Alakouluihin vapaaehtoisia

Anonyymi-ap

Tosi ikäviä uutisia koulumaailman oppimistuloksista. Mietin olisiko mahdollista rekrytoida vapaaehtoisia apulaisia luokkiin auttamaan? Voisi joku porkkana olla esim. saisi kouluruokailun ilmaiseksi. Varmasti löytyisi esim. eläkkeellä olevia hyväkuntoisia ihmisiä, joilla olisi halua auttaa ja samalla saada itsekin mielekästä tekemistä. Samalla, kun saataisiin lisää käsipareja niin koululuokkia voisi muutamaksi tunniksi jakaa pienemmäksi. Tiloja varmasti löytyy jos halua on. Ruokalatkin voisi ottaa käyttöön, jolloin saataisiin rauhallisempia työympäristöjä. Isot luokat ovat myrkkyä sekä lapsille, että opettajille. (muistan miten omien lasten opettaja käytti megafonia, kun halusi saada äänensä kuuluville meluisassa luokassa)

Uskon, että lapselle pienikin apu olisi motivoiva ja kaikille on hyväksi tunteä itsensä tärkeäksi ja hyväksytyksi.

Eihän tässä ole mieltä, että suuri potentiaali lapsia ja nuoria ajetaan syrjäytymään jo varhaisessa vaiheessa ja sitten ihmetellään maailman menoa.

Miten ihmeessä tähän on tultu ja ollaan ihan kädettömiä eikä tehdä mitään asian eteen? Jotenkin tuntuu tolkku ja maalaisjäki kaikonneen.

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on pahasti paljon töitä. Mutta jo sais virkavapaata vaikka päivän viikossa, niin heti menisin. Voisin jotain käsitöitä tai vastaavaa opettaa. Kasvatustieteen perusteet mulla on suoritettu ja kokemusta on amiksen oppilaiden ohjaamisesta. Mun mielestä ois hyvä, jos ois nelipäiväiset työviikot ja yhden päivän sais käyttää vapaaehtoistyöhön. Ei mun talous siihen kaatuis. Turhaa sitä rahaa tilille kerää, kun ei sitä mukaankaan täältä saa. En ymmärrä miksi pitäis ansaita enemmän kun kuluttaa, kai se on joku verotus homma sitten. Mutta luulis, että verottajakin hyötyis paremmista oppimistuloksista ja kouluista siirryttäis sujuvasti työelämään. Mutta se on vaan se neljän vuoden jakso meidän päättäjillä, ei ne ymmärrä satsausta tulevaan. Halua ois monella auttaa, mutta järjestelmämme estää.

    • Anonyymi

      Kouluihin vaan työttömyyskorvauksia vastaan ottavat avuksi kuin ne jotka nostavat muuten toimeentulotukija.Sama heitä on niin paljon 4h.päivä.Riitävät hyvin 3 vuorotyöhön : Palvelutaloihin sairasosastoille,ymm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      260
      6470
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5128
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4037
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3512
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3284
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3089
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      230
      2657
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      270
      2000
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      39
      1538
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1435
    Aihe