Taas uusi, laatu näyttää olevan yhtä hyvä kuin muissa, mutta koko pienempi. Kaikki vanhat ohjelmat ei vaan osaa avata.
https://jpegxl.info/test-page/
JPEG XL formaatti
9
97
Vastaukset
- Anonyymi
Niin mitä sitten?
- Anonyymi
Jos tarkoitat että noista parista kohtaa puuttuu kuva, niin niistä tosiaankin puuttuu kuva, ei ole kysymys siitä etteikö selain osaisi näyttää jos siinä olisi kuva jossain formaatissa.
- Anonyymi
Joo, on siinä kuva, ja selain myös näyttää sen. Otin kuvakaappauksen sivusta joka olisi näyttänyt miltä sivu näyttää kun selain tukee tuota kuvaformaattia. Harmittavasti ylläpito poisti viestin jossa tarjosin linkkiä kuvakaappaukseen.
Käyttöjärjestelmä: Manjaro
Selain: Chromium
ja käynnistysoptiona Enable JXL image format. Eli kuvaformaatti on tuettu, mutta tuki täytyy ottaa käyttöön, ja koska kuvan käsittelyaika lyhenee, se tuki todellakin kannattaa ottaa käyttöön. - Anonyymi
Kaikki kuvat näkyy Waterfoxilla, viimeisessä päivityksessä tuli tuki tuolle, sieltä tuo testisivukin.
https://www.waterfox.net/docs/releases/G5.1.2/?utm_source=waterfox-browser&utm_medium=waterfox-desktop&utm_campaign=about-dialog
Ihme kyllä Firefoxissa ei näy, ei tosin ole missään tullut vastaankaan, mutta varmaan yleistyy kuten WebP-formaatti.
Kuvankäsittelyohjelmista ainakin XnViewMP osaa avata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki kuvat näkyy Waterfoxilla, viimeisessä päivityksessä tuli tuki tuolle, sieltä tuo testisivukin.
https://www.waterfox.net/docs/releases/G5.1.2/?utm_source=waterfox-browser&utm_medium=waterfox-desktop&utm_campaign=about-dialog
Ihme kyllä Firefoxissa ei näy, ei tosin ole missään tullut vastaankaan, mutta varmaan yleistyy kuten WebP-formaatti.
Kuvankäsittelyohjelmista ainakin XnViewMP osaa avata.Ai jaa, minulla xnviewmp ei osaa käsitellä tuota kuvaformaattia, mutta GIMP ja selain osaa, mahdollisesti saattaa olla muitakin jotka osaa, ei vaan ole tullut kokeiltua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ai jaa, minulla xnviewmp ei osaa käsitellä tuota kuvaformaattia, mutta GIMP ja selain osaa, mahdollisesti saattaa olla muitakin jotka osaa, ei vaan ole tullut kokeiltua.
XnViewMP pitää olla asennettuna joku scriptinkäsittelijä tjsp. Näköjän oli jo, kun klikkasi ilmoitusta ja ruksi ruutuun niin alkoi näkyä ilman ilmoitusta.
- Anonyymi
Ei minun selaimessani ainakaan tuota kuvaa näkynyt,
Eikä tässä kyllä asiaan vaikuta se osaako tietokoneen ohjelmisto kuvaa avata, koska kyse on nettisivusta, jossa kuva on ladattu, eikä esim. kuvatiedostosta, jonka tietokone täytyy ladata ja sen jälkeen avata. - Anonyymi
ffmpeg antaa muuntaa formaatin puolin ja toisin.
ffmpeg -i red-room.jxl red-room.png
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El746324MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415388Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.614264NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun734122Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja663880Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.701187- 3151044
- 571014
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32860Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62811