TAMK aloittaa yliopettajiensa irtisanomisneuvottelut

Anonyymi-ap

AL 18.1.2023
TAMKin rehtori/toimitusjohtaja Tapio Kujala aloittaa yliopettajien yt-neuvottelut irtisanomisella uhaten.

Yliopettajien pätevyysvaatimus on lisensiaatin tutkinto (eräin poikkeuksin) opetettavalta alalta ja ansiokas työkokemus tätä alalta.
Nyt näitä päteviä opettajia jotka ovat virkaansa nimeämisen jälkeen opettaneet uhrautuvasti vuosikausia uhataan irtisanomisella, jollei mm. tohtorin tutkintoa ole lyödä tiskiin ja muihin lisävaatimuksiin suostu.

Tekniikan aloilla yliopettajat opettavat noin 768 oppituntia vuodessa ja hoitavat lisäksi palkkiotta kaikki hallintotoimet.
Määrällisesti vähäisiä opetushelpotuksia saatetaan antaa suuritöisistä lisätehtävistä, kuten palvelututkimuksista yrityksille.

Helpotuksia tai korvauksia ei anneta oppimateriaalin laatimisesta - erityisaloilta valmista oppimateriaalia ei ole tai se on käyttökelvottomaksi vanhentunutta.
Tämä on raskas tehtävä, koska oppikurssit alituiseen vaihtuvat ja muuttuvat. Vuosien mittaan joutuu siksi opettamaan jopa yli 20 oppiainetta - samanaikaisesti jopa 8 oppiainetta.
Silti pitää olla kilpailijamaiden tasolla, vaikka näissä opetusrahoitus on vähintään kaksinkertainen.

Käytännössä vuotuinen työmäärä on monella AMKien tekniikan alan yliopettajalla 2100...2300 työtuntia - opetuskausina vähintään 60..65 h viikossa ja pahimmillaan noin 80 h viikossa.

Kiitokseksi tästä TAMK uhkaa irtisanomisella. OAJ ja TOOL nostavat kättä lippaan. Asia ei suuremmin näitä häiritse. Vielä vähemmän häiritsee OPM:ää. Sanoihan jo opetusministeri Kaarina Suonio aikanaan, että yliopettajat me nujerramme.

Arvoisat ansiokkaat asiantuntijat: Kiertäkää TAMK ja muutkin AMKit kaukaa.
Paluu teollisuuteen tai muiden asiallisten työnantajien palvelukseen, siis mielivallalta suojaan ei ole useinkaan helppoa.

5

996

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja OAJ:n kanta tällaiseen mielivaltaan on?

      • Anonyymi

        Ei kantaa!


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­N­­­y­m­­­f­­­o­­m­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#177094719

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Amkeissa on opetuskuntaa vahvistettu viime aikoina pelkästään insinööri YAMK-tutkinnon suorittaneilla.
      Diplomi-insinöörit, lisensiaatit ja tohtorit tienaavat paremmin muualla.
      Vaikuttaako tämä opetuksen tasoon?

      • Anonyymi

        Tamkin tasosta ei välitä enää kukaan.
        Omistajaporras on tehnyt koulusta rahantekokoneen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4343
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      23
      2795
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2738
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2474
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2469
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      634
      2035
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1856
    Aihe