Taas uusi, laatu näyttää olevan yhtä hyvä kuin muissa, mutta koko pienempi. Kaikki vanhat ohjelmat ei vaan osaa avata.
https://jpegxl.info/test-page/
JPEG XL formaatti
9
123
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mitä sitten?
- Anonyymi
Jos tarkoitat että noista parista kohtaa puuttuu kuva, niin niistä tosiaankin puuttuu kuva, ei ole kysymys siitä etteikö selain osaisi näyttää jos siinä olisi kuva jossain formaatissa.
- Anonyymi
Joo, on siinä kuva, ja selain myös näyttää sen. Otin kuvakaappauksen sivusta joka olisi näyttänyt miltä sivu näyttää kun selain tukee tuota kuvaformaattia. Harmittavasti ylläpito poisti viestin jossa tarjosin linkkiä kuvakaappaukseen.
Käyttöjärjestelmä: Manjaro
Selain: Chromium
ja käynnistysoptiona Enable JXL image format. Eli kuvaformaatti on tuettu, mutta tuki täytyy ottaa käyttöön, ja koska kuvan käsittelyaika lyhenee, se tuki todellakin kannattaa ottaa käyttöön. - Anonyymi
Kaikki kuvat näkyy Waterfoxilla, viimeisessä päivityksessä tuli tuki tuolle, sieltä tuo testisivukin.
https://www.waterfox.net/docs/releases/G5.1.2/?utm_source=waterfox-browser&utm_medium=waterfox-desktop&utm_campaign=about-dialog
Ihme kyllä Firefoxissa ei näy, ei tosin ole missään tullut vastaankaan, mutta varmaan yleistyy kuten WebP-formaatti.
Kuvankäsittelyohjelmista ainakin XnViewMP osaa avata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki kuvat näkyy Waterfoxilla, viimeisessä päivityksessä tuli tuki tuolle, sieltä tuo testisivukin.
https://www.waterfox.net/docs/releases/G5.1.2/?utm_source=waterfox-browser&utm_medium=waterfox-desktop&utm_campaign=about-dialog
Ihme kyllä Firefoxissa ei näy, ei tosin ole missään tullut vastaankaan, mutta varmaan yleistyy kuten WebP-formaatti.
Kuvankäsittelyohjelmista ainakin XnViewMP osaa avata.Ai jaa, minulla xnviewmp ei osaa käsitellä tuota kuvaformaattia, mutta GIMP ja selain osaa, mahdollisesti saattaa olla muitakin jotka osaa, ei vaan ole tullut kokeiltua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai jaa, minulla xnviewmp ei osaa käsitellä tuota kuvaformaattia, mutta GIMP ja selain osaa, mahdollisesti saattaa olla muitakin jotka osaa, ei vaan ole tullut kokeiltua.
XnViewMP pitää olla asennettuna joku scriptinkäsittelijä tjsp. Näköjän oli jo, kun klikkasi ilmoitusta ja ruksi ruutuun niin alkoi näkyä ilman ilmoitusta.
- Anonyymi
Ei minun selaimessani ainakaan tuota kuvaa näkynyt,
Eikä tässä kyllä asiaan vaikuta se osaako tietokoneen ohjelmisto kuvaa avata, koska kyse on nettisivusta, jossa kuva on ladattu, eikä esim. kuvatiedostosta, jonka tietokone täytyy ladata ja sen jälkeen avata. - Anonyymi
ffmpeg antaa muuntaa formaatin puolin ja toisin.
ffmpeg -i red-room.jxl red-room.png
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit265168Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3924459Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483789KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1232865Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku102467Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212282Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511962Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181958- 1231880
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241439