leskellä on käyttöoikeus ja hän asuu jakamattoman kuolinpesän talossa ja maksaa sähkölaskun,kumman nimelle laitetaan sähköliittymä lesken vai kuolinpesän
sähköliittymä
9
3710
Vastaukset
- Alli
Sähkölaskut muutetaan tulemaan lesken nimelle jos eivät jo tule eikä mielestäni tässä vaiheessa kun perinnönjakoa tms. ei ole tarkoitus tehdä niin tarvitse muutella mitään liittymiä kenenkään nimelle?
- vastaa kuluista
Pääasia on säilyttää kuitit siitä, kuka
on maksanut mitäkin. - tietoa vailla
Mistä voi saada selville kuka omistaa sähköliittymän ....kaksituhatta vuoden alussa perikunnalle jäänyt liittymä....sähköfirmasta ei anneta kunnon vastausta ....onko joku voinut vaihtaa sen omille nimille kysymättä muilta ...ja miten sen saisi selville ?
- 17+30
Ei sähköliittymä ole kauppatavaraa vaan se kuuluu kiinteistöön. Eli et voit myydä sitä tai irrottaa mihinkään sitä. Sähköliittymä maksetaan kun kun se otetaan, mutta siitä ei saa rahoja pois kun se lopetetaan. Mutta jos talo on purkukuntoinen voi siitä tontista saada siitä vähän enempi jos siinä on sähköliittymä.
Sotket varmaan puhelinosakkeeseen?
Sähkölaskun maksaa se joka sitä tarvitsee eli leski. Kuitteja ei tarvitse säilyttää, koska talossa asuva maksaa laskut asumastaan kuolinpesän talosta eli nuohous, jäte, vesi, sähkö ja pieni muotoiset remontit.
Kuolinpesän maksettavaksi voi tiukassa paikassa tulla vain talon ylläpitolämpölasku, ettei se happane. Ja sähklölaskun kuukausimaksu, ettei se mene kiinni.- Lakinainen
Sähköliittymä kannattaa kuitenkin muistaa kiinteistöä myytäessa. Kauppakirjaan kannattaa nimittäin aina ottaa ehto siitä, että sähköliittymä siirtyy kiinteistön mukana ostajalle. Muuten ostaja joutuu avaamaan uuden liittymän, joka saattaa maksaa tuhansia euroja.
- Mukana ollut
Ei sähköliittymä aina kuulu kiinteistöön automaattisesti. Itse olen ollut mukana,kun sähköliittymä myytiin takaisin sähköyhtiölle. Ja liittymä on kuolinpesän omaisuutta tässä aloitusviestissä,käyttäjä ja laskun maksaja on leski.
- Lakinainen
Mukana ollut kirjoitti:
Ei sähköliittymä aina kuulu kiinteistöön automaattisesti. Itse olen ollut mukana,kun sähköliittymä myytiin takaisin sähköyhtiölle. Ja liittymä on kuolinpesän omaisuutta tässä aloitusviestissä,käyttäjä ja laskun maksaja on leski.
Sähköliittymä ei kuulu koskaan kiinteistöön.
Jos siis myydään kiinteistö mainitsematta sähköliittymästä mitään, se ei siirry, ja ostaja joutuu avaamaan uuden liittymän.
- Sähköä
Tuskinpa sähköliittymää myytiin sähköyhtiölle vaan siinä olevia avoinna olevia laskuja ei maksettu ja siten se "meni " sähköyhtiölle. Eli talon ostaja joutuu avaamaan liittymän omalle nimelle.
Mikä on sähköliittymä? Sähköyhtiön vetää Talolle tuleva sähköjohto, siihen sisältyy tietty metrimäärä piuhaa ja asentaa sähkömittari kulutuksen mittaamiseen. Ne on sähköyhtiön omaisuutta. Tämä maksaa esim 1700€. Jokakuukausi maksetaan kk-, siirto- ja kulututus maksu veroineen.
Minkä osuuden tästä sähköyhtiö ostaa takaisin? Omistamansa olevan piuhan ja mittarin? Käärii ne rullalle ja palauttaa rahaa talon väelle?
Sekoitatte puhelinosakkeeseen, kuten joku jo epäili- Lakinainen
En ole koskaan kuullut, että sähköyhtiö maksaisi sähköliittymästä. Sehän on ajatuksena yhtä absurdi kuin jos puhelinoperaattori maksaisi asiakkaalle, joka irtisanoo liittymänsä.
Vanhoista puhelinyhtiöiden osuuksista/osakkeista tosiaan sai jotain takaisin kun luopui liittymästä, ja yhtiöittämisten myötähän osakkeista saattoi saada ihan hyvätkin rahat (esim. HPY / Elisa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801