Joutsalaisten pätevyys

Anonyymi-ap

Joutsassa voi pätevöityä kunnan omistaman osakeyhtiön toimitusjohtajaksi haravoimalla nurmikolta ja lakaisemalla portaita. Etsimäksi nuorisotyöntekijäksi opiskelemalla metsuriksi. Kumpaakaan työpaikkaa ei kunta ilmoittanut julkisesti haettavaksi. Riittääköhän näiden herrojen osaaminen oikeasti näiden tehtävien hoitoon. Olisiko julkisella haulla löytynyt pätevämpiä henkilöitä?

12

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei riitä.. esimerkkejä on muitakin..

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­­N­y­­m­­­f­­o­­­m­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17709483M

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kunnan palkkalistoilla ei muita olekaan kuin ammattinsa huippuosaajia ja alansa ehdottomia valioita. Tästä kertoo jo heiltä usein kuultu lausahdus: ei kuulu mun hommiin.. Myös työn jälki ja nopeus kertoo jotain etenkin teknisen puolen huikeasta osaamisesta.

    • Anonyymi

      Voi kuule , sisäinen hyväveli verkosto kehittelee uusia nimikkeitä/titteleitä joissa edetään ja liksa nousee . Demareillahan kassatytsistä voi edetä ministeriksi , yks kaks yön aikaan .

    • Anonyymi

      Mutta palkkaahan toimitusjohtajalle nostettiin 400€/kk ja sai sisätyöt. Varmaan palkkiona aiempien vuosien tottelevaisuudesta työnantajalle/Kepulle luottamusmiehenä ja luottamushenkilönä.

      • Anonyymi

        Kun on sopiva ! niin se on just sitä mikä porukkaan halutaan . Veneen keikuttajille ei.


    • Anonyymi

      Kepu ja demarit eivät sallineet hallintosääntömuutosta, jolla työsopimussuhteet olisi määrätty haettaviksi. Siksi tämä rakenteellinen korruptio voi jakua.

    • Anonyymi

      Hyviä kommentteja, juuri näin, jotkut saa valikoida työnsä mikä on sopivaa ja mukavaa ja näkyvää ja saa olla esillä, ja esihenkilöt myötäilevät. Samaisilla henkilöillä on kahvitauot pitkiä.

    • Anonyymi

      Mitä kuuluu tämän etsivän nuorisotyöntekijän toimenkuvaan? Muuta kun aloittaa aamu koululla opettajanhuoneessa kahvilla, siitä sujuva siirtyminen kunnanvirastolle kahville, sitten ABC:lle syömään, sen jälkeen voikin käydä tekemässä omat kauppaostokset ja jos iltapäiväksi jäisi vähän aikaa käännellä papereita. Onko koskaan tehty seurantaa, miten tämä henkilö työnsä hoitaa? Sen työn, mistä hänelle palkka maksetaan. Vai onko niin, että kun on tarpeeksi hyvät puhelahjat ja on johtoportaan kaveri, niin ei sen ole niin väliä?
      Sama on tämä elinkeinokoordinaattori. Mitä hänen työhönsä muuta kuuluu, kun pokkuroida kunnanjohtajaa ja tuurata sitä sellaisissa tilaisuukksissa, mihin arvon kj ei halua osallistua? Muistanko oikein, että aluksi oli suunnitelmissa, että hän alkaa hoitamaan tätä Joutsan Nuolen aluetta Oravakivessä? Sitten siihen palkattiin konsultti ja tulos on yhä pyöreä 0. Tai tapahtuihan siinä niin paljon, että kahvila Lauttirintupa ja leirintäalue suljettiin. Sen jälkeen onkin ollut hiljaista.
      Kunnanjohtajalla on oma hovi, johon kuuluu hänen lisäkseen 2 nuorehkoa miestä ja 1 nainen. Tämä porukka nauttii suurta palkkaa ja pääasia on että palvovat suurta johtajaa, niistävät nenän ja pyyhkivät per...n.

      • Anonyymi

        Olisi hyvä esihenkilöiden katsoa tunnusluvut, mitkä ne on joutsassa, ja toimia naapurikuntien mukaisesti, jos ei ole tarpeeksi kyseiseen ikäryhmään kuuluvia nuoria, niin työaikaa tulisi lyhentää sen mukaisesti ja hakea sille ajalle hankerahaa. Naapurikunnissa teetetään muuta nuorisotyötä jäljelle jäävälle ajalle. Napakkuutta johtamiseen sivistysosastolla.


    • Anonyymi

      Kannattavampaa keskittyä tarkastelemaan noiden koordinaattorien suunnittelijoiden ja asiantuntijoiden tehtäviä ja tuloksia verrattuna palkkoihin. Isompi palkka isompi säästö kun potkii turhat Kallen kanssa ulos. Rivitekijöitä säästämällä jää työt tekemättä kun ne tekee työt selittelee janpalvelee kun muut ottaa kunnian

    • Anonyymi

      Yhteiskunnassa tuollaiset valinnat perustuvat sopivuuteen . Sellainen kiva kaverin kaveri tuo uskollisia ystäviä ja sitouttaa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      208
      6659
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      290
      4583
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      113
      3420
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2590
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe