AL 18.1.2023
TAMKin rehtori/toimitusjohtaja Tapio Kujala aloittaa yliopettajien yt-neuvottelut irtisanomisella uhaten.
Yliopettajien pätevyysvaatimus on lisensiaatin tutkinto (eräin poikkeuksin) opetettavalta alalta ja ansiokas työkokemus tätä alalta.
Nyt näitä päteviä opettajia jotka ovat virkaansa nimeämisen jälkeen opettaneet uhrautuvasti vuosikausia uhataan irtisanomisella, jollei mm. tohtorin tutkintoa ole lyödä tiskiin ja muihin lisävaatimuksiin suostu.
Tekniikan aloilla yliopettajat opettavat noin 768 oppituntia vuodessa ja hoitavat lisäksi palkkiotta kaikki hallintotoimet.
Määrällisesti vähäisiä opetushelpotuksia saatetaan antaa suuritöisistä lisätehtävistä, kuten palvelututkimuksista yrityksille.
Helpotuksia tai korvauksia ei anneta oppimateriaalin laatimisesta - erityisaloilta valmista oppimateriaalia ei ole tai se on käyttökelvottomaksi vanhentunutta.
Tämä on raskas tehtävä, koska oppikurssit alituiseen vaihtuvat ja muuttuvat. Vuosien mittaan joutuu siksi opettamaan jopa yli 20 oppiainetta - samanaikaisesti jopa 8 oppiainetta.
Silti pitää olla kilpailijamaiden tasolla, vaikka näissä opetusrahoitus on vähintään kaksinkertainen.
Käytännössä vuotuinen työmäärä on monella AMKien tekniikan alan yliopettajalla 2100...2300 työtuntia - opetuskausina vähintään 60..65 h viikossa ja pahimmillaan noin 80 h viikossa.
Kiitokseksi tästä TAMK uhkaa irtisanomisella. OAJ ja TOOL nostavat kättä lippaan. Asia ei suuremmin näitä häiritse. Vielä vähemmän häiritsee OPM:ää. Sanoihan jo opetusministeri Kaarina Suonio aikanaan, että yliopettajat me nujerramme.
Arvoisat ansiokkaat asiantuntijat: Kiertäkää TAMK ja muutkin AMKit kaukaa.
Paluu teollisuuteen tai muiden asiallisten työnantajien palvelukseen, siis mielivallalta suojaan ei ole useinkaan helppoa.
TAMK aloittaa yliopettajiensa irtisanomisneuvottelut
Anonyymi-ap
5
1007
Vastaukset
- Anonyymi
Ja OAJ:n kanta tällaiseen mielivaltaan on?
- Anonyymi
Ei kantaa!
- Anonyymi
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177094719
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Amkeissa on opetuskuntaa vahvistettu viime aikoina pelkästään insinööri YAMK-tutkinnon suorittaneilla.
Diplomi-insinöörit, lisensiaatit ja tohtorit tienaavat paremmin muualla.
Vaikuttaako tämä opetuksen tasoon?- Anonyymi
Tamkin tasosta ei välitä enää kukaan.
Omistajaporras on tehnyt koulusta rahantekokoneen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1313970- 223659
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans173407- 793377
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe613254- 493091
- 292945
- 812806
- 542677
- 192397