Alakouluihin vapaaehtoisia

Anonyymi-ap

Tosi ikäviä uutisia koulumaailman oppimistuloksista. Mietin olisiko mahdollista rekrytoida vapaaehtoisia apulaisia luokkiin auttamaan? Voisi joku porkkana olla esim. saisi kouluruokailun ilmaiseksi. Varmasti löytyisi esim. eläkkeellä olevia hyväkuntoisia ihmisiä, joilla olisi halua auttaa ja samalla saada itsekin mielekästä tekemistä. Samalla, kun saataisiin lisää käsipareja niin koululuokkia voisi muutamaksi tunniksi jakaa pienemmäksi. Tiloja varmasti löytyy jos halua on. Ruokalatkin voisi ottaa käyttöön, jolloin saataisiin rauhallisempia työympäristöjä. Isot luokat ovat myrkkyä sekä lapsille, että opettajille. (muistan miten omien lasten opettaja käytti megafonia, kun halusi saada äänensä kuuluville meluisassa luokassa)

Uskon, että lapselle pienikin apu olisi motivoiva ja kaikille on hyväksi tunteä itsensä tärkeäksi ja hyväksytyksi.

Eihän tässä ole mieltä, että suuri potentiaali lapsia ja nuoria ajetaan syrjäytymään jo varhaisessa vaiheessa ja sitten ihmetellään maailman menoa.

Miten ihmeessä tähän on tultu ja ollaan ihan kädettömiä eikä tehdä mitään asian eteen? Jotenkin tuntuu tolkku ja maalaisjäki kaikonneen.

3

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nyt on pahasti paljon töitä. Mutta jo sais virkavapaata vaikka päivän viikossa, niin heti menisin. Voisin jotain käsitöitä tai vastaavaa opettaa. Kasvatustieteen perusteet mulla on suoritettu ja kokemusta on amiksen oppilaiden ohjaamisesta. Mun mielestä ois hyvä, jos ois nelipäiväiset työviikot ja yhden päivän sais käyttää vapaaehtoistyöhön. Ei mun talous siihen kaatuis. Turhaa sitä rahaa tilille kerää, kun ei sitä mukaankaan täältä saa. En ymmärrä miksi pitäis ansaita enemmän kun kuluttaa, kai se on joku verotus homma sitten. Mutta luulis, että verottajakin hyötyis paremmista oppimistuloksista ja kouluista siirryttäis sujuvasti työelämään. Mutta se on vaan se neljän vuoden jakso meidän päättäjillä, ei ne ymmärrä satsausta tulevaan. Halua ois monella auttaa, mutta järjestelmämme estää.

    • Anonyymi

      Kouluihin vaan työttömyyskorvauksia vastaan ottavat avuksi kuin ne jotka nostavat muuten toimeentulotukija.Sama heitä on niin paljon 4h.päivä.Riitävät hyvin 3 vuorotyöhön : Palvelutaloihin sairasosastoille,ymm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2794
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2409
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1667
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1129
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      754
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      696
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      672
    10. Yhtään ei oo ikävä sitä vanhaa miestä!

      😘😘
      Ikävä
      43
      655
    Aihe