti vuosikausia uhataan irtisanomisella, jollei mm. tohtorin tutkintoa ole lyödä tiskiin ja muihin lisävaatimuksiin suostu.
Tekniikan aloilla yliopettajat opettavat noin 768 oppituntia vuodessa ja hoitavat lisäksi palkkiotta kaikki hallintotoimet.
Määrällisesti vähäisiä opetushelpotuksia saatetaan antaa suuritöisistä lisätehtävistä, kuten palvelututkimuksista yrityksille.
Helpotuksia tai korvauksia ei anneta oppimateriaalin laatimisesta - erityisaloilta valmista oppimateriaalia ei ole tai se on käyttökelvottomaksi vanhentunutta.
Tämä on raskas tehtävä, koska oppikurssit alituiseen vaihtuvat ja muuttuvat. Vuosien mittaan joutuu siksi opettamaan jopa yli 20 oppiainetta - samanaikaisesti jopa 8 oppiainetta.
Silti pitää olla kilpailijamaiden tasolla, vaikka näissä opetusrahoitus on vähintään kaksinkertainen.
Käytännössä vuotuinen työmäärä on monella AMKien tekniikan alan yliopettajalla 2100...2300 työtuntia - opetuskausina vähintään 60..65 h viikossa ja pahimmillaan noin 80 h viikossa.
Kiitokseksi tästä TAMK uhkaa irtisanomisella. OAJ ja TOOL nostavat kättä lippaan. Asia ei suuremmin näitä häiritse. Vielä vähemmän häiritsee OPM:ää. Sanoihan jo opetusministeri Kaarina Suonio aikanaan, että yliopettajat me nujerramme.
Arvoisat ansiokkaat asiantuntijat: Kiertäkää TAMK ja muutkin AMKit kaukaa.
Paluu teollisuuteen tai muiden asiallisten työnantajien palvelukseen, siis mielivallalta suojaan ei ole useinkaan helppoa.
TAMK aloittaa yliopettajiensa irtisanomisneuvottelut
Anonyymi-ap
5
1112
Vastaukset
- Anonyymi
Ja OAJ:n kanta tällaiseen mielivaltaan on?
- Anonyymi
Ei kantaa!
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177094719
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Amkeissa on opetuskuntaa vahvistettu viime aikoina pelkästään insinööri YAMK-tutkinnon suorittaneilla.
Diplomi-insinöörit, lisensiaatit ja tohtorit tienaavat paremmin muualla.
Vaikuttaako tämä opetuksen tasoon?- Anonyymi
Tamkin tasosta ei välitä enää kukaan.
Omistajaporras on tehnyt koulusta rahantekokoneen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?5972720Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh671436- 1061424
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831360- 1381246
- 1091187
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1341014- 48930
- 78920
- 47871