Uusimmat TSH-filmit eivät tyydytä, mutta ei fanitus ole niistä kiinni

Megabudjetin Rings of Power -sarja ei saanut haluamaansa vastakaikua. Kirjoja lukeneet fanit ovat aktiivisesti osoittaneet että päähahmon asemaan astettu Galadriel ollaan kuvattu niin huolimattomasti ettei hänen persoonaansa oikein tunnista, muista hahmoista tai asetelmista nyt puhumattakaan.

Sen lisäksi sarja ei oikein jaksa innostaa kirjoja lukemattomiakaan ja kyseessä on tarina jonka käsikirjoittajat ovat itse kirjoittaneet, suurimmaksi osaksi ei Tolkien.

Ainoa palkintoehdokkuus jonka olen huomannut liittyy pikemminkin lavastukseen. Kyseessä on John Howe eli sama konseptitaiteilija kuin Jacksoninkin trilogiassa, se lienee siis laadukkaalla työllä ansaittu eikä sarjan huonous ole hänen syytään.

Mutta mikä estää meitä olemasta itse taiteilijoita mikä Tolkienin universumiin tulee? Kaupallisten filmien välissä Tolkien-fanit ovat olleet hyvin luovia omalla tavallaan, tehden niin fanitaidetta -kirjallisuutta kuin musiikkiakin. Toiset ovat olleet roolipelaajia. Niin on ollut vuodesta 1937 kun Hobitti ensin julkaistiin ja se on kantanut tähänkin asti.

Miksi siis ei kantaisi edelleen? Aion itsekin kantaa oman luovuuteni avulla korteni kekoon. Paras mahdollinen tulos ei todistettavasti ole sidoksissa suureen budjettiin vaan asianharrastukseen ja Ardaa kohtaan kokemaamme aitoon rakkauteen.

Työstettävää materiaalia riittää edelleen, Silmarillionista Hobittiin, Sormusten Herraan, History of Middle-earth -kirjasarjaan ja siitä edelleen julkaisuihin kuten Nature of Middle-earth. Tarvitsee vain yhdistää pisteet nähdäkseen kuka on kuka.

Ei meidän todellakaan tarvitse uusia filmejä odottaa.

3

528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakastan Tolkienia ja Keski-maata, olen elävä sanakirja keski-maasta. Olen lukenut kaiken mahdollisen Tolkieniin ja keski-maahan liittyvän.
      Pelannut jopa MERP'iä aikoinaan:D

      • 😄 Upeaa mellon, tosin MERP ei ole ainoa Keski-maa-peli jossa voi roolipelata. Lotro on myös:

        https://www.lotro.com/


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🍒 ­N­­­y­­m­­­f­­o­­m­­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17713088O

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe