AL 18.1.2023
TAMKin rehtori/toimitusjohtaja Tapio Kujala aloittaa yliopettajien yt-neuvottelut irtisanomisella uhaten.
Yliopettajien pätevyysvaatimus on lisensiaatin tutkinto (eräin poikkeuksin) opetettavalta alalta ja ansiokas työkokemus tätä alalta.
Nyt näitä päteviä opettajia jotka ovat virkaansa nimeämisen jälkeen opettaneet uhrautuvasti vuosikausia uhataan irtisanomisella, jollei mm. tohtorin tutkintoa ole lyödä tiskiin ja muihin lisävaatimuksiin suostu.
Tekniikan aloilla yliopettajat opettavat noin 768 oppituntia vuodessa ja hoitavat lisäksi palkkiotta kaikki hallintotoimet.
Määrällisesti vähäisiä opetushelpotuksia saatetaan antaa suuritöisistä lisätehtävistä, kuten palvelututkimuksista yrityksille.
Helpotuksia tai korvauksia ei anneta oppimateriaalin laatimisesta - erityisaloilta valmista oppimateriaalia ei ole tai se on käyttökelvottomaksi vanhentunutta.
Tämä on raskas tehtävä, koska oppikurssit alituiseen vaihtuvat ja muuttuvat. Vuosien mittaan joutuu siksi opettamaan jopa yli 20 oppiainetta - samanaikaisesti jopa 8 oppiainetta.
Silti pitää olla kilpailijamaiden tasolla, vaikka näissä opetusrahoitus on vähintään kaksinkertainen.
Käytännössä vuotuinen työmäärä on monella AMKien tekniikan alan yliopettajalla 2100...2300 työtuntia - opetuskausina vähintään 60..65 h viikossa ja pahimmillaan noin 80 h viikossa.
Kiitokseksi tästä TAMK uhkaa irtisanomisella. OAJ ja TOOL nostavat kättä lippaan. Asia ei suuremmin näitä häiritse. Vielä vähemmän häiritsee OPM:ää. Sanoihan jo opetusministeri Kaarina Suonio aikanaan, että yliopettajat me nujerramme.
Arvoisat ansiokkaat asiantuntijat: Kiertäkää TAMK ja muutkin AMKit kaukaa.
Paluu teollisuuteen tai muiden asiallisten työnantajien palvelukseen, siis mielivallalta suojaan ei ole useinkaan helppoa.
TAMK aloittaa yliopettajiensa irtisanomisneuvottelut
Anonyymi-ap
5
862
Vastaukset
- Anonyymi
Ja OAJ:n kanta tällaiseen mielivaltaan on?
- Anonyymi
Ei kantaa!
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177094719
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Amkeissa on opetuskuntaa vahvistettu viime aikoina pelkästään insinööri YAMK-tutkinnon suorittaneilla.
Diplomi-insinöörit, lisensiaatit ja tohtorit tienaavat paremmin muualla.
Vaikuttaako tämä opetuksen tasoon?- Anonyymi
Tamkin tasosta ei välitä enää kukaan.
Omistajaporras on tehnyt koulusta rahantekokoneen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.703287Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91881Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241269- 1291068
- 991002
- 60954
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6895- 84879
- 34810