sähköliittymä

tietämätön2

leskellä on käyttöoikeus ja hän asuu jakamattoman kuolinpesän talossa ja maksaa sähkölaskun,kumman nimelle laitetaan sähköliittymä lesken vai kuolinpesän

9

3739

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alli

      Sähkölaskut muutetaan tulemaan lesken nimelle jos eivät jo tule eikä mielestäni tässä vaiheessa kun perinnönjakoa tms. ei ole tarkoitus tehdä niin tarvitse muutella mitään liittymiä kenenkään nimelle?

    • vastaa kuluista

      Pääasia on säilyttää kuitit siitä, kuka
      on maksanut mitäkin.

    • tietoa vailla

      Mistä voi saada selville kuka omistaa sähköliittymän ....kaksituhatta vuoden alussa perikunnalle jäänyt liittymä....sähköfirmasta ei anneta kunnon vastausta ....onko joku voinut vaihtaa sen omille nimille kysymättä muilta ...ja miten sen saisi selville ?

    • 17+30

      Ei sähköliittymä ole kauppatavaraa vaan se kuuluu kiinteistöön. Eli et voit myydä sitä tai irrottaa mihinkään sitä. Sähköliittymä maksetaan kun kun se otetaan, mutta siitä ei saa rahoja pois kun se lopetetaan. Mutta jos talo on purkukuntoinen voi siitä tontista saada siitä vähän enempi jos siinä on sähköliittymä.
      Sotket varmaan puhelinosakkeeseen?
      Sähkölaskun maksaa se joka sitä tarvitsee eli leski. Kuitteja ei tarvitse säilyttää, koska talossa asuva maksaa laskut asumastaan kuolinpesän talosta eli nuohous, jäte, vesi, sähkö ja pieni muotoiset remontit.

      Kuolinpesän maksettavaksi voi tiukassa paikassa tulla vain talon ylläpitolämpölasku, ettei se happane. Ja sähklölaskun kuukausimaksu, ettei se mene kiinni.

      • Lakinainen

        Sähköliittymä kannattaa kuitenkin muistaa kiinteistöä myytäessa. Kauppakirjaan kannattaa nimittäin aina ottaa ehto siitä, että sähköliittymä siirtyy kiinteistön mukana ostajalle. Muuten ostaja joutuu avaamaan uuden liittymän, joka saattaa maksaa tuhansia euroja.


      • Mukana ollut

        Ei sähköliittymä aina kuulu kiinteistöön automaattisesti. Itse olen ollut mukana,kun sähköliittymä myytiin takaisin sähköyhtiölle. Ja liittymä on kuolinpesän omaisuutta tässä aloitusviestissä,käyttäjä ja laskun maksaja on leski.


      • Lakinainen
        Mukana ollut kirjoitti:

        Ei sähköliittymä aina kuulu kiinteistöön automaattisesti. Itse olen ollut mukana,kun sähköliittymä myytiin takaisin sähköyhtiölle. Ja liittymä on kuolinpesän omaisuutta tässä aloitusviestissä,käyttäjä ja laskun maksaja on leski.

        Sähköliittymä ei kuulu koskaan kiinteistöön.

        Jos siis myydään kiinteistö mainitsematta sähköliittymästä mitään, se ei siirry, ja ostaja joutuu avaamaan uuden liittymän.


    • Sähköä

      Tuskinpa sähköliittymää myytiin sähköyhtiölle vaan siinä olevia avoinna olevia laskuja ei maksettu ja siten se "meni " sähköyhtiölle. Eli talon ostaja joutuu avaamaan liittymän omalle nimelle.

      Mikä on sähköliittymä? Sähköyhtiön vetää Talolle tuleva sähköjohto, siihen sisältyy tietty metrimäärä piuhaa ja asentaa sähkömittari kulutuksen mittaamiseen. Ne on sähköyhtiön omaisuutta. Tämä maksaa esim 1700€. Jokakuukausi maksetaan kk-, siirto- ja kulututus maksu veroineen.
      Minkä osuuden tästä sähköyhtiö ostaa takaisin? Omistamansa olevan piuhan ja mittarin? Käärii ne rullalle ja palauttaa rahaa talon väelle?

      Sekoitatte puhelinosakkeeseen, kuten joku jo epäili

      • Lakinainen

        En ole koskaan kuullut, että sähköyhtiö maksaisi sähköliittymästä. Sehän on ajatuksena yhtä absurdi kuin jos puhelinoperaattori maksaisi asiakkaalle, joka irtisanoo liittymänsä.

        Vanhoista puhelinyhtiöiden osuuksista/osakkeista tosiaan sai jotain takaisin kun luopui liittymästä, ja yhtiöittämisten myötähän osakkeista saattoi saada ihan hyvätkin rahat (esim. HPY / Elisa).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      199
      4346
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1647
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1343
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1327
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      879
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe