Fysiikan suosiminen junnufutiksessa

Anonyymi-ap

Vaikuttaa kovin lyhytnäköiseltä. Moni taitavampi pelaaja jää varjoon, jotka kasvaa hitaammin, ja peliaikaa tarjotaan vain aikaisin kehittyneille. Tämä näkyy sitten maajoukkuetasollakin missä Suomi ei ikinä pärjää juuri siksi, että keskityttiin jo nuorena/teini-iässä niihin isoimpiin poikiin, jotka ei pärjää taidolla vaan koolla.

3

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. On merkillistä että iso koko on sellainen, missä nähdään potentiaalia, vaikka totuus on ihan toinen. Lyhytnäköistä monessa joukkueessa, ja siksi Suomesta ei kovin moni nouse sinne maailmalle.

    • Anonyymi

      Oma käsitys on päinvastainen. Nopeasti kasvavat nuoret on jossain vaiheessa vähän kömpelöitä verrattuna pieniin. Siksi heitä pidetään vähemmän taitavina. Aikuisenakaan isokokoiset pelaajat eivät ole yhtä ketteriä kuin pienet, se on selvää. Mutta heillä on sitten usein nopeutta, voimaa ja pelotevaikutusta. Suomessa muutenkin keskitytään liikaa johonkin pikkusievään näpertelyyn pallon kanssa. On sekin jossain kohtaa paikallaan, mutta miksei osata nähdä, että eri pelaajilla on erilaiset vahvuudet? Miksei näitä erilaisia vahvuuksia osata hyödyntää?

      Jalkapallossa on paljon hyötyä pelinlukutaidosta ja kyvystä ennakoida ja paikata toisten pelaajien puutteita. Mutta kun valmentajat eivät edes tunnista tämmöisiä fiksuja älypelaajia, vaan kaikkien pitäisi juosta saman pallon perässä ja tehdä koko ajan maaleja. Katsokaa ketä siellä kentällä on silloin, kun peli toimii. Se ratkaiseva pelaaja ei useinkaan ole se, joka on koko ajan pallossa kiinni. Mutta kunniaahan tämmöisestä ei koskaan saa, että tekee kaikkensa joukkueen eteen.

      Ehkä se onkin ylipäätään tämä joukkuehomma, mitä Suomessa ei ymmärretä. Täällä kannustetaan yksin pelaamiseen, paitsi niitä, jotka ei ole valmentajan suosiossa. Niiden pitää syöttää aina heti suosikille... Toivotonta. Ei minkäänlaista pitemmän tähtäimen älyä ja kokonaisuuksien hallintaa kellään.

    • Anonyymi

      Pienikin pelaaja voi olla junnuissa koko porukan fyysisesti kovakuntoisin, vaikka joku on päätä pitempi ja painaa kymmenen kiloa enemmän. Semmoinen oli minulla yhdessä valmentamassani joukkueessa. Urheilullisesti hyvin lahjakas ja harrasti useita lajeja menestyksekkäästi. Lajivalinta ei sitten osunut futikseen, mutta SM-tasolla on nyt pelaamassa toista lajia. Treenaamisesta vaan on kiiini.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe