Isännöitsijä perui kaikki kevään iltakokoukset?

Anonyymi-ap

Onko isännöitsijä ihminen? Saako isännöitsijä väsyä ja väsyttyään levätä, kuten normaalit ihmiset? Vai pitääkö olla töissä 12 tuntia vuorokaudessa läpi kevään, ihan jokaikinen kevät? Voisiko isännöitsijäkin tehdä, kuten Suvi Teräsniska tänään?

Laulaja Suvi Teräsniska perui lähes kaikki kevään keikat. "Viime vuosi oli mulle kokonaisuutena odotettua raskaampi ja siksi päätin ottaa nyt keväälle aikaa itselle ja perheelle."

Eikö olisi inhimillistä ja kohtuullista, että myös isännöitsijällä olisi mahdollisuus samaan? Sanoa ääneen tässä ja nyt tänään, että "perun kaikki kevään iltakokoukset. Käyn töissä klo 8-16 ja teen 40 tunnin työviikkoa läpi kevään, mutta en istu ylityönä yhtäkään iltakokousta. Jos on kokouksia, ne on oltava työajalla. Keväästä on selvittävä ilman ylitöitä. Päätin ottaa aikaa itselle ja perheelle."

Välillä on nimittäin aika ottaa aikaa itselle. Kerran täällä vaan eletään. Eikä tämä ainut elämä ole sitä varten, että se istutaan asiakkaiden kanssa 200 tunnin ylitöiden merkeissä joka kevät ilman yhtään välivuotta.

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kokouksia voi perua. Laki määrää, että ne on pidettävä, mutta iltakokoukset voi tietenkin perua. Ei missään laissa lue, että hallituksen kokouksia tai yhtiökokouksiakaan illalla pitäisi istua. Silloin kukin viettää vapaa-aikaansa perheensä tai harrastustensa parissa. Kokoukset voidaan pitää aivan hyvin vaikkapa iltapäivällä klo 15:00 alkaen tai viimeistään klo 16:00 alkaen. Myöhäisemmälle alkuajalle ei ole milloinkaan mitään perustetta. Jos joku ei pääse yhtiökokoukseen klo 15 alkaen, niin valtakirjalla osallistumaan sitten.

      Jos lisäksi isännöitsijän työaikaa rukataan tunnilla eteenpäin eli klo 8-16 sijaan isännöitsijöille vakiintuisi työajaksi klo 9-17, niin kyllä nuo klo 15-17 kokoukset tulevat mukavasti osakaksi työaikaa eikä ole mitään tarvetta tehdää 200 tuntia ylitöitä joka kevät tai 100 tuntia ylitöitä joka syksy iltakokousten merkeissä.

      Kun ylityöt saadaan pois, ei työnantajan tarvitse maksaa isännöitsijätyöntekijälle euroakaan ylityökorvauksia, olivatpa ne tällä hetkellä kokouspalkkion muodossa tai ihan oikeita ylityökorvauksia. En keksi, miksi työantaja millään toimialalla haluasi teettää työntekijöillään jatkuvasti ylityötä ympäri vuoden mittaluokassa 300 tuntia ylitöitä vuodessa? Kuulostaa aivan järjettömältä ja lyhytnäköiseltä monella tapaa.

      Alalla pitää välillä pysähtyä miettimään käytöntöjä ja sitten järkevöittää niitä. Ei tarvitse tehdä, kuten on aina tehty.

    • Anonyymi

      Hallitus joka ei saa mitään korvauksia ja tekee hommat omalla ajallaan irtisanoo sopimuksen tuollaisen isännöitsijän kanssa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      417
      5984
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      113
      3358
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      59
      2320
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1869
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      61
      1005
    6. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      108
      993
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      59
      984
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      101
      973
    9. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      42
      882
    10. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      881
    Aihe