Joutsalaisten pätevyys

Anonyymi-ap

Joutsassa voi pätevöityä kunnan omistaman osakeyhtiön toimitusjohtajaksi haravoimalla nurmikolta ja lakaisemalla portaita. Etsimäksi nuorisotyöntekijäksi opiskelemalla metsuriksi. Kumpaakaan työpaikkaa ei kunta ilmoittanut julkisesti haettavaksi. Riittääköhän näiden herrojen osaaminen oikeasti näiden tehtävien hoitoon. Olisiko julkisella haulla löytynyt pätevämpiä henkilöitä?

12

2334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei riitä.. esimerkkejä on muitakin..

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🍒 ­­N­y­­m­­­f­­o­­­m­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17709483M

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Kunnan palkkalistoilla ei muita olekaan kuin ammattinsa huippuosaajia ja alansa ehdottomia valioita. Tästä kertoo jo heiltä usein kuultu lausahdus: ei kuulu mun hommiin.. Myös työn jälki ja nopeus kertoo jotain etenkin teknisen puolen huikeasta osaamisesta.

    • Anonyymi

      Voi kuule , sisäinen hyväveli verkosto kehittelee uusia nimikkeitä/titteleitä joissa edetään ja liksa nousee . Demareillahan kassatytsistä voi edetä ministeriksi , yks kaks yön aikaan .

    • Anonyymi

      Mutta palkkaahan toimitusjohtajalle nostettiin 400€/kk ja sai sisätyöt. Varmaan palkkiona aiempien vuosien tottelevaisuudesta työnantajalle/Kepulle luottamusmiehenä ja luottamushenkilönä.

      • Anonyymi

        Kun on sopiva ! niin se on just sitä mikä porukkaan halutaan . Veneen keikuttajille ei.


    • Anonyymi

      Kepu ja demarit eivät sallineet hallintosääntömuutosta, jolla työsopimussuhteet olisi määrätty haettaviksi. Siksi tämä rakenteellinen korruptio voi jakua.

    • Anonyymi

      Hyviä kommentteja, juuri näin, jotkut saa valikoida työnsä mikä on sopivaa ja mukavaa ja näkyvää ja saa olla esillä, ja esihenkilöt myötäilevät. Samaisilla henkilöillä on kahvitauot pitkiä.

    • Anonyymi

      Mitä kuuluu tämän etsivän nuorisotyöntekijän toimenkuvaan? Muuta kun aloittaa aamu koululla opettajanhuoneessa kahvilla, siitä sujuva siirtyminen kunnanvirastolle kahville, sitten ABC:lle syömään, sen jälkeen voikin käydä tekemässä omat kauppaostokset ja jos iltapäiväksi jäisi vähän aikaa käännellä papereita. Onko koskaan tehty seurantaa, miten tämä henkilö työnsä hoitaa? Sen työn, mistä hänelle palkka maksetaan. Vai onko niin, että kun on tarpeeksi hyvät puhelahjat ja on johtoportaan kaveri, niin ei sen ole niin väliä?
      Sama on tämä elinkeinokoordinaattori. Mitä hänen työhönsä muuta kuuluu, kun pokkuroida kunnanjohtajaa ja tuurata sitä sellaisissa tilaisuukksissa, mihin arvon kj ei halua osallistua? Muistanko oikein, että aluksi oli suunnitelmissa, että hän alkaa hoitamaan tätä Joutsan Nuolen aluetta Oravakivessä? Sitten siihen palkattiin konsultti ja tulos on yhä pyöreä 0. Tai tapahtuihan siinä niin paljon, että kahvila Lauttirintupa ja leirintäalue suljettiin. Sen jälkeen onkin ollut hiljaista.
      Kunnanjohtajalla on oma hovi, johon kuuluu hänen lisäkseen 2 nuorehkoa miestä ja 1 nainen. Tämä porukka nauttii suurta palkkaa ja pääasia on että palvovat suurta johtajaa, niistävät nenän ja pyyhkivät per...n.

      • Anonyymi

        Olisi hyvä esihenkilöiden katsoa tunnusluvut, mitkä ne on joutsassa, ja toimia naapurikuntien mukaisesti, jos ei ole tarpeeksi kyseiseen ikäryhmään kuuluvia nuoria, niin työaikaa tulisi lyhentää sen mukaisesti ja hakea sille ajalle hankerahaa. Naapurikunnissa teetetään muuta nuorisotyötä jäljelle jäävälle ajalle. Napakkuutta johtamiseen sivistysosastolla.


    • Anonyymi

      Kannattavampaa keskittyä tarkastelemaan noiden koordinaattorien suunnittelijoiden ja asiantuntijoiden tehtäviä ja tuloksia verrattuna palkkoihin. Isompi palkka isompi säästö kun potkii turhat Kallen kanssa ulos. Rivitekijöitä säästämällä jää työt tekemättä kun ne tekee työt selittelee janpalvelee kun muut ottaa kunnian

    • Anonyymi

      Yhteiskunnassa tuollaiset valinnat perustuvat sopivuuteen . Sellainen kiva kaverin kaveri tuo uskollisia ystäviä ja sitouttaa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1607
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      119
      1472
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1222
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1040
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      968
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      940
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe