Uusi puolustustarvikelähetys on arvoltaan noin 400 miljoonaa euroa.
Kyse on Suomen 12. aseapupaketista Ukrainaan. Korvausarvoltaan uusin tukipaketti on siis yli kaksinkertainen kaikkiin aiempiin paketteihin verrattuna.
Viimeisin aseapu mukaan lukien kaikkien Suomen Ukrainalle toimittamien pakettien arvo on nyt 590 miljoonaa euroa.
– Summan perusteella kyse on merkittävimmästä paketista tähän mennessä. Se tässä on se tärkeä asia, puolustusvoimien entinen komentaja, kenraali evp. Jarmo Lindberg kommentoi Ilta-Sanomille.
Se, mitä Suomen aseapupaketit tarkalleen sisältävät, on kerrottu hyvin tietoja vähän julkisuuteen.
12. apupaketin sisällön kohdalla tehtiin kuitenkin pieni poikkeus aiempaan. Puolustusministeri Mikko Savolan mukaan Suomen uusin paketti sisältää ”raskasta aseistusta ja ampumatarvikkeita”.
Lindberg näkee, että tiedottamisessa on siirrytty askeleen avoimempaan suuntaan.
– Niistä vähäisistä tiedoista, mitä julkisuuteen on annettu, voisi todeta, että paketin täytyy olla merkittävä, hän summaa.
PLM julkisti perjantaina Suomen tähänastisesti suurimman Ukrainaan lähetettävän aseapupaketin
15
142
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi riisutaan aseista ja rahoista.
- Anonyymi
Ei kumpaakaan,mutta Ukraina saattaa selviytyä itsenäisenä putleristien harmiksi.
- Anonyymi
Olisi tuollekin rahalle ollut parempaakin käyttöä, esim. terveyden- ja vanhustenhoidossa.
- Anonyymi
Ei se ole niistä pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole niistä pois.
Tulevat sukupolvetko maksavat sotaan osallistumisen kulut? Jos, ei yksikään hyvässä asemassa oleva jää tuonnempana makselemaan muiden aiheuttamia kuluja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulevat sukupolvetko maksavat sotaan osallistumisen kulut? Jos, ei yksikään hyvässä asemassa oleva jää tuonnempana makselemaan muiden aiheuttamia kuluja.
Vielä, olisi voinut käyttää rauhan rakentamiseen nekin rahat mieluummin kuin tuhon voiman vahvistamiseen jos ei kerran oman kansan hyödyksi satsata enää.
Asekilpailu loppuu vasta kun jommalla kummalla osapuolella ei ole enää sotilaita. Arvata saattaa kummalta loppuu "pelinappulat" aiemmin.
Harmillista sodan lietsonta ja tuhon maksimointi. Rauhan rakentaminen ja liennytys olisi ollut parempi vaihtoehto kun konfliktin vahvistaminen. Jos tuo olisi oikeasti rahaa jota annettiin mutta taisi isosti olla kalliisti kierrätettävää Neuvostoliiton sotatarviketta jolle Suomella ei ole isosti käyttöä.
- Anonyymi
Huono homma. Suomen ei olisi pitänyt sekaantua noin pahasti konfliktiin. Kalliiksi tulee ja mahdollisesti seuraamuksia tuonnempana kansalle, ei päättäjille koska ne palkitaan ruhtinaallisesti toimistaan ja pääsevät tarvittaessa turvaan tiedustelutiedon nopean saamisen vuoksi. Suuri osa omasta kansasta kärsii puutteesta ja kurjuudesta sekä monet asiat eivät toimi omassa maassa (terveydenhuolta, koulujärjestelmä, teiden huolto, vanhusten hoito) kuitenkin on varaa heitellä paukkuja muualle. Maksaahan se jenkkien ja Venäjän vääntö muutenkin Suomelle lukuisten pakolaisten ylläpitokuluina ja asiasta jauhaminenkaan ei ole ilmaista. Kaikki me olemme maksumiehiä mutta taitaa Amerikka olla saamapuolella koska hyötyy asebisneksestä ja meidän päättäjät tietenkin saavat isot palkkiot kyseenalaisista toimistaan.
- Anonyymi
Suomi noudattaa velvoitteitaan läntisenä demokratiana.
On selvää,ettei se sovi putleristeille ja muille itäisen mielivallan kannattajile.
Meihin kohdistuva rasitus on siitä pienemmästä päästä,mutta harmittaahan sekin demokratian vastustajia.
USA avustaa Ukrainaa monin verroin enemmän,kuin kaikki muut yhteensä.
- Anonyymi
Suomi tukee omalta osaltaan ansiokkaasti Ukrainan vapaustaistelua kansanmurhaan pyrkivää hyökkääjää vastaan.
- Anonyymi
Jokainen suomalainen pulittaa toistasataa euroa tästä huvista.
- Anonyymi
Ja ilomielin!
Harvat putleristit sen sijaan iloitsevat Herr Putlerin joukkojen Ukrainassa harjoittamasta kansanmurhasta.
- Anonyymi
Koyhämme kiittää. toinen paitakin oli niillä liikaa ja Luhanskin ja Doneskin vapaus ja ihmisoikeudet !? Suomen Kristitytkin lisänneet sotaan huumettaan, Päivi Räsäsen raamattuun nojaten !?
Puolustusministeri Mikko Savolan mukaan Suomen uusin paketti sisältää ”raskasta aseistusta ja ampumatarvikkeita”.
Veikkaan, että Neuvostoliton tykistön tarvikkeita joille tulevassa Nato-suomessa on jo hankittu korvaavia 2000-luvun tuotteita länsimaista.- Anonyymi
Ukrainan avulle on Suomessa 95 % kannatus.
Putleristien on turha vikistä.
Seuraavaksi mennään mukaan panssarivaunu-projektiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5810103Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit136849Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?716305Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j856154Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus284295Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114292Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k654185Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464150Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?443848Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2863273