PLM julkisti perjantaina Suomen tähänastisesti suurimman Ukrainaan lähetettävän aseapupaketin

Anonyymi-ap

Uusi puolustustarvikelähetys on arvoltaan noin 400 miljoonaa euroa.

Kyse on Suomen 12. aseapupaketista Ukrainaan. Korvausarvoltaan uusin tukipaketti on siis yli kaksinkertainen kaikkiin aiempiin paketteihin verrattuna.

Viimeisin aseapu mukaan lukien kaikkien Suomen Ukrainalle toimittamien pakettien arvo on nyt 590 miljoonaa euroa.

– Summan perusteella kyse on merkittävimmästä paketista tähän mennessä. Se tässä on se tärkeä asia, puolustusvoimien entinen komentaja, kenraali evp. Jarmo Lindberg kommentoi Ilta-Sanomille.

Se, mitä Suomen aseapupaketit tarkalleen sisältävät, on kerrottu hyvin tietoja vähän julkisuuteen.

12. apupaketin sisällön kohdalla tehtiin kuitenkin pieni poikkeus aiempaan. Puolustusministeri Mikko Savolan mukaan Suomen uusin paketti sisältää ”raskasta aseistusta ja ampumatarvikkeita”.

Lindberg näkee, että tiedottamisessa on siirrytty askeleen avoimempaan suuntaan.

– Niistä vähäisistä tiedoista, mitä julkisuuteen on annettu, voisi todeta, että paketin täytyy olla merkittävä, hän summaa.

15

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi riisutaan aseista ja rahoista.

      • Anonyymi

        Ei kumpaakaan,mutta Ukraina saattaa selviytyä itsenäisenä putleristien harmiksi.


    • Anonyymi

      Olisi tuollekin rahalle ollut parempaakin käyttöä, esim. terveyden- ja vanhustenhoidossa.

      • Anonyymi

        Ei se ole niistä pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se ole niistä pois.

        Tulevat sukupolvetko maksavat sotaan osallistumisen kulut? Jos, ei yksikään hyvässä asemassa oleva jää tuonnempana makselemaan muiden aiheuttamia kuluja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tulevat sukupolvetko maksavat sotaan osallistumisen kulut? Jos, ei yksikään hyvässä asemassa oleva jää tuonnempana makselemaan muiden aiheuttamia kuluja.

        Vielä, olisi voinut käyttää rauhan rakentamiseen nekin rahat mieluummin kuin tuhon voiman vahvistamiseen jos ei kerran oman kansan hyödyksi satsata enää.
        Asekilpailu loppuu vasta kun jommalla kummalla osapuolella ei ole enää sotilaita. Arvata saattaa kummalta loppuu "pelinappulat" aiemmin.
        Harmillista sodan lietsonta ja tuhon maksimointi. Rauhan rakentaminen ja liennytys olisi ollut parempi vaihtoehto kun konfliktin vahvistaminen.


      • Jos tuo olisi oikeasti rahaa jota annettiin mutta taisi isosti olla kalliisti kierrätettävää Neuvostoliiton sotatarviketta jolle Suomella ei ole isosti käyttöä.


    • Anonyymi

      Huono homma. Suomen ei olisi pitänyt sekaantua noin pahasti konfliktiin. Kalliiksi tulee ja mahdollisesti seuraamuksia tuonnempana kansalle, ei päättäjille koska ne palkitaan ruhtinaallisesti toimistaan ja pääsevät tarvittaessa turvaan tiedustelutiedon nopean saamisen vuoksi. Suuri osa omasta kansasta kärsii puutteesta ja kurjuudesta sekä monet asiat eivät toimi omassa maassa (terveydenhuolta, koulujärjestelmä, teiden huolto, vanhusten hoito) kuitenkin on varaa heitellä paukkuja muualle. Maksaahan se jenkkien ja Venäjän vääntö muutenkin Suomelle lukuisten pakolaisten ylläpitokuluina ja asiasta jauhaminenkaan ei ole ilmaista. Kaikki me olemme maksumiehiä mutta taitaa Amerikka olla saamapuolella koska hyötyy asebisneksestä ja meidän päättäjät tietenkin saavat isot palkkiot kyseenalaisista toimistaan.

      • Anonyymi

        Suomi noudattaa velvoitteitaan läntisenä demokratiana.
        On selvää,ettei se sovi putleristeille ja muille itäisen mielivallan kannattajile.

        Meihin kohdistuva rasitus on siitä pienemmästä päästä,mutta harmittaahan sekin demokratian vastustajia.

        USA avustaa Ukrainaa monin verroin enemmän,kuin kaikki muut yhteensä.


    • Anonyymi

      Suomi tukee omalta osaltaan ansiokkaasti Ukrainan vapaustaistelua kansanmurhaan pyrkivää hyökkääjää vastaan.

    • Anonyymi

      Jokainen suomalainen pulittaa toistasataa euroa tästä huvista.

      • Anonyymi

        Ja ilomielin!

        Harvat putleristit sen sijaan iloitsevat Herr Putlerin joukkojen Ukrainassa harjoittamasta kansanmurhasta.


    • Anonyymi

      Koyhämme kiittää. toinen paitakin oli niillä liikaa ja Luhanskin ja Doneskin vapaus ja ihmisoikeudet !? Suomen Kristitytkin lisänneet sotaan huumettaan, Päivi Räsäsen raamattuun nojaten !?

    • Puolustusministeri Mikko Savolan mukaan Suomen uusin paketti sisältää ”raskasta aseistusta ja ampumatarvikkeita”.

      Veikkaan, että Neuvostoliton tykistön tarvikkeita joille tulevassa Nato-suomessa on jo hankittu korvaavia 2000-luvun tuotteita länsimaista.

    • Anonyymi

      Ukrainan avulle on Suomessa 95 % kannatus.

      Putleristien on turha vikistä.

      Seuraavaksi mennään mukaan panssarivaunu-projektiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      36
      3190
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2622
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      64
      2443
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1016
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      101
      992
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      971
    10. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      2
      968
    Aihe